دوباره جام‌جهانی شروع شده، جام نوزدهم و تب‌وتاب فوتبال و هواداری از تیمی خاص و برد و باخت برای گروهی شادی و برای دیگران اندوه در پی دارد. تا بوده فوتبال همین داستان‌ها را همراه داشته و شاید همین حواشی هم جذاب‌ترش می‌کند.
کد خبر: ۳۳۴۳۱۵

اما این بار از منظر سلامتی به این ورزش پرطرفدار نگاه می‌کنیم. ممکن است از این‌که حتی تماشای فوتبال را هم برای سلامت مضر بدانیم شما عصبانی شوید، اما چاره‌ای نیست باید واقعیات را دید و پذیرفت و البته با آگاهی، از وقایع تلخ پیشگیری کرد.

شاید این مطلب جدیدی نباشد که از افراد بخواهیم هنگام تماشای مسابقات فوتبال، زیاد به خودشان فشار و استرس وارد نکنند اما با توجه به اهمیت موضوع و شروع بازی‌های جام جهانی، دوباره تکرار کردن این مساله بی‌اهمیت هم نخواهد بود. پس بیایید به برخی گزارش‌ها و آمارها در این خصوص نگاهی داشته باشیم.

طبق گزارش‌های صورت گرفته در این زمینه، رابطه‌ای میان تماشای مسابقات فوتبال و بروز مشکلات قلبی وجود دارد. پس هنگام تماشای مسابقات جام‌جهانی، مواظب سلامت خودتان باشید، به خصوص زمانی که تیم محبوب شما مسابقه‌ای سخت دارد یا در حال تماشای زدن یک ضربه پنالتی هستید.

پژوهش‌ها چه می‌گویند؟

چند سال پیش خبر مرگ یک جوان ایرانی هنگام تماشای فوتبال و گل‌زنی یک بازیکن محبوب تیتر یک صفحات حوادث روزنامه‌ها شد؛ حادثه‌ای که بی‌تردید اولین و آخرین این گونه حوادث نیز نخواهد بود. همچنین بر اساس مطالعه‌ای در این زمینه که در مجله پزشکی« نیو انگلند» منتشر شده است، تماشای یک مسابقه فوتبال استرس‌زا خطر ابتلا به مشکلات قلبی - عروقی را تشدید می‌کند. همچنین در این مطالعه هشدار داده شده است که در مقابل این خطر، افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی باید اقدامات پیشگیرانه انجام دهند. این مطالعه همزمان با برگزاری جام جهانی فوتبال در آلمان انجام گرفت و در این مدت بروز حوادث قلبی ـ عروقی بیماران در قسمتی از مونیخ مورد بررسی قرار گرفت.

حملات قلبی در 4279 بیمار ارزیابی شد و در روزهایی که تیم آلمان مسابقه داشت، مطالعه نشان داد که میزان بروز موارد اورژانس بیشتر از روزهای عادی بود.

مسوول این تحقیق می‌گوید: نتایج ما افزایشی شدید و قابل توجه در میزان حوادث قلبی عروقی در ارتباط با مسابقاتی که آلمان در آنها حضور داشت را نشان می‌دهد.

به بیان دیگر، اگرتیم محبوب شما مسابقه‌ای سخت دارد، شما هم در معرض حمله قلبی قرار خواهید داشت.

تجزیه و تحلیل مجله‌ای در انگلیس نیز رابطه‌ای میان تماشای مسابقات جام‌جهانی و حمله قلبی را نشان می‌دهد.

به نتایج این تحقیق دقت کنید:

روز 30 ژوئن سال 1998 روز مسابقه انگلستان برابر آرژانتین است. در این بازی، آرژانتین در ضربات پنالتی بازی را به نفع خود تمام می‌کند. مشخص است که چه نتیجه‌ای می‌توان در این تحلیل‌ها دید!

مراجعات به بیمارستان برای مشکلات قلبی بیشتر از روزهای دیگر و در حقیقت حدود 25 درصد بیشتر از مقدار میانگین روز مشابه در سال قبل بود. البته این مساله فقط در روز باخت انگلستان روی نداد، بلکه حملات قلبی برای دو تا سه روز بعد هم ادامه داشت. در کل 55 نفر بیشتر به حمله قلبی دچار شدند. فراموش نکنید رسوب‌های چربی که در داخل سرخرگ‌های قلب ما بر اثر عوامل متعدد از جمله مصرف دخانیات، تغذیه ناسالم، مصرف زیاد چربی و نمک و بویژه هیجان و استرس بیش از اندازه، در طول سال‌های متمادی جمع شده‌اند، ممکن است هر لحظه ما را در معرض خطر یک حمله قلبی قرار دهد.

نشانه‌های حمله قلبی

نشانه‌های حمله قلبی را جدی بگیرید، در صورت بروز درد در ناحیه قفسه سینه، تعریق بیش از حد، تنگی نفس و حالت تهوع، سریع با اورژانس و مرکز فوریت‌های پزشکی تماس بگیرید و از حرکت زیاد بشدت حذر کنید.

ضمن این‌که پزشکان متخصص توصیه می‌کنند بیماران قلبی تا جایی که ممکن است از تماشای مسابقات حساس فوتبال بپرهیزند و حتی‌الامکان بکوشند آرامش خود را حفظ کنند. فراموش نکنید هیجان بیش از اندازه برای همه مخاطره‌آمیز است و بویژه در مورد بیماران قلبی این خطر دو چندان می‌شود. این نکته را در نظر داشته باشید که بازی است و برد و باخت گریز ناپذیر؛ اما با اندکی آرامش و واقع‌بینی می‌توان از دیدن یک مسابقه پر هیجان لذت برد.

نیلوفر اسعدی بیگی
جام‌جم

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها