jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۳۲۲۵۵۴   ۲۹ فروردين ۱۳۸۹  |  ۰۰:۰۵

اوضاع قرقیزستان پس از ترک کشور توسط رئیس‌جمهور برکنارشده، ابعاد تازه‌ای به خود می‌گیرد. کنات سودابایف به نمایندگی از وزارت امور خارجه قزاقستان می‌گوید خروج باقی‌اف نتیجه توافق‌نامه مشترک بین روسای جمهور روسیه، آمریکا و رهبران چند سازمان بین‌المللی بوده است. به گزارش ایرنا، هر چند آمریکا در شرایط فعلی به تمدید مدت اجاره پایگاه خود در قرقیزستان رضایت داده است، اما هنوز واشنگتن امیدهای خود را برای تسلط بیشتر بر این منطقه از دست نداده است.

قرارداد اجاره پایگاه هوایی ماناس که آمریکا به منظور حمایت تدارکاتی از نیروهای این کشور در افغانستان از آن استفاده می‌کند تا تقریبا 3 ماه دیگر به پایان می‌رسد.

آمریکا از تغییر حکومت در قرقیزستان راضی به نظر نمی‌رسد، به طوری که روزنامه واشنگتن پست از قول روزنامه‌نگاران، تحلیلگران و رهبران تظاهرات در قرقیزستان می‌نویسد که گزارش‌ها و تبلیغات رسانه‌های روسیه و اقدامات اقتصادی کرملین علیه قرقیزستان در تشدید نارضایتی و بسیج تظاهرکنندگان علیه دولت آن کشور نقش موثری ایفا کرده است.

در عین حال در پی تحولات اخیر در قرقیزستان به نظر می‌رسد که دولت روسیه در مورد آینده پایگاه هوایی آمریکا در خاک قرقیزستان که برای انتقال تجهیزات ناتو به افغانستان بسیار حیاتی است، می‌تواند نفوذ بیشتری اعمال کند.

به نظر می‌رسد کرملین با نفوذ آمریکا و چین در قرقیزستان نگران باشد و در همین راستا از هیچ کوششی برای کاهش حضور این کشورها در منطقه فروگذار نخواهد بود.

یک منبع خبری روسیه روز جمعه اعلام کرد: آمریکا در کمتر از یک ماه و قبل از بروز ناآرامی‌ها و حوادث اخیر در جمهوری قرقیزستان، 50 هزار نظامی خود را از طریق پایگاه هوایی ماناس به افغانستان منتقل کرد. پایگاه خبری اینفوکس روسیه افزود: در حال حاضر یک هزار نیروی نظامی آمریکا در ماناس استقرار دارند.

اما در سوی دیگر دولت موقت قرقیزستان فارغ از رقابت‌های آمریکا و روسیه، با برگزاری انتخابات و رسیدگی به مسائلی از جمله وضعیت نابسامان اقتصادی، مدیریت فامیلی، فساد اداری و نبود آزادی‌های مدنی در جامعه قرقیزستان روبه‌روست تا اندکی از مسائل و مصائب مردم این کشور را کاهش دهد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
یقینا «خیر» است

یقینا «خیر» است

نشست خبری آقای رئیسی به عنوان رئیس‌ جمهور منتخب در فاصله کوتاه بعد از پیروزی در رقابت‌ های انتخاباتی آن هم با حضور تعداد زیادی از خبرنگاران داخلی و خارجی که به طور معمول سوالات چالش‌ برانگیز در حوزه‌های بین‌المللی و موضوعات مرتبط با سیاست داخلی ایران را مطرح می‌کنند، در نوع خود حاکی از شجاعت بالای اوست.

همان امام رضایی که داشتم، دارم

همان امام رضایی که داشتم، دارم

بارها وقتی پسرم یا دخترم در حیاط و روی مرمرهای خنک و تمیز صحن‌تان بدو بدو می‌کردند، همان‌طور که یک چشمم به گنبد شما بود و یک چشمم به بچه‌ها که گم نشوند و سکندری نخورند و نیفتند، به این فکر می‌کردم یعنی همین‌ قدری که مشهد رفتن کودکی‌های ما کیف می‌داد، مشهد رفتن اینها هم کیف می‌دهد؟ همان‌قدر به ما که خوش می‌گذشت به اینها هم خوش می‌گذرد یا نه؟

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر