jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۳۳۳۷۹۶ ۲۰ خرداد ۱۳۸۹  |  ۱۹:۰۰

اگرچه به دلیل مسائل فرهنگی و اجتماعی نمی‌توان آمار مناسبی از مبتلایان به ناتوانی جنسی در مردان و زنان ارائه کرد، اما این روزها بسیاری از این اختلال شایع رنج می‌برند بی‌آن که بتوانند راه علاجی برایش پیدا کنند.در این میان اگر بخواهیم تعریفی خلاصه از ناتوانی جنسی بگوییم، شاید این جمله کافی باشد که ناتوانی‌های جنسی به مجموعه وسیعی از اختلالات عملکرد جنسی گفته می‌شود که به دنبال آنها رضایت مرد و زن از رابطه زناشویی کاهش می‌یابد. آنچه در این میان اهمیت می‌یابد این است که گفته می‌شود شایع‌ترین بیماری درمان شده در جوامع مختلف ناتوانی جنسی است، این در حالی است که متاسفانه به دلیل نداشتن اطلاعات کافی درمورد روش‌های درمانی مطمئن و بدون خطر تنها یک درصد مبتلایان به این مشکل درمان می‌شوند.

اگرچه به دلایل فرهنگی و اجتماعی، بسیاری از آقایان بیماری خود را مسکوت نگه می‌دارند و از عواقب آن غافلند، اما بر اساس میزان مراجعان به مطب اورولوژیست‌ها و متخصصان مجاری ادراری و کلیوی مشاهده می‌شود که در بین 65 ـ 40 سالگی تقریبا 55 درصد افراد به درجاتی از اختلال نعوظ erection مبتلا هستند. از این بین 18 درصد خفیف، 24 درصد متوسط و 10 درصد شدید هستند. البته با افزایش سن این اختلال افزایش می‌یابد، اما آنچه امروز در کشور ما به وفور دیده می‌شود، افزایش بروز این اختلال در میان نسل جوان و بزرگسال است.

موارد دیگر اختلال جنسی در میان آقایان شامل ejaculation زودرس 27 درصد، نداشتن میل جنسی به همسر 17 درصد و استرس و اضطراب هنگام مقاربت 17 درصد است. صرف نظر از نوع ناتوانی جنسی، نکته مهم اینجاست که پزشکان متخصص بر این عقیده‌اند که در کشور ما موضوع به سبب معذوریت‌های اخلاقی می‌تواند قدری حادتر باشد که می‌بایست با نوعی فرهنگ‌سازی مبتنی بر اعتقادات مذهبی افراد هر چه سریع‌تر به این موضوع رسیدگی شود.

در بررسی جامعی که در آمریکا انجام شد، پزشکان دریافتند که 39 درصد مردان دچار بیماری‌های قلبی، اختلال کامل erection داشتند که این رقم در افراد دیابتی 28 درصد و در افراد مبتلا به فشار خون بالا  15 درصد بوده است.

اما در این میان آنچه اهمیت می‌یابد، این است که به طور کلی سنگ بنای درمان، شناخت علت بیماری است.

اختلالات روانی یا سایکولوژیک

در دهه 1950 نظریه‌ای بیان شد که می‌گفت بیش از 90 درصد اختلالات مربوط به erection، جنبه روانی دارد و باید بر مسائل روحی و روانی بیماران تمرکز کرد، اما امروزه پیشرفت دانش پزشکی و روش‌های مدرن اورولوژی نشان می‌دهد که بیش از 50 درصد از ناتوانی‌های جنسی علل ارگانیک دارند و این نکته روشن می‌کند که این اختلال را می‌توان آسانتر درمان کرد. به هر حال، پزشکان بر این عقیده‌اند که بر هم خوردن تعادل سیستم سمپاتیک و پاراسمپاتیک، اساس بروز ناتوانی‌های جنسی ناشی از مسائل سایکولوژیک است. بسیاری از بیماری‌های روانی همچون افسردگی‌ها، بیماران دو قطبی البته در فاز افسردگی و... از جمله کسانی‌اند که بیشتر درگیر این اختلال هستند.

اختلالات دستگاه عصبی

erection در حقیقت نتیجه یک فرآیند بسیار منظم فیمابین مغز، اعصاب محرکه و حسی و اندام تناسلی است و هر گونه اختلال در این مسیر را تحت تاثیر قرار می‌دهد. 95 درصد بیماران با ضایعه کامل نخاعی تحتانی، erection ندارند، اما اگر ضایعه در نواحی فوقانی نخاع باشد اغلب مشکل خاصی در این زمینه ندارند. در بیشتر سرطان‌های مغزی، صرع، سکته‌های مغزی، آلزایمر و پارکینسون پیش از آن که اختلال erection رخ دهد، کاهش میل جنسی فرد را آزار داده و بروز می‌نماید. همچنین کسانی که دچار شکستگی‌های شدید لگن می‌شوند یا آنهایی که عمل جراحی برداشت کامل پروستات را انجام می‌دهند، در نتیجه آسیب اعصاب به ناحیه پرینه و لگن عمدتا erection تا درجاتی مختل می‌شود.

از بیماری‌های هورمونی غافل نشوید

در این میان، دیابت را به جرات می‌توان شایع‌ترین بیماری هورمونی بر هم زننده سیستم تناسلی نامید. همان طور که پیشتر آمد، 28 درصد این افراد به طور کامل erection را از دست می‌دهند و بخش عمده‌ای از بیماران دیابتی که این مشکل را هم ندارند، درجاتی از کاهش میل جنسی را تجربه می‌کنند، اما این مساله در کسانی بروز می‌کند که قند خون خود را مرتب کنترل نمی‌کنند.

علاوه بر دیابت، کم‌کاری یا پرکاری تیروئید، تومورهای هیپوفیز، آدیسون و سندرم کوشینگ از جمله بیماری‌های هورمونی است که سیستم erection را مختل می‌کند.

داروها، دشمنان ساکت

متاسفانه این نقد بر خود ما پزشکان وارد است که در برخی داروها به تنها نکته‌ای که فکر نمی‌کنیم، اثرات این داروها بر سیستم تناسلی و قوه جنسی افراد است.

در بین داروها، داروهای ضدفشار خون همچون آتنولول (Atenolol)‌، متیل دوپا، داروهای نشاط‌آور مثل هروئین، متادون و داروهای دیگری مثل کتوکونازول، اسپیروزلاکتون، الکل، سایمتیدین، ضدافسردگی‌ها و پنزودیازپین‌ها ازجمله داروهایی هستند که درجاتی خفیف تا شدید از erection را در بیماران پدید می‌آورند، از این رو بهتر است که ما پزشکان در تجویز بتوانیم از جایگزین کم‌عارضه‌تری استفاده نماییم؛ البته در مواردی که این امکان وجود داشته باشد.

بیماری‌هایی که مزید بر علت می‌شوند

صرف‌نظر از داروها در درمان بیماری‌های جنسی بسیاری از بیماری‌ها هم هستند که روندکاهش میل جنسی و نقص erection را تشدید می‌کنند. افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی ـ عروقی، فشار خونی، کلیوی از هر نوع و دیابت از جمله شایع‌ترین موارد هستند.

درخصوص فیزیولوژی erection به ذکر این نکته بسنده می‌کنیم که آنچه باعث این فرآیند می‌شود، در حقیقت افزایش جریان خون اندام تناسلی است، از این رو درخصوص افرادی که از داروی سیلدنافیل یا همان ویاگرا چشم‌بسته استفاده می‌کنند، باید گفت که هرگونه اختلال در میزان خون‌رسانی اندام می‌تواند عواقب جبران‌ناپذیری همچون گانگرن یا همان پوسیده شدن ناگهانی اندام را به همراه داشته باشد، بویژه کسانی که مبتلا به اختلالات شریان خون‌رساننده به اندام هستند و نشانه این افراد این است که اختلال erection دارند که با مصرف خودسرانه داروها به طور موقت اصلاح می‌شود.

تاثیرات مهم سبک صحیح زندگی

آنچه که کمتر کسی متاسفانه به آن اهمیت می‌دهد، سبک صحیح زندگی است. همه اصولی که پزشکان درخصوص سبک صحیح زندگی از آن سخن به میان آورده‌اند، به بیان ساده‌تر دین اسلام 1400 سال پیش با دقت فراوان و با جزئیات بیشتر آموزش داده است.

رعایت بهداشت فردی، اولین اصل در ایجاد یک erection باکیفیت است. بهترین ارتباط زناشویی باکیفیت، زمانی است که طرفین خستگی جسمی نداشته باشند و بهترین ساعات روز را برای خود انتخاب نمایند. خستگی یک روز کاری پرمشغله با ظاهری آلوده و عدم رعایت بهداشت فردی، نکاتی است که مطمئن باشید کیفیت این فرآیند را در مرد کاهش می‌دهد. مصرف سیگار و الکل نیز مشکل را صدچندان می‌کند. علاوه بر تبلیغات سوء شبکه‌های ماهواره‌ای، هرگونه ترکیب اپیوئید و الکلی در نهایت یک ناتوانی جنسی شدید و مقاوم به درمان را برای فرد به ارمغان می‌آورد.

در آخرین بررسی انجام شده در سال 2010 در اروپا مشخص شد که مردان سیگاری 2/2 برابر بیشتر از مردان غیرسیگاری ناتوانی جنسی را تجربه می‌کنند که البته شایع‌ترین فرم آن اختلال در
erection است.

درمان‌ها، بخش جنجالی داستان

قدم اول: کسانی که داروی خاصی را مصرف می‌کنند می‌تواند عوارض یاد شده را برایشان داشته باشد و می‌بایست در اسرع وقت و زیر نظر پزشک متخصص دارو را عوض کنند یا داروی دیگری را با عوارض جانبی کمتر جایگزین کنند.

قدم دوم: با توجه به بیماری، روش‌های درمانی بسیار گسترده و کارآمدی وجود دارد که همه آنها باید زیر نظر یک اورولوژیست یا متخصص ادراری و کلیه باشد. به طور کلی در مردان در صورتی که پزشک متخصص تشخیص دهد که اختلال ناشی از نارسایی شریان penis است در موارد ضعیف درمان‌های غیرجراحی همچون واکیوم و تزریق مواد منقبض کننده عروق می‌تواند کمک کننده باشد و در موارد شدید درمان‌های جراحی ترمیم عروق و حتی کاشت پروتز می‌تواند موثر باشد.

موج تازه مصرف‌کنندگان ترکیبات دارویی

10 سال پیش تحول جدیدی در بازار دارویی جهان پدید آمد و دارویی به بازار آمد که توانست امیدهای تازه‌ای را در بیماران مبتلا به ناتوانی جنسی از نوع اختلال erection ایجاد کند، اما متاسفانه به دلیل عدم اطلاع‌رسانی مناسب در کشورمان همه روزه شاهد افرادی هستیم که بدون آگاهی و صرفا جهت رسیدن به برخی اهداف خود اقدام به مصرف خودسرانه این ترکیب دارویی می‌کنند بی‌آن که از عوارض کوتاه‌مدت و طولانی مدت آن باخبر باشند.

امروزه پیشرفت دانش پزشکی و روش‌های مدرن اورولوژی نشان می‌دهد که بیش از 50 درصد از ناتوانی‌های جنسی علل ارگانیک دارند و این نکته روشن می‌کند که این اختلال را می‌توان با شانس بیشتری درمان کرد

ویاگرا یک مهارکننده خوراکی است که اثر شل‌کنندگی عضلات کورپوس کارورنوسوس و تجمع خون در سینوزوئیدها و در نهایت erection را در پی دارد. erection در این افراد فقط در حالتی ایجاد می‌شود که تحریک جنسی وجود داشته باشد و نتیجه آن هم در 63 درصد از افرادی که با دوز  25 میلی‌گرم خوراکی نیم ساعت قبل از آمیزش مصرف می‌نمایند، دیده می‌شود. در این میان گذشته از آن که این دارو در کسانی که بیماری قلبی ـ عروقی دارند می‌بایست با احتیاط بسیار فراوان زیر نظر پزشک متخصص مصرف شود، عوارض آن به همین جا خلاصه نمی‌شود. پریاپیسم، عارضه‌ای است که این روزها زیاد دیده می‌شود و این در حالی است که تنها علت آن مصرف خودسرانه این دارو توسط افراد است چرا که در کشورهای توسعه‌یافته این عارضه تنها در درصد کوچکی از مبتلایان به این نوع اختلال مشاهده می‌شود. اما در کشور ما متاسفانه هر جوان و سالمندی بدون مراجعه به پزشک و تنها با مراجعه به برخی داروخانه‌ها براحتی ترکیبات ویاگرا را تهیه کرده و مصرف می‌کنند در هر حال پریاپیسم به عدم برطرف شدن erection حتی پس از ساعت‌ها از پایان یافتن ارتباطات زناشویی اطلاق می‌شود که همراه با درد فراوان است و شرایط اورژانسی را برای بیمار فراهم می‌کند، چرا که اگر این حالت که تنها با یک اقدام جراحی توسط متخصص اورولوژی برطرف می‌شود درمان نگردد سبب مرگ اندام تناسلی و پوسیده شدن آن می‌شود که می‌بایست در اسرع وقت اندام فاسد شده قطع و از بدن فرد جدا شود. در کنار سیلدنافیل (ویاگرا)‌ برخی دیگر از جوانان نیز از ترکیبات بی‌حس کننده یا اسپری‌های لیدوکائین نیز استفاده می‌کنند که مهم‌ترین عارضه آن بروز انزال زودرس در آینده برای فرد است، جدای آن که به مرور زمان خود استفاده‌کننده از انجام ارتباط جنسی به دلیل بی‌حسی موضعی ایجاد شده در گلانس پنیس دلسرد شده و مبتلا به درجاتی از کاهش میلی جنسی می‌شود.

تبلیغات دروغین

در کنار همه این روش‌های درمانی در بسیاری از کانال‌های ماهواره‌ای این روزها دستگاه‌های متفاوتی را می‌بینیم که برای درمان افراد مبتلا به اختلال erection پیشنهاد می‌شوند این در حالی است که تنها در یک نوع اختلال erection که آن هم به دلیل اختلالات وریدی است این روش‌های درمانی می‌تواند تا درجاتی کمک‌کننده باشد که تشخیص آن نیز به عهده متخصص است. در واقع پس از انجام بررسی‌های متفاوت متخصص این نوع اختلال را باید تشخیص دهد و تنها پس از این مراحل می‌تواند توصیه به استفاده از این نوع وکیوم کند.

روش‌های جدید چقدر کارساز هستند؟

این روزها بسیاری از مبتلایان به ناتوانی جنسی که درمان شده‌اند از کارایی درمان‌های طبیعی می‌گویند. بسیاری از بیماران این روزها یا خودسرانه یا به واسطه تبلیغات شرکت‌های خارجی سعی در درمان خودسرانه خود دارند بی‌آن‌که اطلاعات مفیدی درخصوص کارایی این روش‌ها و حتی عوارض خطرناک بسیاری از آنها داشته باشند. مشاهده یک تبلیغ ماهواره‌ای و توصیه دهان به دهان آن این روزها بازار گرمی برای روش‌های طبیعی درمان ناتوانی جنسی بخصوص در آقایان پدید آورده است. آنچه در این میان اهمیت ویژه‌ای دارد، این است که شواهد علمی مطمئن جهت حمایت از استفاده روش‌های طبیعی برای درمان ناتوانی جنسی بسیار ناقص است و کمتر پزشکی این‌گونه روش‌ها را به عنوان روش‌های درمانی صرف توصیه می‌کند. دکتر استیون لام، نویسنده کتاب «The hardness Factor» درخصوص بیماری‌های جنسی قویا بر این نکته تاکید می‌کند که اولین نکته‌ای که فرد مبتلا در پیگیری علت ناتوانی جنسی‌اش باید به دنبال آن باشد، این است که تشخیص بیماری چیست.

او معتقد است در صورتی که بدانیم علت ناتوانی جنسی چیست براحتی می‌توانیم با روش‌های طبیعی درصد بزرگی از این بیماران را تا حد مطلوب و دلخواهشان درمان کنیم.

طب سوزنی: در سال 2009 دانشمندان کره‌جنوبی با یک بررسی جامع به این نکته پی بردند که طب سوزنی می‌تواند یکی از راه‌های کارآمد در درمان ناتوانی جنسی باشد. البته کره‌ای‌ها در آن سال از چند و چون مکانیسم درمانی این روش چیزی نگفتند و فقط به ذکر این نکته بسنده کردند که در مطالعاتشان درصد عظیمی از افراد مبتلا به اختلال erection توانسته بودند سلامتی خود را کسب کنند.

عصاره‌های طبیعی: آرژینین یک ترکیب آسید‌آمینه است که در مواد غذایی حاوی پروتئین به طور طبیعی وجود دارد. این ترکیب با افزایش میزان جریان خون سیستم جنسی می‌تواند ناتوانی‌های جنسی ناشی از اختلال به erection را درمان کند. در سال 1999 در مجله معتبر پزشکی Bjm نتیجه مطالعه‌ای به چاپ رسید که در آن بیان شده بود ترکیبات حاوی دوز بالای این اسید آمینه توانسته راه علاجی باشد برای بیماران مبتلا به ناتوانی جنسی.

متاسفانه نقطه ضعف این مقاله همچون بسیاری مقالات دیگر این بود که مصداق خارجی و قابل دسترس این نوع ترکیبات را به وضوح بیان نکرده بود، اما در سال 2003 دانشمندان بلغاری گزارش کردند که عصاره کاج  Pycnogenol به عنوان یکی از ذخایر غنی اسید آمینه L-Arginine می‌تواند ترکیب موثری باشد برای درمان بیماران مبتلا به ناتوانی جنسی البته در همه این تحقیقات یک نکته مشترک است. آن هم این که مصرف این نوع ترکیبات باید زیر نظر پزشک صورت گیرد، چرا که مصرف اسید آمینه در افراد مبتلا به فشارخون بالا و بیماران قلبی و عروقی می‌تواند خطر بروز سکته‌های قلبی را افزایش دهد.

جین‌سینگ: جین‌سینگ نیز از آن دسته ترکیباتی بود که زمانی در کشور ما نیز سر و صدای زیادی به پا کرد. در سال 2002 در مطالعه‌ای مشاهده شد که 45 بیمار مبتلا به اختلال erection که به مدت طولانی جین‌سینگ کره‌ای قرمز را مصرف می‌کردند علائم بیماری در آنها تا حد بسیار زیادی تخفیف یافت. Geo Espinosa دکتری ND و مدیر مرکز اورولوژی مجتمع پزشکی Nyu Langone بر این عقیده است که مردان دچار اختلال erection می‌توانند با مصرف ترکیبات بهداشتی جین‌سینگ تا حد بسیار زیادی مشکل خود را برطرف سازند.

البته این پزشک معتبر بر این عقیده است که مصرف خودسرانه جین‌سینگ در کسانی که به واسطه بیماری دیگری دارویی مصرف می‌کنند، می‌تواند باعث بروز واکنش‌های آلرژیک شود، از این‌رو باید مصرف آن زیرنظر پزشک صورت گیرد.

آب انار: Espinasa می‌گوید من قویا به بیمارانم توصیه می‌کنم صرف‌نظر از تحقیقات ضعیف علمی در این خصوص مصرف آب انار را به طور مرتب در برنامه غذایی خود قرار دهند. آب انار ازجمله نوشیدنی‌های حاوی آنتی‌اکسیدان بالاست، از این‌رو می‌توان گفت از بهترین راه‌های مطمئن و بی‌عارضه است، البته اگر بتوانید نوع طبیعی و بدون ناخالصی آن را پیدا کنید.

دکتر کیوان رضوانی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رازهای خونین در شمال‌ شرق افغانستان

رازهای خونین در شمال‌ شرق افغانستان

هفته گذشته طالبان یورش برق‌آسایی به شهرستان «مایمی» در شمال‌ شرق افغانستان داشت.این منطقه روی خط مرزی این کشور با تاجیکستان و در استان بدخشان قرار دارد.

اسبی در غبار آمد

اسبی در غبار آمد

در نخستین ساعاتی که خبر شهادت شهید محسن فخری‌ زاده را شنیدم، نوشتن یک مثنوی را آغاز کردم: «سواری بر زمین افتاد و اسبی در غبار آمد/ غروب از جاده دردا باز اسبی بی‌سوار آمد». تا پاسی از شب بیدار بودم و شعر را بازنویسی می‌کردم.

چرایی پیک زمستانی کرونا

چرایی پیک زمستانی کرونا

وزیر بهداشت اعلام کرد پس از پیک پاییزه کرونا، یک پیک زمستانی نیز خواهیم داشت که به‌خصوص در استان‌های جنوبی کشور، باعث افزایش شیوع بیماری می‌شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر