jamejamonline
ایام عمومی کد خبر: ۲۸۹۱۱   ۲۳ شهريور ۱۳۸۲  |  ۱۲:۵۴

جام جم آنلاین - 244 سال پیش در شبهای 12 و 13 سپتامبر سال 1759 میلادی ، نیروهای انگلیسی به فرماندهی ژنرال جیمز ولف به شهر کبک که تحت محاصره انگلیسی ها بود حمله کردند و 5000 سرباز انگلیسی از یک تپه

که مشرف به شهر بود ، بالا رفتند.
مارکی لویی ژوزف دومون کالم دو سن وران فرمانده نیروهای فرانسوی مدافع شهر با 4000 سرباز به مقابله با نیروهای انگلیسی پرداخت.
در این جنگ ژنرال جیمز ولف کشته شد و مون کالم که به شدت مجروح شده بود فردای آن روز در 14 سپتامبر درگذشت.

با مرگ مون کالم روحیه مدافعان شهر کبک که از 20 ژوئن توسط انگلیسی ها تحت محاصره بودند ، تضعیف شده و شهر تسلیم نیروهای انگلیسی گردید.
سه سال پیش از این واقعه ، جنگ خونین معروف به جنگ هفت ساله در اروپا درگرفت .
در این جنگ فرانسه و اتریش با اتحادیه ای شامل انگلستان ، پروس و پادشاهی هانوور درگیر شدند.
ویلیام پیت که توسط جرج سوم پادشاه انگلستان در سال 1757 به مقام نخست وزیری منصوب شده بود ، تصمیم گرفت دامنه جنگ را به متصرفات فرانسه در هند و کانادا گسترش دهد.
فرانسه لویی پانزدهم که بیش از اندازه درگیر جنگ علیه پروس در قاره اروپا بود ، نتوانست با قدرت به تهاجمات انگلیس به متصرفاتش در هند و کانادا پاسخ دهد.
با این حال ، در نخستین مراحل جنگ در کانادا ، فرانسوی ها موفق شدند با حمایت متحدان سرخ پوستشان به پیروزی های چشمگیری دست یابند.

نیروهای فرانسوی تحت فرماندهی ژنرال ودروی بخشی از متصرفات انگلیس را اشغال کردند.
اما در سال 1757 میلادی ژنرال ودروی ناگزیر شد فرماندهی نیروهای فرانسوی را به مارکی دومون کالم واگذار کند.

مون کالم که از فرانسه به کانادا آمده بود از شجاعت چیزی کم نداشت ، اما از شرایط جنگ در منطقه ای مانند امریکای شمالی بی اطلاع بود.
مون کالم شیوه جنگ چریکی ژنرال ودروی با حمایت سرخ پوستان و مردم محلی را رها کرده و به شیوه جنگ های اروپایی رومی آورد و توجه خود را به شهرها معطوف می کند.

این در حالی بود که مون کالم بیش از چند هزار سرباز در اختیار نداشت ، اما ویلیام پیت ده ها هزار نیروی نظامی را از انگلستان به کانادا اعزام کرده و مهاجرنشین های انگلیسی نیز به آنها پیوسته بودند.
انگلیسی ها با حملات کوبنده تک تک تمام قلعه هایی که از سه شهر عمده مونترال ، کبک و تروا ریویر محافظت می کردند را تصرف نمودند.
در 20 ژوئن سال 1759 میلادی ، یک ارتش انگلیس شامل 40000 سرباز با حمایت 150 فروند کشتی جنگی شهر کبک را محاصره می کنند.
مون کالم برای دفاع از شهر کبک فقط 6000 سرباز در اختیار داشت .
توپ های کشتی های انگلیسی بی وقفه شهر کبک را بمباران می کردند.
نیروی مدافعان رو به تحلیل نهاده بود و تنها شجاعت مون کالم مانع از تصرف شهر توسط انگلیسی ها شده بود.

سرانجام انگلیسی ها تصمیم می گیرند با تصرف ارتفاعات مشرف به کبک از هر سو این شهر را زیر حملات توپخانه خود بگیرند.
به این ترتیب در شب های 12 و 13 سپتامبر 5000 سرباز انگلیسی به فرماندهی ژنرال جیمز ولف از یک تپه مشرف به شهر بالا می روند و مون کالم با 4000 سرباز به مقابله با آنها می شتابد.
در این جنگ مون کالم به شدت مجروح شده و در روز 14 سپتامبر بر اثر جراحات جان خود را از دست می دهد.

با مرگ مون کالم انگیزه دفاع مدافعان که مدت نزدیک به 2 ماه زیر بمباران شدید انگلیسی ها قرار داشتند از بین می رود و شهر کبک در روز 18 سپتامبر تسلیم نیروهای انگلیسی می شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل: