jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۴۰۹۶۳۸ ۲۴ خرداد ۱۳۹۰  |  ۰۰:۰۱

رئیس جمهور ایران برای شرکت در اجلاس شانگهای عازم قزاقستان شد

دیدار احمدی‌نژاد با رهبران چین و روسیه

رئیس جمهوری اسلامی ایران امروز به منظور شرکت در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای عازم آستانه، پایتخت قزاقستان می‌شود. این اجلاس قرار است فردا 25 خرداد، همزمان با دهمین سالگرد تاسیس سازمان همکاری‌های شانگهای برگزار شود و حاشیه این اجلاس هم فرصت مناسبی برای رایزنی سران کشورهای شرکت کننده است. بر همین اساس اعلام شده است در حاشیه و برنامه‌های جنبی اجلاس شانگهای دیدار با روسای جمهور چین و روسیه که کشورهایشان از اعضای دائم شورای امنیت هستند در دستور کار احمدی‌نژاد قرار دارد.

سازمان همکاری شانگهای، سازمانی میان‌دولتی است که برای همکاری‌های چندجانبه اقتصادی و امنیتی تشکیل شده‌است و رهبران چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان آن را در سال 2001 پایه‌گذاری کردند. این سازمان در حقیقت ترکیب جدید سازمان «شانگهای ۵» است که در سال ۱۹۹۶ تأسیس شده بود، ولی نام آن پس از عضویت ازبکستان به «سازمان همکاری شانگهای» تغییر یافت.

افزون بر اعضای اصلی، ابتدا مغولستان در سال ۲۰۰۴ و یک سال بعد ایران، پاکستان، و هند به عنوان عضو ناظر به این سازمان ملحق شدند. رویکرد عمده این سازمان تاکنون همکاری‌های تجاری و اقتصادی بوده است در عین حال گسترش همکاری‌های چندجانبه امنیتی، اقتصادی، افزایش مبادلات بازرگانی بین کشور‌های عضو، همکاری‌های بانکی، باشگاه مشترک انرژی و همکاری‌های فرهنگی از اهداف این سازمان است.

جمهوری اسلامی ایران که عضو ناظر اجلاس همکاری شانگهای است، پیش از این تقاضای عضویت دائم در این اجلاس را ارائه کرده که این موضوع در سازمان شانگهای در حال بررسی است و در صورت پذیرش تهران نیز به عضویت دائمی این اجلاس درمی‌آید.

بر اساس آنچه اعلام شده، با توجه به 10 ساله شدن این سازمان، شرکت‌کنندگان در نشست قزاقستان در مورد روند پیوستن اعضای جدید به سازمان، بحث و بررسی خواهند کرد.

کشورهای عضو همچنین پیشرفت‌ها و دستاوردهای این سازمان را طی 10 سالی که از زمان تاسیس آن سپری شده، مرور و درباره برنامه‌های آتی این سازمان بحث و تبادل نظر خواهند کرد.

گفتنی‌های زیاد در یک دیدار

دیدارهایی که احمدی‌نژاد در حاشیه اجلاس شانگهای خواهد داشت اگرچه عنوان دیدارهای در حاشیه را یدک می‌کشند اما با توجه به تحولات بین‌المللی و روابط دوجانبه و چندجانبه، بسیار با اهمیت هستند. بر اساس انچه در خبرها آمده است یکی از این دیدارها،‌ دیداری است که به احتمال زیاد میان رئیسان جمهور ایران و روسیه برگزار می‌شود.

رجب صفراف، رئیس مرکز مطالعات ایران در روسیه با اشاره به این دیدار می‌گوید: احمدی‌نژاد و مدودف گفتنی‌های زیادی دارند. وی در گفت‌وگو با مهر ضمن بیان این‌که روسای جمهور ایران و روسیه خیلی کم با یکدیگر دیدار می‌کنند، افزود: بر ‏همین اساس ملاقات آنان در حاشیه یک اجلاس مانند شانگهای بسیار با اهمیت است.‏ صفراف افزود: این جلسه حداقل یک ‏نتیجه خواهد داشت که آنها تصمیم بگیرند هر چه زودتر و مفصل‌تر یکدیگر را ببینند و صحبت‌هایی با هم ‏داشته باشند.‏ وی گفت: فکر می‌کنم احمدی‌نژاد پیشنهاد خیلی مهمی به مدودف خواهد داشت و این پیشنهاد ‏خیلی با اهمیت است.‏ این کارشناس روس تاکید کرد: احمدی‌نژاد احتمالا به مدودف پیشنهاد خواهد کرد که روسیه در تحولات منطقه ‏حضور پررنگ تری داشته باشد.

احمدی‌نژاد با هو جین تائو دیدار می‌کند

دیدار احمدی‌نژاد با هو جین تائو، رئیس‌جمهور چین نیز بسیار حائز اهمیت خواهد بود. چین یکی از شرکای اقتصادی بزرگ جمهوری اسلامی ایران است و همکاری‌های اقتصادی 2 کشور، مانع بزرگی در مسیر اجرای تحریم‌های کشورهای غربی علیه ایران به شمار می‌رود. همچنین با توجه به عضویت دائم چین در شورای امنیت، روسای جمهوری 2 کشور احتمالا در دیدار خود در خصوص ابعاد بین‌المللی موضوع هسته‌ای ایران هم گفت‌وگو خواهند کرد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

مشغول صاحب‌خانه باش

مشغول صاحب‌خانه باش

آنهایی که دوم اسفند سال گذشته با همه ناامیدی‌ها و گلایه‌ها پای صندوق رای آمدند و چهره‌های جدیدی را به مجلس فرستادند، همه امید و خواسته شان این بود - و هنوز هم هست- که منتخبان جدید تشنه خدمت باشند،نه شیفته رانت خرید و فروش دلار و سکه و پوشک! آنها همچنین می‌خواستند نماینده‌های جدید نه‌تنها کاسب بازار خودرو نباشند، بلکه به جای دعوا بر سر رفتن یا نرفتن زنان به استادیوم و اصلاح دقیقه90 قانون انتخابات و گرفتار شدن در ترافیک طرح های سیاسی، فکر سفره هایی باشند که هر روز کوچک‌تر می‌شوند.

محک‌ ماسک

محک‌ ماسک

دیروز بالاخره استفاده از ماسک در تمام محل‌های سرپوشیده اجباری شد و آن‌طور که بیشترمان در سطح شهر، ادارات، بانک‌ها و حمل‌ونقل عمومی شاهد بودیم ‌اغلب شهروندان این مقررات را رعایت کردند.

مهمان کرونا نشویم

مهمان کرونا نشویم

مسؤولان وزارت بهداشت در روزهای گذشته بارها برگزاری مراسم خانوادگی ‌را دلایل افزایش آمار مبتلایان و جانباختگان کرونا عنوان کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر
مادر و دخترانه!

گفتگو با بازیگران سریال «مادرانه» که این روزها از آی‌فیلم بازپخش می‌شود

مادر و دخترانه!

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر