jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۲۸۴۹۳۰   ۱۳ مهر ۱۳۸۸  |  ۱۸:۴۰

تازه ترین آمارهای گمرک جمهوری اسلامی ایران نشان می دهد ارزش صادرات غیرنفتی در شش ماهه اول سالجاری بدون احتساب میعانات گازی از نظر وزن 19.20 درصد افزایش و به لحاظ ارزش 10.15 درصد کاهش داشته است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از گمرک ایران، در مدت یاد شده بدون احتساب میعانات گازی 8 میلیارد و 978 میلیون دلار انواع کالا صادر شد که وزن این میزان کالای صادراتی 20 میلیون و 500 هزار تن بود.

بنابراین گزارش صادرات غیرنفتی در این مدت با احتساب میعانات گازی به 25 میلیون و 131 هزار و 100 تن و به ارزش 11 میلیارد و 375 میلیون و 590 هزار دلار رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از نظر وزن 25/21 درصد افزایش و به لحاظ ارزش 15/15 درصد کاهش داشت.

همچنین براساس بررسی ‌های به عمل آمده در دفتر آمار و فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات گمرک ایران، در شش‌ماهه اول سال‌جاری 23 میلیون و 122 هزار و 390 تن انواع کالا به ارزش 23 میلیارد و 668 میلیون و 940 هزار دلار وارد کشور شده است. واردات کشورمان در این مدت در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از نظر وزن 88/10 درصد افزایش و به لحاظ ارزش با کاهش 78/20 درصدی همراه بود.

مهمترین کالاهای صادراتی و واردات

در شش‌ماهه اول سال جاری سهم میعانات گازی از کل ارزش صادرات غیرنفتی 08/21 درصد و سهم محصولات پتروشیمی 96/27 درصد بود. همچنین در مدت یاد شده 96/50 درصد از ارزش کل صادرات غیرنفتی نیز به سایر کالاها اختصاص داشته است. در این مدت صادرات میعانات گازی و محصولات پتروشیمی از نظر وزن به ترتیب 24/31 و 15/22 درصد افزایش داشت، اما ارزش صادرات این کالاها به ترتیب با 78/29 درصد و 46/30 درصد کاهش همراه بود.

این درحالی است که صادرات سایر کالاها در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از نظر وزن 21/19 درصد و به لحاظ ارزش 98/6 درصد افزایش یافته است.

همچنین متوسط قیمت هر تن کالای صادراتی در نیمه نخست سال جاری 437 دلار و 95 سنت بود که نسبت به مدت مشابه سال گذشته به میزان 62/24 درصد کاهش داشته است.

در بخش واردات نیز بیشترین ارزش و سهم واردات در شش‌ماهه اول سال‌جاری به «شمش از آهن و فولاد غیرممزوج» اختصاص دارد. در این مدت یک میلیارد و 105 میلیون و 300 هزار دلار «شمش از آهن و فولاد غیرممزوج» وارد کشور شد و سهم این کالا از کل ارزش واردات در مدت یاد شده 67/4 درصد بود. «بنزین» با اختصاص 97/3 درصد از ارزش کل واردات در رتبه دوم و «گندم» با 70/3 درصد در رتبه سوم قرار دارد.

عمده‌ترین شرکای تجاری ایران

در مدت یاد شده عراق با واردات یک میلیارد و 781 میلیون و 660 هزار دلار انواع کالا از ایران و با اختصاص 84/19 درصد از ارزش کل صادرات مهمترین شریک تجاری کشورمان در بخش صادرات بود.

همچنین چین با واردات یک میلیارد و 330 میلیون و 480 هزار دلار انواع کالا از ایران و با اختصاص 82/14 درصد سهم از کل صادرات کشورمان در رتبه دوم قرار دارد و امارات متحده عربی، هند و افغانستان نیز به ترتیب در رتبه‌های بعدی قرار دارند و بیشترین میزان واردات را از ایران در مدت یاد شده داشته‌اند.

در مدت یاد شده امارات متحده عربی، بزرگترین شریک تجاری ایران در بخش واردات بود، به طوریکه طی شش‌ماهه اول سال‌جاری 45/26 درصد از ارزش کل واردات کشورمان به امارات متحده عربی اختصاص یافته است. آلمان با اختصاص 92/9 درصد از ارزش کل واردات در رتبه دوم قرار دارد و چین، کره و سوئیس نیز به ترتیب رتبه‌ های بعدی را به خود اختصاص داده‌اند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایان احتکار مسکن؟

پایان احتکار مسکن؟

نخستین مصوبه مجلس یازدهم که به‌طور مستقیم به مطالبات مردم اختصاص داشت، مربوط به مالیات بر خانه‌ های خالی (احتکار مسکن) و اصلاح قانون مالیات‌ ها در این زمینه بود.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چندی پیـش محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در جریان حضور وزیرخارجه در صحن مجلس و پس از قانع نشدن نمایندگان از پاسخ‌های وزیرخارجه، در جملاتی به بیان ضرورت احیای دپیلماسی اقتصادی در این وزارتخانه کلیدی پرداخت و عنوان کرد: باید نام وزارت خارجه را تغییر دهیم و اگر نیاز است این کار را هم دنبال کنیم و نام آن را به وزارت خارجه و تجارت امور بین‌الملل تبدیل کنیم.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر