jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۸۷۹۱۲   ۲۷ مهر ۱۳۸۸  |  ۲۰:۵۱

همایش بین‌المللی "تاج محل؛ نماد معماری هندی- ایرانی" از روز اول آبان‌ماه به مدت دو روز از سوی خانه فرهنگ ایران با همکاری دانشگاه دهلی، شورای تحقیقات تاریخی هند و کنگره مورخان هند در دانشگاه دهلی هندوستان برگزار می‌شود.

به گزارش مهر، این همایش به بررسی جنبه‌های تاریخی و هنری خلق این بنای باشکوه، که یک اثر بجامانده از دوره شاه جهان و امپراتوری گورکانیان هند است، می‌پردازد.

بنای تاج محل سمبلی از روابط عمیق و گسترده فرهنگی - تمدنی ایران و هند است که جلوه‌های هنر ایرانی و زبان فاخر فارسی بر احجار آن نقش جاودان بسته است.

بیش از چهل تن از اساتید و محققان صاحب نام هندی، ایرانی و تاجیک سخنرانی و مقالات خود را در این سمینار دو روزه ارائه خواهند کرد.

 تجلی هنر ایرانی در نقوش تاج محل، تاج محل: انعکاس هنر و معماری ایرانی – اسلامی در شبه قاره، مهاجران ایرانی به دربار و دولت شاه جهان، باغ تاج محل : تداوم طراحی باغ ایرانی، نفوذ معماری ایرانی بر معماری مغولان و تاج محل : سمبل ارتباطات فرهنگی میان ایران و هند برخی از عناوین مقالات این همایش هستند.

درمیان سایر موضوعات مقالات می‌توان به  تاج محل : یادبود زیبایی از باغهای ایرانی، تزئینات ایرانی در تاج محل، ظهور هنر ایرانی در تاج محل و  نقش عناصر ایرانی در تاج محل اشاره کرد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

موفق‌ترین محتواها را باید در اوج تمام کرد و نباید این‌طور باشد که آن‌قدر یک برنامه را ادامه دهند که بیننده یا شنونده، زده شود.

دو قطبی‌ های موهوم

دو قطبی‌ های موهوم

بداخلاقی در انتخابات‌ ها ریشه در رقابت‌های توهمی و خیال‌انگیز دارد. رقابت در فضای سیاسی ما برآمده از نزاعات دیو و دلبری است. در خیال و ذهن از یکی دیو می‌سازیم و از یکی دلبر.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

روزنامه بیشتر

پیشخوان

بیشتر
نظرسنجی بیشتر
پیش بینی شما از نتیجه دربی استقلال و پرسپولیس ؟
برد استقلال
برد پرسپولیس
تساوی