یک وسیله قابل‌ حمل که اخیرا ساخته‌شده و مورد تایید FDA قرار گرفته ‌است، می‌تواند تغییرات ژنتیکی خون را که تأثیر بعضی ازداروها را تغییر می‌دهند، آشکارسازی کند.
کد خبر: ۳۱۰۶۴۲

به گزارش ایسنا، این وسیله که «وریژن» نام دارد ترکیبی از فن‌آوری‌ نانو و میکروسیالات را در یک کارتریج پلاستیکی استفاده‌ کرده و با آن DNA موجود در نمونه خون را خارج و برای آزمایش‌های مربوطه غربال می‌کند.

افراد پاسخ‌های متفاوتی به داروها می‌دهند و علت آن تغییرات ژنتیکی آنزیم‌هایی است که می‌توانند باعث تغییرات متابولیسمی برخی از داروهای تجویزی بسیار مرسوم شوند.

با استفاده از افزاره وریژن، پزشکان و بیمارستان‌ها قادر خواهند بود تا در کمتر از دو ساعت DNA بیمار را جدا کرده و تحلیل کنند.

نتایج به دست آمده می‌توانند در تجویز دارویی که بسیار سودمندتر است، مفید باشند.

فن‌آوری آشکارسازی تغییرات ژنتیکی در بیماران سال‌هاست که وجود دارد ولی فرایند آن روزها و هفته‌ها طول می‌کشد و بسیار هم گرانقیمت است.

در این فن‌آوری جدید، خون بیمار به داخل کارتریج یک بارمصرفی تزریق می‌شود که در آن سیستمی از محفظه‌های میکروسیالی قرار دارند که حاوی عامل‌هایی برای واکنش شیمیایی هستند. یک اسلاید شیشه‌یی که با DNA منقوط شده ‌است نیز در داخل این کارتریج یک بارمصرف قرار دارد.

همین که کارتریج در داخل وسیله وریژن قرار می‌گیرد، عامل‌های موجود در محفظه‌ها باهم ترکیب می‌شوند و باعث آغاز یک سری از واکنش‌ها می‌شوند. سپس از داخل گلبول‌های سفید خون DNA جدا می‌شود و همه چیزهای دیگر شسته می‌شوند.

یک محلول DNA از روی اسلاید شیشه‌ای عبور می‌کند و DNA هدف‌گیری شده به نقطه‌های موجود در اسلاید پیوند می‌خورد. این نقاط قبلا توسط رشته‌های DNA که مکمل رشته هدف هستند، ایجاد شده‌اند. سپس نانوذرات طلا به انتهای دیگر تکه‌های DNA می‌چسبند و با نقره پوشش داده می‌شوند تا به سادگی به توسط نور قابل آشکارسازی باشند.

سیستم وریژن قادر به آشکارسازی ویروس‌های تنفسی مانند آنفلونزای H1N1 نیز است.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها