jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۳۸۸۲۲ ۱۷ فروردين ۱۳۸۳  |  ۲۲:۴۵

حوادث 3روز اخیر عراق ، وجه دیگری از مخمصه ای را نشان می دهد که در حال حاضر امریکایی ها را بشدت گرفتار کرده است.

واشنگتن در حالی که تلاش می کند جامعه جهانی را از صحت قول و وعده خویش درخصوص خروج از عراق در ماه ژوئن آتی مطمئن کند، اکنون به اقداماتی متوسل شده است که فقط نمایانگر گرفتاری مطلق آن در مسائل داخلی این کشور است . می توان گفت واکنش شتابزده «برمر» فرماندار امریکایی عراق علیه اعتراضات بخش وسیعی از ساکنان چند شهر عمده این کشور درباره محدودسازی آزادی بیان و دستگیری علما، تحت تاثیر وسعت و دامنه اعتراضات سراسری صورت گرفته است .اکنون مقامات واشنگتن - بویژه طراحان اشغال عراق در پنتاگون - بشدت از گشایش جبهه تازه ای در صفوف مردم عراق به هراس افتاده اند. تا دیروز، امریکایی ها 10کشته دادند و نیروهای اسپانیایی و ایتالیایی برای نخستین بار وادار به واکنش شدند و این خود، بازتاب منفی برای افکار عمومی در این دو کشور به دنبال دارد. از سویی ، عراق ناامن و ناآرام می تواند به تغییر بنیادین در حرکت واشنگتن برای خروج ظاهری از این کشور دامن بزند. بویژه این که هنوز اشغالگران طعم تلخ مقاومت را از سوی اکثریت مردم عراق نچشیده اند و رویارویی های پراکنده یکساله اخیر، دست کم چندبار بوش و رامسفلد را به پای محکمه افکار عمومی در امریکا و جهان کشانده است . از سوی دیگر، حمایت بارزانی از شدت عمل علیه معترضان را باید به نحوی به عنوان سپاس وی از امریکایی ها به خاطر درج موقعیت ویژه برای اکراد در قانون اساسی موقت این کشور، تفسیرکرد. وگرنه برای اکثر ناظران سیاسی پوشیده نیست امریکایی ها برای تست کردن حجم مقاومت عراقی ها، به اقدامات تحریک آمیز و غیرقابل توجیه مبادرت ورزیدند. اکنون آنچه واشنگتن را نگران کرده است ، به هم خوردن بافت سیاسی و امنیتی عراق در مرحله بعد از 30ژوئن است . به نظر می رسد کاخ سفید ارزیابی دقیق و دست اول از توان و نفوذ و پایگاه مردمی طیفها و جریانات تاثیرگذار عراقی ندارد و حرکت اخیر اشغالگران در بستن نشریه منسوب به مقتدی صدر و حتی دستگیری معاون وی را باید به منزله اقدام برای سنجش توانمندی و نفوذ جریان «صدریون» در میان مردم عراق تلقی کرد. بی تردید موضعگیری حاد تنش زای قوای امریکایی علیه این جریان ، تنها به تشدید معارضه و رویارویی و همچنین گسترش زمینه ناامنی برای حضور امریکا در عراق منجر خواهد شد. به همین دلیل ، می توان احتمال داد در کنار تشدید حملات لفظی ماموران اعزامی امریکا در بغداد، عملا عقب نشینی هایی در جهت جلب رضایت این جریان صورت گیرد که در وهله اول در آزادی معاون مقتدی صدر و همچنین از سرگیری انتشار مجله «الحوزه الناطقه» تجلی خواهد یافت.

یوسف غروی
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رازهای خونین در شمال‌ شرق افغانستان

رازهای خونین در شمال‌ شرق افغانستان

هفته گذشته طالبان یورش برق‌آسایی به شهرستان «مایمی» در شمال‌ شرق افغانستان داشت.این منطقه روی خط مرزی این کشور با تاجیکستان و در استان بدخشان قرار دارد.

پاسخ ایران قطعی است

پاسخ ایران قطعی است

گرچه ترامپ و نتانیاهو سعی دارند در برهه حساس و سرنوشت‌ساز فعلی، قواعد منازعه و توازن قوا در منطقه را به سود اهداف خود بر‌هم بریزند، اما هوشیاری ایران و جبهه مقاومت اجازه چنین اقدامی را به آنها نمی‌دهد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر