شیخ بهایی :

مشترکان خوش حساب تشویق می‌شوند

مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز با بیان اینکه قسط بندی گاز جایگاههای CNG در دستور کار قرار ندارد از افزایش مصرف گاز کشور در سالجاری خبر داد و گفت: کم فروشی گاز به جایگاههای CNG صحت ندارد.
کد خبر: ۴۰۷۴۹۷

به گزارش مهر، مجتبی شیخ بهایی در جمع خبرنگاران با رد کم فروشی گاز طبیعی به جایگاه داران CNG، گفت: شرکت ملی گاز ایران فروش گاز طبیعی به جایگاههای CNG را مطابق با یک استاندارد انجام می شود و به اعتراض جایگاههای CNG مبنی بر کم فروشی گاز طبیعی رسیدگی می شود.

مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز با تاکید بر اینکه یک تفاوت در فروش گاز طبیعی به صورت خرده فروشی و خرید حجمی گاز در جایگاههای CNG وجود دارد، تصریح کرد: در حال حاضر با مشارکت شرکت ملی گاز و پخش فرآورده های نفتی تعریف یک فرمول جدید برای فروش گاز طبیعی در دستور کار قرار دارد ضمن آنکه به زودی مشکلات اندازه گیری گاز به این بنگاههای اقتصادی به طور کامل مرتفع خواهد شد.
 
وی در خصوص وجود اختلاف وزنی در فروش گاز به جایگاههای CNG در استانهای مختلف، توضیح داد: علت اصلی این اختلاف به دلیل تفائت ترکیب و چگالی گاز تولید در پالایشگاههای مختلف کشور است که با تدوین یک ضریب امکان جبران این اختلاف در استانهای مختلف کشور وجود دارد.
 
این مقام مسئول در ادامه با اعلام اینکه امکان قسط بندی فروش گاز طبیعی به جایگاههای CNG وجود ندارد، اظهار داشت: هم اکنون جایگاههای CNG به صورت نقدی وجوه حاصل از فروش این حامل انرژی را دریافت می کنند و بر این اساس امکان قسط بندی گاز وجود ندارد.
 
این عضو هیات مدیره شرکت ملی گاز با بیان اینکه امکان یک مساعدت جزئی برای دریافت وجه گاز جایگاههای CNG وجود دارد، بیان کرد: هم اکنون میزان بدهی جایگاههای CNG حدود 250 میلیارد تومان برآورد می شود.

مشترکان خوش حساب گاز تشویق می شوند

وی همچنین از تدوین و ارائه پینهادی توسط شرکت ملی گاز به ستاد هدفمندی یارانه ها برای تشویق مشترکان کم مصرف و خوش حساب گاز طبیعی خبر داد و افزود: در صورت تصویب این پیشنهاد در دولت امکان تشویق نقدی و غیر نقدی مشترکان خوش حساب گاز طبیعی وجود دارد.
 
شیخ بهایی با تاکید بر اینکه اعمال تخفیف در فروش گاز به مشترکان خوش حساب خانگی یکی از جوایز احتمالی اجرای این طرح است، یادآور شد: در صورت موافقت نهایی دولت به زودی جزئیات اجرای این طرح به طور گسترده اطلاع رسانی خواهد شد.

مصرف گاز ایران افزایش یافت

مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز در ادامه در خصوص آخرین وضعیت مصرف گاز طبیعی در بخشهای مختلف کشور از ابتدای سالجاری تاکنون، گفت: از ابتدای امسال به طور متوسط روزانه 124 میلیون متر مکعب گاز طبیعی به نیروگاهها ارسال شده است.
 
وی میزان گاز تحویلی به صنایع کشور را 78 میلیون متر مکعب در روز عنوان کرد و تبیین کرد: همچنین در این مدت به طور متوسط روزانه 143 میلیون متر مکعب گاز به بخش خانگی و تجاری، 45 میلیون متر مکعب گاز به صنایع غیر عمده تحویل شده است.
 
این مقام مسئول کل میزان مصرف گاز طبیعی کشور را 347 میلیون متر مکعب در روز اعلام کرد و اظهار داشت: این در حالی است که در مدت مشابه سال گذشته حدود 311 میلیون متر مکعب گاز در بخشهای مختلف کشور مورد استفاده قرار گرفته بود.
 
وی همچنین با یادآوری اینکه یکی از دلایل کاهش مصرف گاز طبیعی در نیروگاهها کاهش مصرف برق کشور بوده است، تبیین کرد: با توجه به وضعیت مطلوب آب و هوایی به نظر می رسد امسال کولرهای گازی کمی دیرتر از سال گذشته روشن شده اند.
 
شیخ بهایی در ادامه درباره وضعیت توسعه شبکه گاز شهری و روستایی، توضیح داد: تا پایان فروردین ماه امسال در مجموع 869 شهر و ده هزار و 230 روستای کشور از نعمت گاز بهره مند شده اند.
 
به گفته این عضو هیات مدیره شرکت ملی گاز هم اکنون ضریب نفوذ گاز در خانوارهای شهری به 96 درصد و در خوانوارهای روستایی به 45 درصد افزایش کرده است.
 
وی تعداد کل خانوارهای بهره مند از گاز طبیعی کشور را بیش از 17 میلیون خانوار عنوان کرد و افزود: هم اکنون دو میلیون و 303 خوانر روستایی و 14.7 میلیون خانوار شهری کشور از نعمت گاز طبیعی برخوردار هستند.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها