معاون وزیر علوم خبر داد:

پذیرش 300دانشجوی دکتری ‌پژوهشی

معاون وزیر علوم از پذیرش 300 دانشجوی دکتری پژوهش محور در سال جاری خبر داد و درباره دریچه های جدید همکاری با صنعت گفت: 50 پروژه 10 میلیارد تومانی در دانشگاه های مختلف برای سه سال تعریف می کنیم.
کد خبر: ۴۰۶۴۰۶

به گزارش مهر، محمد مهدی نژاد نوری دوشنبه شب در گردهمایی معاونان پژوهشی و فناوری دانشگاه های تهران در سالن شورای دانشگاه صنعتی امیرکبیر از ایجاد بلوک های دانشگاهی خبر داد و گفت: مدل در نظر گرفته شده برای بلوک‌های دانشگاهی این است که بلوک دانشگاهی با محوریت یکی از دانشگاه‌های بزرگ تشکیل شود بطوریکه چند دانشگاه خارج از تهران نیز بدون در نظر گرفتن موقعیت جغرافیایی در این بلوک دانشگاهی قرار گیرند.

وی در حالی که کارکردهای بلوک دانشگاهی را متفاوت با کنسرسیوم دانست، گفت: اگر دانشگاه صنعتی امیرکبیر در یک بلوک دانشگاهی به عنوان محور مطرح باشد و برای یک پروژه درباره شناورها قرارداد منعقد کرده باشد، آنگاه دانشگاه مازندران که می‌تواند به عنوان یک دانشگاه حاضر در این بلوک مطرح باشد، احساس می کند که او نیز به واسطه حضور در بلوک دانشگاهی می تواند در موفقیت ها و قراردادها سهیم باشد.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم در محور دیگر سخنانش با بیان اینکه آئین نامه ایجاد پژوهشگاهها در داخل دانشگاهها در مراحل نهایی شدن قرار دارد، گفت: امسال 15 پژوهشگاه در داخل دانشگاه ها ایجاد می شود. ایجاد پژوهشگاههای دانشگاهی به معنی حذف پژوهشگاههای مستقل از دانشگاهها نیست.

مهدی نژاد نوری از پژوهشگاههای دانشگاهی به عنوان محلی برای انسجام و هدفمندسازی فعالیت های پژوهشی در داخل دانشگاهها نام برد و گفت: پژوهشگاههای دانشگاهی در داخل دانشگاه ها ایجاد می شوند تا فضایی فراهم شود که علاوه بر اساتید حاضر در دانشگاهها تیم پروژه با حضور طیف های دیگری مانند اعضای هیئت علمی بازنشسته، محققان غیرهیئت علمی و تکنسین ها شکل بگیرد همچنین بهتر است معاون پژوهشی دانشگاه رئیس پژوهشگاه دانشگاهی می شود.

معاون وزیر علوم وی با تأکید بر هزینه شدن حداقل 50 درصد اعتبارات پژوهشی دانشگاه های برای پژوهش های هدفمند، گفت: 80 درصد فعالیت پژوهشگاه های دانشگاهی باید در جهت اولویت های مصوب شورای عال علوم، تحقیقات و فناوری پیش بروند.

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم درباره سرنوشت 42 کانتینر تجهیزات آزمایشگاهی که در گمرک بوده است، گفت: 16 کانتینر تا کنون ترخیص شده و 7 کانتینر از آن در حال حمل به سمت تهران است و 9 کانتینر را نیز در حال پرداخت پول هایش هستیم.

مهدی نژاد نوری با تأکید بر تدوین طرح جامع پژوهشی برای دانشگاه ها گفت: البته طراحی تدوین طرح جامع پژوهشی دانشگاه ها کار عجله ای نیست ولی بسیار ضروی است که هر دانشگاهی خودش را در آن تعریف و معین کند در کدام رشته ها می خواهد سرآمد باشد.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها