jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۴۰۹۶۸۷ ۲۴ خرداد ۱۳۹۰  |  ۰۰:۰۹

نماینده مجلس: با این کشتیرانی خرمشهر احیا می شود

آغاز لایروبی رود کارون پس از 33 سال

نماینده مردم خرمشهر در مجلس با بیان این‌که پروژه لایروبی سواحل رودخانه کارون در شهرستان خرمشهر آغاز شده، گفت: با این کار کشتیرانی خرمشهر که یک صنعت کهن در این شهر به حساب می‌آید و بعد از جنگ به مرگی ناخواسته فرو رفته، احیا می‌شود. مصطفی مطورزاده با بیان این‌که رودخانه کارون حدود ۳۳ سال است که لایروبی نشده، تصریح کرد: این رودخانه بر اثر جنگ تحمیلی و بر اثر ته‌نشینی رسوبات و غرق‌شدن شناور‌های صیادی غیرقابل استفاده شده بود.

وی با بیان این‌که چند روز است که پروژه لایروبی رودخانه کارون آغاز شده، افزود: در این پروژه 7200 متر از سواحل رودخانه کارون در شهرستان خرمشهر از سوی وزارت نیرو و سازمان آب و برق شهرستان با به‌کارگیری 2 فروند لایروب مدرن لایروبی می‌شود.

مطورزاده با بیان این‌که اعتبارات پروژه لایروبی سواحل کارون به صورت مناسبی اختصاص یافته، یاد‌آور شد: تا هم اکنون به این پروژه حدود 7 میلیارد تومان اعتبار اختصاص داده شده است.

این نماینده با بیان این‌که اجرای پروژه لایروبی سواحل کارون باعث رونق‌گرفتن این رودخانه می‌شود، افزود: بر اثر اجرای این پروژه بخش اقتصادی و کشتیرانی این منطقه بار دیگر زنده می‌شود.

وی درباره فواید اجرای پروژه لایروبی سواحل کارون توضیح داد: ایران از طریق کارون می‌تواند کالاهای تجارتی را از طریق کشتی و به وسیله حمل و نقل دریایی ـ که ارزان‌ترین وسیله حمل و نقل کالاست ـ تا شهرستان اهواز و حتی شهرستان شوشتر برساند و در عین حال کالاهای ایرانی را به جهت صادرات از این شهرستان‌ها تا بنادر بین‌المللی خرمشهر، آبادان و بندر امام (ره) منتقل کند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان این‌که در مرحله دوم این پروژه قرار است رودخانه کارون از شهر خرمشهر تا شهر اهواز لایروبی شود، گفت: طول این پروژه حدود 200کیلومتر است که این مقدار مسافت حدود هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

رودخانه کارون با طول ۹۵۰ کیلومتر طولانی‌ترین رودی ا‌ست که تنها در داخل ایران قرار دارد و در عین حال تنها رودخانه ایرانی است که به آب‌های بین‌المللی و اقیانوس‌های جهان ارتباط دارد.

رودخانه کارون از یک طرف در خرمشهر از طریق مصب خود به اروندرود که رودخانه‌های دجله و فرات از کشور عراق نیز به آن می‌ریزند، وصل می‌شود و از طرف دیگر به خلیج فارس و اقیانوس هند مرتبط می‌شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

نقش‎ها را باید جدی گرفت. اگر می‎‌خواهیم پروتکل‎های بهداشتی مقابله با بیماری کرونا رعایت شود، آمار ابتلا به بیماری کاهش پیدا کند یا کمک کنیم آمار مرگ و میر کم شود، باید هر کسی نقش خود را درست انجام دهد.

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر