jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۸۸۳۸۷ ۲۷ مهر ۱۳۸۸  |  ۰۰:۰۶

جام‌جم: مسابقه ترجمه داستان کوتاه در 2 بخش عربی به فارسی و فارسی به عربی با موضوع آزاد توسط دفتر ادبیات ایران و عرب مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری برگزار می‌شود. این مسابقه در راستای شناخت استعدادها و تشویق مترجمان جوان و نوقلم برگزار می‌شود.

برپایی دوسالانه گرافیک جهان اسلام؛ 3 آبان

مهر: موسسه فرهنگی هنری صبا از 3 آبان میزبان هنرمندان 38 کشور جهان اسلام است. از 2240 اثر ارسال شده، نزدیک به 450 اثر توسط هیئت انتخاب به بخش مسابقه راه یافته است. این آثار از هنرمندان 38 کشور در قالب پوستر، جلد کتاب و طراحی نشانه ارائه می‌شود. سومین دوسالانه بین‌المللی گرافیک جهان اسلام با رشد قابل توجه کمی و کیفی آثار عرضه شده در بخش‌های متنوع‌تر نسبت به 2 دوره پیشین با حضور چهره‌های فرهنگی و هنرمندان بین‌المللی در نگارخانه‌های مجموعه صبا آغاز می‌شود.

نقد آثار شاعران معاصر زیر چاپ

مهر: تالیف کتاب پژوهشی «13 چهره شعر معاصر» به پایان رسید و به‌زودی توسط انتشارات نگاه منتشر می‌شود.

به‌گفته داریوش معمار، نویسنده، شاعر و منتقد ادبی در این کتاب شعرهای 13 چهره‌ مشهورشعر معاصر ایران عمدتا از دیدگاه ساختاری و محتوایی و در قالب مقاله‌هایی مشروح مورد نقد و بررسی قرار گرفته است.

نیما یوشیج، احمد شاملو، مهدی اخوان‌ثالث، نصرت رحمانی، فروغ فرخزاد، منوچهر آتشی، احمدرضا احمدی، سیدعلی صالحی، شمس لنگرودی، علی باباچاهی و حسین منزوی از جمله شاعرانی هستند که در این کتاب شعرشان مورد نقد و بررسی قرار گرفته است.

کتاب «بوعلی سینا» منتشر می‌شود

ایسنا: کتاب «بوعلی سینا» در تبیین و شرح آثار حکیم بوعلی سینا، فیلسوف و پزشک ایرانی، هم‌زمان با برگزاری جشنواره‌ «حکمت سینوی» منتشر می‌شود. این کتاب محصول همکاری مرکز دائره‌المعارف بزرگ اسلامی و بنیاد علمی، فرهنگی بوعلی سینا است.

برنامه شهرداری برای هفته کتاب

ایسنا: برنامه‌های سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در هفته کتاب اعلام شد.

ایجاد 10 کافه کتاب در ایستگاه‌های مترو، طرح هدیه کتاب، رونمایی از 6 کتاب و برگزاری 10 نمایشگاه کتاب در 10 منطقه شهر تهران از جمله برنامه‌های سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در ایام برگزاری هفدهمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران است.

نسخه‌های 100 ساله تعزیه در یک کتاب

ایبنا: نسخه‌های تعزیه میرانجم اراک از معتبرترین نسخ تعزیه کشور، با عنوان «تعزیه‌های رضوی» توسط داوود فتحعلی‌بیگی، نویسنده و کارگردان تئاتر منتشر شد. مجالس «تولد امام رضا(ع)»،‌ «شهادت شاهچراغ»،‌ «وفات حضرت معصومه»، ‌«ابراهیم چاریاری»، ‌«کلاه‌دراز کودزری»، ‌«شهادت محمد عابد»، «سقاخانه اسماعیل طلایی»،‌ «ابراهیم سربخش» و ‌«شهادت امام رضا(ع)» به ترتیب در این کتاب آورده شده است. به گفته فتحعلی‌بیگی، اغلب نسخه‌هایی که در این کتاب آمده، بیش از 100 سال قدمت دارند و برخی از این نسخه‌ها چون «ابراهیم سربخش» تا به حال اجرا نشده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
از سراب دموکراسی تا واقعیت نژادپرستی

از سراب دموکراسی تا واقعیت نژادپرستی

یکی از متفکران معاصر، ایالات متحده آمریکا را تجسم آمال و ایده‌آل‌های دوران روشنگری‌ نامیده است. دوران به اصطلاح روشنگری مرحله‌ای در عالم غرب مدرن بود که مدرنیته در نظر و عمل به اوج خود و به نقطه تثبیت رسیده بود.

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر