با شروع فصل سرما و استفاده برخی هموطنان از بخاری‌ها و وسایل گرمایشی غیراستاندارد ، وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی درخصوص مسمومیت با گاز منواکسید کربن اطلاعیه‌ای صادر کرد.
کد خبر: ۲۹۸۹۹۲

به گزارش «جام‌جم» ، در این اطلاعیه آمده است: برای پیشگیری از گازگرفتگی با منواکسید کربن به مردم توصیه می‌شود از خوب کارکردن آبگرمکن، بخاری‌های گازی و نفتی مطمئن شده و از منقل برای کرسی استفاده نکنند.

در این اطلاعیه همچنین ضمن تأکید بر استفاده از وسایل گرمایشی استاندارد از مردم درخواست شده تا در مکان ‌هایی که سیستم‌های گرمایشی شومینه و بخاری است درز در و پنجره به‌طور کامل بسته نباشد یا هر 3 ساعت یک بار در این مکان‌ها یکی از پنجره‌ها به مدت 5 دقیقه باز باشد تا هوای تازه وارد اتاق شود و از قرار دادن آبگرمکن در فضای بسته جلوگیری شود.

همچنین از ساخته شدن آشیانه پرندگان بر دودکش‌ها که خود یکی از دلایل شایع گازگرفتگی است جلوگیری شود. به این منظور لازم است از دودکش‌های دارای کلاهک مخصوص به شکل اچ (H) استفاده شود.

در این اطلاعیه از مردم خواسته شده قبل از گرم کردن خودرو در پارکینگ، در پارکینگ را باز کرده و به هیچ وجه شیشه‌های اتومبیل را پایین نکشند تا از خطر مسمومیت با گاز منواکسید کربن جلوگیری شود.

از مهم‌ترین دلایل گازگرفتگی براثر استنشاق گاز منواکسید‌کربن، مکش نامناسب یا عدم مکش لوله‌های بخاری گازی، سوختن ناقص نفت بخاری‌های نفت‌سوز، بدکارکردن شومینه گازی یا سوخت ناقص یا شومینه‌هایی با سوخت چوب، سوختن ناقص زغال در منقل‌های کرسی، بدکارکردن اجاق خوراک‌پزی، سوختن ناقص یا نامناسب آبگرمکن، ژنراتورهای خانگی و کار‌کردن خودرو در پارکینگ در بسته است.

از نشانه‌های مسمومیت با گاز منواکسیدکربن در وهله اول سردرد همراه با احساس سنگینی و در صورت عدم‌اکسیژن‌رسانی مناسب گیجی، تهوع، استفراغ، سوزش شدید در ناحیه چشم و گلو، احساس گرفتگی و درد شدید در قفسه سینه، تشنج و احساس آشفتگی، تحریک‌پذیری، ناتوانی در تشخیص موقعیت و شرایط، کاهش هوشیاری و اغما و مرگ است.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها