jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۲۸۴۷۷۸   ۱۳ مهر ۱۳۸۸  |  ۱۴:۱۲

تحقیقات روی سرطان و افزایش سن

برندگان جایزه نوبل پزشکی اعلام شدند

2 دانشمند زن و یک دانشمند مرد به دلیل تحقیقات روی سرطان و افزایش سن ، جایزه نوبل پزشکی 2009 را مشترکاً از آن خود کردند.

آکادمی سوئد ، الیزابت بلک‌بورن ، کارل گریدر و جک اس‌زوستاک سه دانشمند تبعه آمریکا را برای تحقیقات روی سرطان و افزایش سن به عنوان برنده جایزه نوبل پزشکی سال جاری اعلام کرد.

نتایج تحقیقات این دانشمندان بعد جدیدی را در شناخت سلول‌ها ایجاد کرده و باعث توسعه شناخت مکانیسم بیماری‌ها شده است و همچنین به شبیه‌ سازی درمان و یافتن روش‌های جدید درمانی کمک شایانی کرده است.بلک‌بورن دانشمند استرالیایی - آمریکایی و استاد زیست‌شناسی و فیزیولوژی دانشگاه کالیفرنیا است. کارل گریدر استاد زیست مولکولی و ژنتیک دپارتمان دانشگاه جان هاپسکینگ است.

جک اس‌زوستاک دانشمند آمریکایی که در لندن متولد شده از سال 1979 در دانشگاه پزشکی هاروارد مشغول به فعالیت است و به عنوان استاد ژنتیک بیمارستان عمومی بوستون نیز فعالیت می‌کند.

سال گذشته آکادمی سوئد، «هارالد زور هوزن» پزشک آلمانی و «برسینوسی» و «لوک مویتینر» محققان فرانسوی را‌ به خاطر کشف ویروس ایدز و کشف ویروس سرطان رحم برنده جایزه نوبل سال 2008 اعلام کرد.

فارس

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو