فیلم سینمایی "درباره الی" حتی اگر نتواند به جمع پنج نامزد نهایی بهترین فیلم غیر انگلیسی‌زبان اسکار هشتاد و دوم راه یابد، می‌تواند بخت خود را برای کسب دو جایزه معتبر گلدن گلوب و بفتا بیازماید.
کد خبر: ۲۹۷۲۳۵

با اعلام اسامی نمایندگان سینمای 65 کشور به آکادمی علوم و هنرهای سینمایی برای حضور در بخش بهترین فیلم غیر انگلیسی‌زبان اسکار 2010، رقابت برای حضور در میان 9 نامزد ابتدایی و پنج نامزد نهایی آغاز شده و روز دوم فوریه اسامی نامزدهای این رشته اسکار هشتاد و دوم در کنار دیگر نامزدها مشخص می‌شود.

از آنجا که دو جایزه معتبر گلدن گلوب و بفتا هم در رشته بهترین فیلم خارجی سال برگزیده دارند، می‌توان انتظار داشت فیلم‌هایی که در رقابت اسکار از حضور در میان پنج نامزد نهایی بازمی‌مانند، بخت خود را در این دو جایزه معتبر بیازمایند. ضمن اینکه چون هر کشور فقط می‌تواند تنها یک نماینده به اسکار معرفی کند، برخی از بهترین فیلم‌های سال جایی در اسکار 2010 ندارند.

"شهر زندگی و مرگ" از چین برنده جایزه اصلی جشنواره سن سباستین، "لبنان" از سرزمین‌های اشغالی فلسطین برنده جایزه اصلی جشنواره ونیز، "دوشیزه" از شیلی که جایزه بخش فیلم‌های داستانی جشنواره ساندنس را برده و "دندان عقل" از یونان برگزیده بخش نوعی نگاه جشنواره کن از جمله فیلم‌هایی هستند که از حضور در اسکار بازمانده‌اند.

"آغوش‌های گسسته" پدرو آلمودووار از اسپانیا و "وینچره" از ایتالیا که هر دو در بخش مسابقه جشنواره کن 2010 حضور داشتند و "دختری با خالکوبی اژدها" که از موفقترین فیلم‌های سال اروپا بوده هم می‌توانند رشته بهترین فیلم خارجی جوایز گلدن گلوب و بفتا را با حضور خود رونقی دیگر ببخشند و رقابت را گرمتر از هر سال کنند.

از میان 65 فیلم خارجی ارائه‌شده به اسکار هشتاد و دوم ابتدا 9 فیلم انتخاب و سپس پنج فیلم برای نامزدی در این بخش معرفی می‌شوند. دو شاهکار جشنواره کن امسال یعنی "روبان سفید" میشائیل هانکه و "یک پیام‌آور" ژاک اودیار که به ترتیب نخل طلا و جایزه بزرگ هیئت داوران را بردند، جدیترین رقبای جایزه اسکار 2010 هستند.

"پلیس، صفت" از رومانی، "آجامی"، "من مادرم را کشتم" از کانادا، "مادر" از کره جنوبی، "سامسون و دلیله" از استرالیا و "بدشانس‌ها" از بلژیک دیگر فیلم‌های تحسین‌شده کن شصت و دوم هستند و "شیر اندوه" از پرو برنده خرس طلایی برلین و "درباره الی" اصغر فرهادی برنده جایزه بهترین کارگردان برلین هم بخت درخشش در اسکار را دارند.

"باریا" ساخته جوزپه تورناتوره هم با اینکه در جشنواره ونیز نادیده گرفته شد، اما فیلمساز ایتالیایی یکی از چهره‌های محبوب آکادمی اسکار است و دو سال پیش با "زن ناشناس" به فهرست 9 نامزد اولیه این بخش راه یافت. با نزدیک شدن به زمان اعلام اسامی نامزدها، پیش‌بینی فیلم‌های برگزیده بخش بهترین فیلم غیر انگلیسی‌زبان اسکار سخت‌تر از هر سال می‌شود.

مهر

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها