صومعلو خبر داد:

3 سیاست دولت برای کنترل اجاره‌بها

معاون امور مسکن و ساختمان وزیر مسکن و شهرسازی با بیان اینکه دولت سه سیاست برای کنترل اجاره بها در دست دارد، گفت:دولت برای کنترل اجاره بها سیاست تولید مسکن، سیاست پولی و سیاست تشویقی و تنبیهی را در دستور کار خود دارد.
کد خبر: ۴۰۸۴۹۱

ابوالفضل صومعلو در گفتگو با فارس در پاسخ به این سوال که با توجه به نزدیک شدن به فصل نقل و انتقال آیا اجاره‌بها باز هم افزایش می‌یابد، گفت: دولت سه سیاست برای کنترل اجاره بها در دست دارد که شامل سیاست تولید، سیاست پولی و سیاست تشویقی و تنبیهی است.

وی افزود: سیاست «تولید» تسریع در روند واگذاری مسکن مهر است که امسال بطور قاطع بر واگذاری و بهره‌برداری از واحدهای مسکونی مهرتأکید دارد.

صومعلو اضافه کرد: ساخت مسکن در بافت‌های فرسوده ، رونق ساخت مسکن خود مالکین و اخذ مالیات از خانه‌ های خالی از دیگر برنامه های دولت برای افزایش عرضه مسکن است بنابراین دولت 5 تا 6 سیاست مناسب و مؤثر در بخش تولید دارد.

معاون امور مسکن و ساختمان وزیر مسکن و شهرسازی اضافه کرد: در بخش سیاست‌های پولی نیز دولت نرخ سود تسهیلات مسکن مهر را سال گذشته از 12 درصد به 4 درصد، 7 درصد و 9 درصد تغییر داد.

 اجرای سیاست پولی برای مستاجران

وی تاکید کرد: علاوه بر‌ آن امسال هم احتمال دارد کارهایی صورت گیرد که مستأجران خیلی زیر فشار قرار نگیرند، یعنی یک سیاست پولی اجرا کنند که مستأجران از زیر فشار خارج شوند.

صومعلو در پاسخ به این سؤال که آیا آماری وجود دارد که از ابتدای امسال تاکنون چند درصد اجاره بها رشد داشته است، گفت: به طور دقیق نمی‌دانیم، چرا که برخی از مناطق که به گفته رئیس اتحادیه املاک با رصد کردن سامانه املاک 8 درصد بالا رفته است و برخی از جاها بیش از این عدد بوده است. در هر صورت یک عده خارج از متعارف قیمت ها را بالا برده‌اند.

تعیین قیمت اجاره بها برای مناطق تهران کارشناسی نیست

وی در پاسخ به این سؤال که قرار بود برای 22 منطقه تهران قیمت حداقل و حداکثری برای اجاره بها تعیین شود، گفت: این طرح تهیه شده است اما خیلی نمی‌تواند مؤثر باشد چرا که موجب می‌شود برخی سوء استفاده کنند و قیمت‌های خود را بالا ببرند پس این موضوع خیلی کارشناسی نیست.

صومعلو در خصوص وضعیت و اجرای مسکن مهر گفت: مسکن مهر در آغاز به صورت یک طرح ضربتی اجرا و قرارداد یک میلیون و 580 هزار واحدی بسته شد که یک میلیون و 473 هزار واحد مسکونی موفق به اخذ پروانه و همچنین یک میلیون و 333 هزار واحد مسکونی پی سازی شده است.

معاون مسکن و امورساختمان وزارت مسکن اظهارداشت: از سال گذشته و امسال120 هزار واحد مسکونی به مرحله بهره برداری رسیده است و برای مردم تهران هم از هفته سوم خرداد در شهر های جدید واحد هایی آماده شده که در حال واگذاری هستند.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها