قتل زن توسط شوهر در صدر قتل‌های خانوادگی

آمار قتل در ایران اعلام شد

معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی ناجا با اعلام اینکه نرخ قتل در ایران به صورت متوسط سه در هر یکصد هزار نفر است، گفت: پایین ترین نرخ قتل مربوط به استان خراسان جنوبی و زنجان است.
کد خبر: ۴۰۹۲۰۷

به گزارش مهر، سرهنگ هادی مصطفایی روز سه شنبه در نشست خبری که در محل فرماندهی ناجا برگزار شد، اظهار داشت: کشفیات قتل توسط پلیس آگاهی 81 درصد از کل وقوعات است.

وی افزود: نرخ قتل در تهران دو در یکصدهزار و پایین‌تر از متوسط کشور و نرخ 21 استان است.

مصطفایی همچنین در مورد نرخ قتل در استان های دیگر کشورمان تصریح کرد:‌ پایین ترین نرخ قتل مربوط به استان خراسان جنوبی و زنجان با نرخ 1 است و بالاترین نرخ مربوط به یک استان با نرخ 10 است که نمی‌توانم نام آن را اعلام کنم.

معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی ناجا در مورد رسیدگی پرونده‌های معوقه در سال 89، گفت: در سال گذشته 118 فقره از قتل های سنوات سال های گذشته کشف شده به طوری که یک فقره قتل مربوط به سال 72 بوده است. همچنین عوامل قتل‌های مربوط به سال 62 و سال گذشته آنها کشف، دستگیر و تحویل مقامات قضائی شدند.

سرهنگ مصطفایی در مورد قتل های سریالی افزود: پلیس آگاهی در این زمینه بسیار حساس است و با کشف سریع هر کدام از قتل ها و شناسایی احتمال تشابهات در قتل‌های دیگر سریعاً مجرم را شناسایی می‌کند به طوری که در سال 89 فقط یک فقره از این نوع قتل ها را شاهد بودیم.

44 درصد  قتل‌ها با سلاح سرد انجام شده است

وی در مورد نحوه ارتکاب جرایم اعلام کرد: 69.3 درصد از قتل ها بدون برنامه ریزی قبلی اتفاق افتاده است و همچنین 44.4 درصد از قتل‌ها توسط سلاح سرد و 26.5 درصد توسط سلاح گرم انجام شده است که البته آمار استفاده از سلاح سرد برای قتل در تهران 59.6 درصد بوده است.

این مقام مسئول در مورد انگیزه قتل‌ها اظهار داشت: 30.6 درصد بر اثر نزاع و اختلاف بوده است و 29.5 درصد عامل حادثه نسبت فامیلی با مقتول داشته است که در این مورد بیشترین آمار مربوط به قتل زن توسط شوهر بوده است.

وی افزود: 28.2 درصد از مقتولین مونث بوده‌اند که در این رابطه هم 62 درصد توسط بستگان خودشان به قتل رسیده‌اند.

کاهش 11 درصدی آدم ربایی

معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی ناجا در مورد جرم آدم ربایی هم تصریح کرد:‌ در این رابطه سال 89 نسبت به سال 88 کاهش 11 درصدی در وقوع داشته ایم.

وی با اعلام اینکه تاکید و تدبیر فرماندهی ناجا در کشف 100 درصدی این جرم است، اعلام کرد: نرخ آدم‌ربایی در کشورمان 0.7درصد است که 20 درصد آن مربوط به اخاذی و موارد خانگی و قسمت عمده آن که شامل 40 درصد است مربوط به مواردی است که مجرمین معاملات غیرقانونی به خصوص مواد مخدر دارند و به خاطر وصول طلب خود نمی‌توانند در مراجع قضائی طرح شکایت کنند لذا متوسل به آدم ربایی می‌شوند.

 بیشترین شیوه تعرض از طریق فریب و اغفال بوده است

سرهنگ مصطفایی همچنین در مورد تعرض اعلام کرد: نرخ جرم در این زمینه در حدود 1 است که البته به احتمال عدم شکایت یا شکایت‌های واهی در این زمینه نرخ ممکن است رقم دقیقی نباشد ولی نسبت به خیلی از کشورها این رقم پایینی است.

وی یادآور شد: بیشترین شیوه در این زمینه از طریق فریب و اغفال بوده است اما متاسفانه برخی قربانیان به دلایل مختلف شکایت خود را مطرح نمی‌کنند که این فرصتی را در اختیار مجرمین قرار می‌دهد تا به کارشان ادامه دهند.

این مقام مسئول با درخواست اینکه همه قربانیان در این زمینه به مراجع قانونی شکایت کنند اعلام کرد:‌ همه تمهیدات لازم از جمله زن بودن افسر مربوطه و محرمانه نگه داشتن اطلاعات رعایت شده است و همچنین تدابیری اتخاذ شده تا مراجع قضائی بدون نوبت به این گونه پرونده‌ها رسیدگی کنند.

معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی ناجا در ادامه این نشست در مورد سرقت‌های مسلحانه اظهار داشت: در سال 89 افزایش کمی در این خصوص داشتیم که البته افزایش کشفیات هم بوده است.

وی با اعلام اینکه در زمینه سرقت مسلحانه به بانک ها شاهد کاهش 36 درصدی بودیم، اعلام کرد: 40 باند سرقت مسلحانه شامل 176 نفر که دامنه فعالیت‌شان از سال 86 تا 88 بوده سال گذشته دستگیر و متلاشی شده است و 141 فقره از پرونده‌های سالهای قبل کشف شده است.

مصطفایی با اعلام اینکه پلیس آگاهی در حال حاضر از روش‌های علمی و آزمایشگاهی استفاده می‌کند، تصریح کرد: استفاده از این روش‌ها در سالهای گذشته منجر به پیشگیری از گرفتار شدن افراد بیگناه و نیز بسته شدن راه‌های فرار مجرمین شده است.

معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی ناجا رعایت اصول اخلاقی و پرهیز از خطایا، عدم استفاده از مواد روانگردان و مخدرها، عدم استفاده از هرگونه سلاح سرد و حمل آن و نیز توجه به افراد مسنی که تنها زندگی می‌کنند را به عنوان مهمترین روش‌های پیشگیری از جرایم جنایی به شهروندان توصیه کرد.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها