دولت شهر حاکم واتیکان تاسیس شد

82 سال پیش ، در روز 7 ژوئن سال 1929 میلادی براساس قانون اساسی واتیکان رسما دولت شهر واتیکان تاسیس شد که حاکمیت کامل آن به عهده پاپ، رهبر کاتولیک های جهان است.
کد خبر: ۴۰۷۷۰۴

توافق های لاتران در 11 فوریه سال 1929 میلادی میان کاردینال گاسپاری نماینده پاپ پی یازدهم و بنیتو موسولینی نخست وزیر ایتالیا به بحث و جدل میان کلیسا و دولت که سال های طولانی ادامه داشت ، خاتمه دادند.

براساس این توافق ها دولت ایتالیا حاکمیت کامل پاپ بر کشور یا به عبارت بهتر بر دولت شهر واتیکان را به رسمیت شناخت و مذهب کاتولیک را به عنوان مذهب رسمی ایتالیا پذیرفت.

در ازای آن ، پاپ نیز از استقرار هرگونه کشور اسقف نشین در خاک ایتالیا صرف نظر کرد.

دولت شهر واتیکان با 44 هکتار مساحت کوچکترین کشور مستقل جهان محسوب می شود.

براساس قانون اساسی 7 ژوئن سال 1929 میلادی ، واتیکان یک کشور بی طرف و غیرقابل تعرض است.

دولت شهر واتیکان مظهر سرزمینی کلیسای کاتولیک است.

دولت شهر واتیکان که در قلب شهر رم قرار دارد شامل میدان و کلیسای اعظم سن پیترو ، کاخ واتیکان ، موزه و باغها ، کلیسای سیکستین و کلیسای پائولین در محوطه ای محصور است اما در خارج از این محوطه نیز چندین عمارت مذهبی از جمله کلیسای ژان دولاتران و کلیسای سانتاماریا ماجیوره و کلیسای سن پائولو و ساختمان های غیرمذهبی از جمله اقامتگاه تابستانی پاپ در کاستلو گاندولفو ، یک بیمارستان و ساختمان های اداری به ویژه ساختمان رادیو واتیکان جزو قلمرو دولت شهر واتیکان هستند.

به این ترتیب ، در روز 7 ژوئن سال 1929 میلادی براساس قانون اساسی واتیکان رسما دولت شهر واتیکان تاسیس شد.

دولت شهر واتیکان کوچکترین کشور جهان دارای یک ژاندارمری ، گاردهای سوئیس ، یک واحد پول ، یک پرچم ، یک سرود ملی ، یک رادیو و 2 روزنامه است.


بهرام افتخاری

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها