jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۳۹۵۶۰۲ ۲۶ فروردين ۱۳۹۰  |  ۱۵:۱۰

صندوق بین المللی پول :

اقتصاد جهان همچنان بحرانی است

مدیر کل صندوق بین المللی پول، هشدار داد با اینکه رشد اقتصادی جهان از سر گرفته شده و نتایج دلگرم کننده ای نیز حاصل شده است، وضعیت اقتصادی جهان همچنان بحرانی است.

به گزارش واحد مرکزی خبر، استراس کان با اشاره به مشکلات مالی کشورها، بیکاری و ناامنی غذایی در بسیاری از کشورهای جهان، تاکید کرد بر خلاف آنچه برخی تصور می‌کنند، جامعه بین‌المللی هنوز بحران را کاملا پشت سر نگذاشته است.

رابرت زولیک، رئیس بانک جهانی نیز که روز گذشته در حاشیه نشستهای بهاری بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول در واشنگتن سخن می‌گفت هشدار داد بهای کالاهای مصرفی در جهان افزایش یافته و قیمت محصولات غذایی پایه در بازارهای بین‌المللی به سطح خطرناکی رسیده است.

به اعتقاد مدیر کل صندوق بین‌المللی پول، برای رهایی کامل از بحران اقتصادی و پیامدهای ان، از سر گیری رشد اقتصاد جهانی کافی نیست چرا که رشد اقتصادی در کشورهای مختلف متفاوت و نامتعادل است.

بر اساس تازه ترین گزارش صندوق بین‌المللی پول درباره دورنمای اقتصادی جهان که روز دوشنبه منتشر شد اقتصاد جهان یک رشد دوگانه را تجربه می‌کند: رشد اقتصادی کشورهای پیشرفته نسبتا ارام است اما این روند در کشورهای نوظهور اقتصادی و کشورهای در حال توسعه سریع است.

مدیر کل صندوق بین‌المللی پول اوضاع مالی جهان را پس از بحران اقتصادی رو به بهبود ارزیابی اما اذعان کرد مشکلات موجود در بخش نفت و افزایش قیمتها به خطرات تازه‌ای در مسیر احیای اقتصادی جهان تبدیل شده‌اند. بنا به اعلام صندوق بین‌المللی پول قیمت بالای مواد اولیه مشکلات جدیدی به وجود می‌اورد در حالی که تدابیر کشورهای بحران زده برای اصلاح بودجه، تقویت نظام مالی و افزایش تقاضای هنوز نتیجه نداده است.

مدیر کل صندوق بین‌المللی پول افزود با این‌که اوضاع مالی در جهان بهبود یافته است، جامعه جهانی با خطرها و تهدیدهای جدیدی روبرو شده است. استراس کان که نشست بهاره بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول را به طور رسمی در واشنگتن افتتاح کرده است، در رابطه با کشورهای پیشرفته، اعلام کرد نرخ بیکاری در این کشورها همچنان بالا و مشکلات مالی وخیم است.

مدیر کل صندوق بین‌المللی پول خاطر نشان کرد کشورهای جهان برای برطرف کردن مشکلات موجود باید همکاریهای خود را تقویت کنند و دست به یک اقدام فوری بزنند. وی افزود برای مشکلات جهانی نمی‌توان راه حلهای منطقه‌ای پیدا کرد، حل این مشکلات مستلزم مشارکت بین‌المللی است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

جلسات شورای‌ عالی هماهنگی اقتصادی قوا در ابتدای کار، امیدواری زیادی برای حل مشکلات اقتصادی ایجاد کرد، زیرا این احساس وجود داشت که یک نهاد بالادستی برای کنترل شرایط اقتصادی ایران و تعیین چشم‌انداز آتی آن ایجاد شده است اما به‌سرعت موانع متعددی در مقابل عملکرد این شورا ایجاد شد.

جای خالی حقوق در بازار سرمایه

جای خالی حقوق در بازار سرمایه

تضییع اموال مردم در بازار سرمایه از جهات مختلفی نیازمند کاربست قواعد حقوقی است. استمرار این وضعیت هم موجب تضییع حقوق عامه است و هم مشکلاتی با ابعاد اجتماعی ـ امنیتی به دنبال خواهد داشت.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر