jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۳۸۵۲۵۴   ۲۴ بهمن ۱۳۸۹  |  ۰۸:۲۴

آخرین ساخته اصغر فرهادی اتفاقی در سینمای ما محسوب می‌شود. هم به لحاظ داستان و هم به لحاظ پرداخت ، جدایی نادر از سیمین ، فیلم کاملا متمایزی است.

فیلم به وضوح حضور یک سینماگر هوشمند و خلاق را که بر اجزای مختلف کارش مسلط است، فریاد می‌کند. «جدایی نادر از سیمین» در زمره آن دسته از فیلم‌هایی قرار می‌گیرد که در ظاهر یک داستان کاملا معمولی و حتی پیش‌پا افتاده را روایت می‌کند، اما در واقع در لایه‌های زیرین به حقایق بسیار مهم‌تری اشاره می‌کند که در نگاه اول ممکن است چندان به چشم نیاید.

اما فیلمساز نشان می‌دهد که با دقیق شدن بر این جزئیات پیش پاافتاده و سطحی رفتارهای فردی می‌توان الگوی رفتارهای جمعی را تجسم بخشید. داستان فیلم از دادگاه شروع می‌شود و از جایی که سیمین تقاضای طلاق را در دادگاه مطرح می‌کند، موضوعی که با مخالفت نادر ـ همسرش ـ روبه‌رو می‌شود. ادامه داستان پیامدها و تبعاتی است که این ماجرا در خانواده آنها به وجود می‌آورد. اما خیلی زود با ورود شخصیت‌های تازه، ماجرا اساسا شکل دیگری به خود می‌گیرد. فرهادی در این میان بیشترین تلاشش را برای شخصیت‌پردازی آدم‌های داستانش انجام می‌دهد و آنقدر نکات ریز و جزئی از آنها به دست می‌دهد که مخاطب را غافلگیر می‌کند. او برای شناخت بیشتر آدم‌هایش کلیدهایی ارائه می‌دهد مثلا در صحنه پمپ‌بنزین شخصیت نادر به تمامی معرفی می‌شود. او آدمی تصویر می‌شود که خارج از قانون و چارچوب تعیین شده که البته معمولا خودش آنها را تشخیص می‌دهد، هزینه‌ای پرداخت نمی‌کند در مقابل او سیمین قرار دارد که آدمی است که به گونه‌ای دیگر مشکلاتش را حل می‌کند. شخصیت او در صحنه بالا بردن پیانو توسط کارگردان بخوبی به مخاطب معرفی می‌شود. او آدمی است که معمولا در مقابل دیگران کوتاه می‌آید حتی اگر حق با او باشد. باوجود آن‌که فیلم به طور ذاتی در زمره آثار روشنفکری ما جای می‌گیرد، اما برخلاف بسیاری از این دسته فیلم‌ها؛ سردی و تفرعن این گونه آثار را ندارد و برعکس فیلم بسیارجذاب، گیرا و پرتعلیق درآمده است؛ تعلیقی که حتی تا پایان فیلم مخاطب را آسوده نمی‌گذارد. مطمئنا در زمان اکران فیلم بیش از اینها از آن خواهند گفت و خواهیم شنید.

مهدی غلامحیدری 
گروه رادیو و تلویزیون

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
یقینا «خیر» است

یقینا «خیر» است

نشست خبری آقای رئیسی به عنوان رئیس‌ جمهور منتخب در فاصله کوتاه بعد از پیروزی در رقابت‌ های انتخاباتی آن هم با حضور تعداد زیادی از خبرنگاران داخلی و خارجی که به طور معمول سوالات چالش‌ برانگیز در حوزه‌های بین‌المللی و موضوعات مرتبط با سیاست داخلی ایران را مطرح می‌کنند، در نوع خود حاکی از شجاعت بالای اوست.

همان امام رضایی که داشتم، دارم

همان امام رضایی که داشتم، دارم

بارها وقتی پسرم یا دخترم در حیاط و روی مرمرهای خنک و تمیز صحن‌تان بدو بدو می‌کردند، همان‌طور که یک چشمم به گنبد شما بود و یک چشمم به بچه‌ها که گم نشوند و سکندری نخورند و نیفتند، به این فکر می‌کردم یعنی همین‌ قدری که مشهد رفتن کودکی‌های ما کیف می‌داد، مشهد رفتن اینها هم کیف می‌دهد؟ همان‌قدر به ما که خوش می‌گذشت به اینها هم خوش می‌گذرد یا نه؟

توسعه تجارت از طریق دیپلماسی اقتصادی

توسعه تجارت از طریق دیپلماسی اقتصادی

دولت یازدهم و دوازدهم تمام تمرکز خود را روی حوزه خارجی، دیپلماسی سیاسی و پیش‌بردن قرارداد برجام گذاشت که این امر نیز صرفا وعده‌ای بیش نبود، به‌طوری‌که در هشت سال گذشته شاهد آن بودیم که در وضعیت اقتصادی کشور، وضعیت اشتغال و معیشت مردم گشایشی به‌وجود نیامد و حتی سفره مردم نیز کوچک‌تر شد و در کنار کاهش ارزش پول ملی اغلب خانوارها قدرت خرید خود را از دست دادند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر