jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۴۰۹۸۳۱ ۲۵ خرداد ۱۳۹۰  |  ۰۰:۰۱

رئیس‌ جمهوری اسلامی ایران به منظور شرکت در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای عازم آستانه پایتخت قزاقستان شده است.این اجلاس فرصت مناسبی برای رایزنی سران کشورهای شرکت‌کننده چون ایران، چین، روسیه، قزاقستان، تاجیکستان و ازبکستان به شمار می‌‌رود.

مهدی سنایی نماینده نهاوند و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در توضیح اهمیت این اجلاس عقیده دارد که ابعاد اقتصادی،‌ فرهنگی و سیاسی آن موجبات گسترش همکاری‌ها میان این کشورها را فراهم می‌کند.وی در گفت‌و‌گو با «جام‌جم» در این زمینه به سوالات ما پاسخ داده است.

اهمیت اجلاس شانگهای و برگزاری آن در میان کشورهای عضو چیست؟

این اجلاس در حوزه تمدنی میان آسیای مرکزی، شبه قاره، قفقاز و روسیه شکل گرفته و از حیطه‌های فرهنگی ایران به شمار می‌رود لذا نقش مهمی در ابعاد فرهنگی، اقتصادی و امنیتی دارد.

در بعد اقتصادی پتانسیل قابل توجهی میان اعضا برای شناسایی منابع و مبادلات آن وجود دارد که اعضا می‌توانند به میزان زیادی آن را تحت تاثیر یکدیگر افزایش دهند.بعد دیگر این نشست، امنیتی است و در شرایط حاضر و با توجه به تحولات خاورمیانه از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است.

از اجلاس شانگهای به عنوان ناتوی شرقی نیز یاد می‌شود و بر این اساس تامین امنیت بومی، منطقه‌ای، مقابله با مداخلات خارجی در منازعات منطقه‌ای از جمله رویکردهای آن است. درواقع با فعال شدن ظرفیت‌ها، این اجلاس می‌تواند واقعا ناتوی شرق باشد.لذا در شرایطی که آمریکا و ناتو به شکل آشکاری در خاورمیانه دخالت می‌کنند، برگزاری این اجلاس از اهمیت بالایی برخوردار است و جمهوری اسلامی ایران هم باید با توجه به شرایط موجود و فشارهایی که از سوی ایالات متحده و همپیمانان غربی این کشور در قبال ایران صورت گرفته، در این اجلاس حضور پیدا کند و به طرح دیدگاه‌های خود بپردازد.

قرار است رئیس‌جمهور کشورمان دیداری هم با رئیس‌جمهور روسیه داشته باشد. نظر شما در این زمینه چیست؟

انجام این دیدار، فصل جدیدی در سیاست خارجی دوکشور ایران و روسیه است و با توجه به این‌که ابعاد جدیدی در سیاست خارجی روسیه آغاز شده، قرار است سردی نسبی روابط دو کشور نیز برطرف شود. این دیدارها پایه همکاری دو کشو را رقم می‌زند و فرصتی است که دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران فعال‌تر شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

مشغول صاحب‌خانه باش

مشغول صاحب‌خانه باش

آنهایی که دوم اسفند سال گذشته با همه ناامیدی‌ها و گلایه‌ها پای صندوق رای آمدند و چهره‌های جدیدی را به مجلس فرستادند، همه امید و خواسته شان این بود - و هنوز هم هست- که منتخبان جدید تشنه خدمت باشند،نه شیفته رانت خرید و فروش دلار و سکه و پوشک! آنها همچنین می‌خواستند نماینده‌های جدید نه‌تنها کاسب بازار خودرو نباشند، بلکه به جای دعوا بر سر رفتن یا نرفتن زنان به استادیوم و اصلاح دقیقه90 قانون انتخابات و گرفتار شدن در ترافیک طرح های سیاسی، فکر سفره هایی باشند که هر روز کوچک‌تر می‌شوند.

محک‌ ماسک

محک‌ ماسک

دیروز بالاخره استفاده از ماسک در تمام محل‌های سرپوشیده اجباری شد و آن‌طور که بیشترمان در سطح شهر، ادارات، بانک‌ها و حمل‌ونقل عمومی شاهد بودیم ‌اغلب شهروندان این مقررات را رعایت کردند.

مهمان کرونا نشویم

مهمان کرونا نشویم

مسؤولان وزارت بهداشت در روزهای گذشته بارها برگزاری مراسم خانوادگی ‌را دلایل افزایش آمار مبتلایان و جانباختگان کرونا عنوان کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر
مادر و دخترانه!

گفتگو با بازیگران سریال «مادرانه» که این روزها از آی‌فیلم بازپخش می‌شود

مادر و دخترانه!

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر