jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۲۸۶۷۱۶   ۲۲ مهر ۱۳۸۸  |  ۱۴:۵۱

جواد لاریجانی خبر داد:

بهره برداری از رصدخانه ملی

رئیس پژوهشگاه دانش های بنیادی با اشاره به ساخت رصدخانه ملی ایران گفت: یکی از طرحهای مهم ملی که عملیات اجرایی آن در دولت نهم آغاز شده است ساخت این رصد خانه است که امیدواریم در اواخر دولت دهم از آن بهره برداری کنیم.

به گزارش مهر، راه اندازی رصدخانه ملی در اوایل دهه 70 در شورای پژوهش های علمی کشور به عنوان پروژه ای کلان تصویب و اقدامات اولیه آغاز شد که به گفته محمدجواد لاریجانی در همایش حکمت که در سمنان برگزار شد این رصدخانه تا پایان فعالیت دولت دهم به بهره برداری خواهد رسید.

محمدجواد لاریجانی  پیش از این در مورد آخرین وضعیت رصدخانه ملی با رد توقف فعالیت های ایجاد رصدخانه گفته بود: کارهای اجرایی رصدخانه ملی با تمام توان در حال پیگیری است و امیدوارم پنج سال دیگر اولین رصدهای نجومی خود را انجام دهیم. رصدخانه ملی با تمام توان به کار خود ادامه می دهد و من امیدوارم چهار تا پنج سال دیگر اولین رصدهای نجومی خود را انجام دهیم.

رئیس پژوهشگاه دانش های بنیادی اضافه کرده بود: رصدخانه ملی پس از رصدخانه ای ساخته می شود که خواجه نصیر الدین طوسی در ایران ساخته بود و از آن زمان حدود یک هزار سال می گذرد. پس از یک هزار سال نباید یک وسیله دست دوم ساخت از این رو رصدخانه باید کاملا مدرن باشد.

محمد جواد لاریجانی که ریاست پژوهشگاه دانش های بنیادی را برعهده دارد طی حکمی از سوی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری دولت نهم ریاست پژوهشکده رصدخانه ملی را نیز بر عهده دارد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
جای خالی سیاستگذاری در هوش مصنوعی

جای خالی سیاستگذاری در هوش مصنوعی

امروزه فناوری‌ های نوین و به ویژه هوش مصنوعی به سرعت جهان اطراف ما را متحول می‌کند و نفوذ روزافزون آنها در تمامی کاربردهای سنتی، یکی‌از دغدغه‌ها و اولویت‌های دولت‌هاست. اکنون دنیا به تعبیری با سونامی فناوری مواجه بوده و کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست.

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو