رکاوندی در جمع خبرنگاران:

بلندترین برج آجری جهان انحراف دارد

مدیر پایگاه میراث فرهنگی استان گلستان افزود: لیزراسکن انجام شده در سال گذشته از وجود انحراف برج قابوس به سمت شمال غرب خبر می دهد بر این اساس این اثر ارزشمند مستلزم مطالعات سازه‌ای و معماری است.
کد خبر: ۳۳۵۵۴۱

به گزارش مهر در گرگان ، حمید عمرانی رکاوندی عصر دوشنبه در بازدید خبرنگاران از این بنای تاریخی با اشاره به روند شهرسازی و ساخت و سازهای پیرامون برج و در پی آن نیاز به آب و فاضلاب، افزود: به دلیل نفوذ آب به سمت پایین تپه و ضرورت تعیین وضعیت رطوبتی آن، این عملیات در دستور کار قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر گنبد قابوس تعیین حریم شده است، بیان داشت: در صورت تامین اعتبار لازم جلوگیری از آلوده‌سازی فضای پیرامون و آزادسازی فضای پیرامون انجام می گیرد.

به گفته این مسئول در میراث فرهنگی استان گلستان همچنین فضاسازی و ایجاد استراحتگاهی برای محوطه گنبد قابوس پیش‌بینی شده است.

وی اضافه کرد: به دلیل آسیب های طبیعی، جوی و فضولات پرندگان و رشد گیاهان در دیوارهای برج عملیات مرمت اضطرارای آن به مدت سه ماه با نصب داربست پیرامون بنا انجام شده و در این عملیات تمام بندها و آجرهایی که با خاک و نخاله حیوانی پر شده تخریب و پس از ضدعفونی با مواد شیمیایی با مواد نانو بی رنگ پوشیده شد.

وی با اشاره به انجام نخستین عملیات مرمت بر روی این بنا در سال 1310 اظهار داشت: همچنین برای دومین بار در سال 1348 برروی تزئینات و ازاره‌های این بنا مرمت انجام شد.

عمرانی رکاوندی یادآور شد: ثبت این اثر ارزشمند در فهرست میراث جهانی در دست اقدام است.انجام مطالعات سازه‌ای و معماری برج قابوس، یادمانی از دوره ساسانی-اشکانی ، همچنین ثبت این اثر ارزشمند در فهرست میراث جهانی سال جاری در دستور کار سازمان میراث فرهنگی استان گلستان قرار گرفت.
 
گنبد کاووس به دلیل وجود بلندترین برج آجری جهان سالانه گردشگران زیادی را برای بازدید از این شکوه معماری اصیل و تاریخی ایران زمین به این منطقه جذب می کند.

میل گنبد ، بنایی که از هزار سال پیش تاکنون بر فراز تپه‌ای خاکی استوار است در عین سادگی یکی از غرور انگیز‌ترین بناهایی که نه تنها در خاک ایران بلکه در سراسر جهان شناخته شده و مورد توجه بسیاری از جهانگردان و باستان شناسان است.
 
میل گنبد بیش از هزار سال، سرفرازانه سر به آسمان کشیده و تمدن کهن مردم این دیار را رخ جهانیان می کشد.
 
این بنا از چهار بخش تشکیل شده است که شامل پی و صفه بنا، سردابه،, بدنه و گنبد مخروطی می شود و ارتفاع بنا 70 متر است‌، بدنه بنا 37 متر ارتفاع دارد و دارای 10 ترک است.
 
این بنای باشکوه به دستور شمس المعالی قابوس بن وشمگیر ، مشهورترین پادشاه آل زیار که به گفته یاقوت حموی هم جنگجویی بی همتا و هم ادیبی فاضل بود، ساخته شد.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها