رئیس شورای عالی هماهنگی مدیران عامل بانکهای دولتی از رایزنی بانک مرکزی با برخی کشورهای خارجی برای به‌کارگیری ریال در تبادلات بین المللی خبر داد و گفت: انجام معاملات خرد سکه در صلاحیت بانک ملی و بانک کارگشایی است.
کد خبر: ۲۹۷۰۵۶

محمودرضا خاوری در گفتگو با مهر از مذاکره بانک مرکزی و بانک ملی با برخی از کشورها و بانکهای بین المللی برای استفاده از ریال در معاملات و تبادلات بین المللی خبرداد.

مدیرعامل بانک ملی افزود: برخی از کشورها قبول کرده اند که در برخی از معاملات خود با ایران با ریال تسویه حساب کنند.

وی همچنین در مورد عرضه و معامله سکه در بورس و دلایل مخالفت بانک ملی و بانک کارگشایی در این خصوص اظهار داشت: بورس جای معاملات کلان است، بانک ملی با شعبات گسترده در سراسر کشور می تواند به تقاضاهای خرد در جامعه پاسخ دهد.

خاوری بیان کرد: اگر قرار باشد که سکه در بورس مورد معامله قرار گیرد، یک فرد مثلا در دهلران مجبور می شود برای خرید یک سکه به بورس تهران بیاید در حالی که می تواند آن را از هر شعبه بانک ملی در سراسر کشور دریافت کند.

رئیس شورای عالی هماهنگی مدیران عامل بانکهای دولتی تصریح کرد: این امر مستلزم هزینه کردن وجهی معادل قیمت سکه برای مراجعه فرد خریدار سکه به بورس تهران است.

هم اکنون بانک کارگشایی عرضه سکه به صورت حراج را در بسته های 100 تایی انجام می دهد

مخالفت با عرضه سکه در بورس

وی در پاسخ به این مطلب که فردی که بخواهد یک سکه خریداری نماید، می تواند آن را از هر صرافی در تمام کشور خریداری نماید و افرادی که معاملات کلان سکه می کنند، از طریق بورس اقدام می کنند، عنوان کرد: حراج سکه به منظور شکستن قیمتها است، بنابراین افراد باید در حراج شرکت نمایند تا سکه را بخرند.

خاوری تاکید کرد: انجام معاملات خرد سکه را در صلاحیت بانک ملی و بانک کارگشایی می دانم و معاملات عمده نظیر معامله شمش طلا نیز بهتر است در بورس انجام شود و باید اجازه دهیم که تمام مردم دسترسی آسان برای خرید سکه داشته باشند.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا حاضرید خرید و فروش سکه هم در بانک و هم در بورس انجام شود، با ذکر این سئوال که در بورس چه چیزی می خواهیم عرضه کنیم؟ گفت: اگر قرار باشد این عرضه به صورت عمده انجام شود، مشکلی نیست، اما چنانچه قرار باشد که به صورت خرده فروشی انجام شود، باید در بانک کارگشایی انجام شود.

مدیرعامل بانک ملی با طرح این سئوال که سازو کار خرید یک سکه در بورس چگونه خواهد بود، بیان کرد: عرضه سکه در بورس با هدف بانک مرکزی در تعارض خواهد بود.

علی صالح آبادی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار از تفاهم بانک مرکزی و سازمان بورس برای عرضه سکه ها در بورس کالا خبرداده و گفته بود: بر اساس این تفاهم قرار است بازار نقدی طلا در بورس کالا ایجاد شود.

وی با بیان اینکه قرار شده است سکه های نقدی بانک کارگشایی از طریق بورس کالا به خریداران عرضه شود، تصریح کرد: گرچه بانک ملی و کارگشایی برای این امر مقاومت می کنند، اما بانک مرکزی سازو کار بورس را مناسب تر ارزیابی می کند.

سازمان بورس و اوراق بهادار به دنبال این است که تعیین قیمت سکه در بورس کالا انجام شود. بر اساس مکانیزم تدارک دیده شده توسط بورس برای این منظور نرخ سکه از سایت بورس عرضه می شود تا در نهایت قیمتها شفاف شود.

علی عادلی مدیرعامل بانک کارگشایی نیز در پاسخ به این مطلب که دلایل مخالفت بانک کارگشایی با حراج سکه در بورس کالا چیست؟ تصریح کرد: حراج سکه در بورس کالا به تصمیم بانک مرکزی بستگی دارد و با موافقت بانک مرکزی انجام خواهد شد.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها