jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۲۸۵۸۶   ۱۴ شهريور ۱۳۸۲  |  ۱۶:۳۱

جام جم آنلاین - دانشمندان می گویند داشتن افکار منفی واقعا می تواند انسان را مستعد بیماری کند. به گزارش BBC به نقل از مطالعه ای که در نشریه پزشکی آکادمی ملی علوم انگلیس به چاپ رسیده بین فعالیت «منفی» مغز با ضعف سیستم ایمنی

بدن رابطه مستقیم وجود دارد.
محققان دانشگاه ویسکانسن - مدیسین درباره افرادی مطالعه کردند که در قسمت مربوط به افکار منفی مغز آنان فعالیت زیادی صورت می گرفت .
کسانی که دارای بالاترین سطوح فعالیت در این قسمت بودند در برابر واکسن آنفلوانزا بدتر واکنش نشان دادند ، دانشمندان از قبل می دانستند که مغز افراد بدبین - افرادی که نسبت به رویدادهای منفی حساستر هستند - در قسمتی به نام غشای قدامی راست مغز فعالیت بیشتری نشان می دهد.
فعالیت بیشتر در غشای قدامی چپ مغز با واکنش های احساس مثبت ارتباط دارد ، دکتر ریچارد دیویدسون ، رهبر این تحقیقات روی 52 فرد 57 تا 60 ساله مطالعه کرد.
از هر یک از آنان خواسته می شد یک رویداد را که باعث شادی بسیار آنان شد ، و یک رویداد را که باعث غم ، ترس یا خشم شان شد به یاد بیاورند.
آنگاه فعالیت الکتریکی این دو قسمت مغز آنان اندازه گیری شد تا معلوم شود کدام یک در دو قسمت چپ یا راست با هر یادآوری فعالتر است .
سپس به هر داوطلب مقدار خاصی واکسن آنفلوانزا تزریق شد ، واکسن ، سیستم ایمنی بدن را وادار به ترشح موادی می کند تا در صورت بروز عفونت واقعی از آن دفاع کند.
در طول 6 ماه بعد خون 52 داوطلب آزمایش شد تا میزان پادتن موجود در آن اندازه گیری شود ، کسانی که قسمت راست غشای مغزی شان بیشترین فعالیت را نشان داده بود بدترین واکنش دفاعی را داشتند.
عکس قضیه در مورد کسانی صدق می کرد که حداکثر فعالیت در غشای قدامی چپ مغزشان رخ داده بود یعنی قسمتی که به واکنش های شاد مربوط می شد.
دکتر دیویدسون می گوید: احساسات نقش مهمی در تنظیم کار قسمت هایی از بدن که بر سلامت ما تاثیر می گذارند دارند ، ما برای درک ساز و کارهایی که مغز به وسیله آنها روی بدن تاثیر می گذارد به مطالعه مغز پرداخته ایم .

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو