jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۳۶۱۹۲۶   ۲۹ مهر ۱۳۸۹  |  ۱۹:۰۰

در حال حاضر اغلب مردم از مضرات و آثار مخرب سیگار بر سیستم تنفسی و قلب و عروق آگاه هستند. با این حال مصرف انواع دخانیات اثرات مخربی برای دهان و دندان دارد که اغلب پیش از دیگر عوارض بروز می‌کنند و می‌تواند مشکلاتی را برای فرد مصرف‌کننده و اطرافیان وی ایجاد کند ومردم اطلاعات چندانی از آنها ندارند یا نسبت به آنها کم توجه هستند.

افزایش پوسیدگی دندان‌ها: به دنبال مصرف سیگار میزان ترشح بزاق کاهش می یابد. از آنجا که بزاق نقش کلیدی در شستشوی دندان‌ها و جلوگیری از پوسیدگی دارد با کاهش ترشح آن ریسک پوسیدگی در دهان فرد افزایش می‌یابد. این مساله در مورد اطرافیان فرد مصرف‌کننده نیز صدق می‌کند و بخصوص می‌تواند باعث افزایش پوسیدگی دندان‌های کودکان شود.

بوی بد دهان: با کاهش ترشح بزاق میکرب‌های بی‌هوازی در دهان تکثیر شده و باعث ایجاد بوی ناخوشایند ناشی از فساد مواد غذایی در دهان می‌شوند. برای جلوگیری از این عوارض علاوه بر کاهش مصرف سیگار، توصیه می‌شود که فرد دهان خود را به طور مرتب با آب یا آب نمک رقیق شستشو دهد. چندین بار در روز مسواک بزند و از آدامس‌های بدون شکر استفاده کند. این آدامس‌ها ترشح بزاق را افزایش داده و می‌توانند تا حدی از این عوارض بکاهند.

زرد شدن دندان‌ها: مصرف انواع دخانیات باعث نفوذ مواد حاصل از سوختن تنباکو به ساختار مینای دندان شده و رنگ دندان را تغییر می‌دهد. استفاده از پودرهای سفیدکننده دندان توصیه نمی‌شود، زیرا این پودر‌ها حاوی مواد ساینده شدید هستند و در حقیقت با برداشتن سطح دندان آن را سفید می‌کنند. بهتر است به طور مرتب از خمیردندان‌های استاندارد سفیدکننده استفاده شود یا برای سفید کردن دندان‌ها به دندانپزشک مراجعه شود.در این مورد بهتر است به جای سفید کردن دندان در یک جلسه در مطب از روش سفید کردن دندان در خانه استفاده شود که با کمک دندانپزشک و همکاری بیمار طی چند هفته انجام می‌شود. در این روش دندانپزشک حاملی پلاستیکی برای دندان‌های فرد می‌سازد و بیمار ژل سفیدکننده را توسط حامل پلاستیکی روی دندان‌ها قرار می‌دهد. هرچند این روش ممکن است چند هفته طول بکشد اما اغلب نتیجه آن ماندگارتر است.

افزایش سرطان دهان: مخاط دهان انسان تحمل تماس طولانی‌مدت با دود سیگار را ندارد. مصرف سیگار احتمال مبتلاشدن به انواع سرطان دهان را بشدت افزایش می‌دهد که اغلب این سرطان‌ها از نوع بدخیم هستند. کاهش مصرف سیگار تنها راه پیشگیری از این مساله است.

دکتر مصطفی صادقی قوچانی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
برجام یک خسارت محض

برجام یک خسارت محض

انعقاد قرارداد برجام برای جمهوری اسلامی ایران یک خسارت محض بود. تنها حسنی که می‌توان برای این توافق قائل بود این است که یک جریانی در داخل کشور ایمان پیدا کرد که اعتماد بالا در عرصه دیپلماسی خارجی به چند کشور غربی بدون توجه به پشتوانه‌ های داخلی نتیجه نمی‌دهد و این اعتماد کاملا غیرمنطقی و بدون مبناست.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر