jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۲۷۶۳۶۵   ۰۸ شهريور ۱۳۸۸  |  ۰۸:۱۴

جلسات مجلس شورای اسلامی برای بررسی رای اعتماد به وزرای پیشنهادی محمود احمدی‌نژاد از صبح امروز آغاز می‌شود. این جلسات بدون تردید آزمون سختی برای مجلس خواهد بود.نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این جلسات که حداقل 3 روز پیاپی ادامه می‌یابد، با توجه به سخنان رئیس‌جمهور و وزرای معرفی شده و همچنین براساس اظهارات نمایندگان مخالف و موافق، تصمیم نهایی خود درخصوص رای اعتماد به کابینه پیشنهادی را خواهند گرفت.

البته مطمئنا تعلقات سیاسی نمایندگان و رایزنی‌های رسمی و غیررسمی که در چند هفته گذشته، میان آنها و دولتی‌ها انجام شده، در این تصمیم‌گیری موثر است.

به گزارش ایرنا، جلسات رای اعتماد از امروز در 2 نوبت صبح و بعدازظهر از ساعت 8 تا 12 و 14 تا 17 برگزار می‌شود.

محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور آغازگر جلسه بررسی رای اعتماد به وزراست و 2 ساعت و نیم فرصت دارد درخصوص برنامه‌های کلی دولت دهم و وزیران پیشنهادی خود صحبت کند.

به گفته حاجی‌بابایی، عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی، رئیس‌جمهور می‌تواند از بخشی از وقت خود استفاده نکند و در فرصت دیگری، قبل از سخنان نمایندگان موافق و مخالف یا قبل از رای اعتماد به سخنرانی بپردازد یا حتی وقت خود را به نمایندگان موافق بدهد.

پس از صحبت‌های رئیس‌جمهور، مجلس بررسی برنامه دولت و ترکیب هیات وزیران را با اظهارات 5 نفر از نمایندگان مخالف و 5 نفر از نمایندگان موافق، با حفظ ترتیب یک نفر مخالف و یک نفر موافق آغاز می‌کند.

حاجی‌بابایی درخصوص جلسه بعدازظهر امروز نیز توضیح داد که سخنان وزیران پیشنهادی به ترتیب حروف الفبای وزارتخانه‌ها از بعدازظهر در مجلس آغاز می‌شود.

حاجی‌بابایی، نخستین وزیر پیشنهادی سخنران را سوسن کشاورز، وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش بیان کرد که وی به تشریح برنامه‌های خود خواهد پرداخت و پس از آن 2 نماینده مخالف و 2 نماینده موافق وی به ترتیب هریک به مدت 15 دقیقه صحبت خواهند کرد.

وی تاکید کرد: هر وزیر پیشنهادی 30 دقیقه فرصت دارد که ضمن تشریح برنامه‌های خود، به سخنان مخالفش پاسخ دهد و از خود دفاع کند.

وی ادامه داد: بررسی صلاحیت و برنامه‌های وزیران پیشنهادی تا روز چهارشنبه در مجلس ادامه خواهد یافت و در این روز، رای اعتماد وزیران در صحن علنی انجام می‌شود. این عضو هیات رئیسه مجلس تصریح کرد که رای‌گیری 21 وزیر پیشنهادی به صورت همزمان در صحن علنی انجام می‌شود.

به این ترتیب که رای نمایندگان برای هریک از وزیران در گلدان‌های جداگانه ریخته خواهد شد و سپس آرا جداگانه شمارش و نتایج آن اعلام خواهد شد.

توکلی: یک‌سوم وزرا رای نمی‌آورند

در همین حال احمد توکلی، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: به نظر می‌رسد که تعداد قابل توجهی از وزرای دولت نتوانند رای اعتماد لازم را کسب کنند.

وی در گفتگو با ایلنا، کم‌تجربگی برخی وزرای پیشنهادی و عدم تناسب سابقه و شهرت کاری پیشنهادشدگان با پست‌های در نظر گرفته شده را به عنوان مهم‌ترین دلایلی دانست که مانع از رای اعتماد نمایندگان به وزرای پیشنهادی می‌شود.

توکلی در پاسخ به این سوال ‌که برآورد شما از تعداد وزرایی که موفق به کسب رای اعتماد از مجلس نخواهند شد، چند نفر است، گفت: به نظر من، یک‌سوم کابینه معرفی شده رای اعتماد نخواهند آورد و این وزیران ترکیبی از وزرای معرفی شده در تمامی حوزه‌های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی خواهند بود.

او از ذکر اسامی وزرایی که احتمال رای‌آوری کمتر یا بیشتری دارند، خودداری کرد و در پاسخ به سوالی که به میزان مقبولیت وزیران زن پیشنهادی اشاره داشت، گفت: به نظر من، این وزرا به دلیل کم‌تجربگی رای نخواهند آورد.

نماینده تهران در واکنش به اظهارنظر مخالف برخی علمای قم درباره وزارت زنان، این موضعگیری‌ها را در رای نمایندگان به وزرای زن معرفی شده، موثر دانست و افزود: البته حتی اگر موضوع نظر علما هم مطرح نبود، بنده به دلیل ضعف تجربه اجرایی وزرای پیشنهادی بهداشت، رفاه و آموزش و پرورش به آنها رای نمی‌دادم.

مجلس شرایط حاکم بر کشور را در بررسی صلاحیت‌ها در نظر بگیرد

جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی با صدور بیانیه‌ای دیدگاه‌های این تشکل سیاسی در باره رای اعتماد به وزرای کابینه دهم محمود احمدی‌نژاد را اعلام کرد.

به گزارش فارس ، جمعیت ایثارگران در بیانیه خود تاکید کرده است: با توجه به فضای موجود در روابط دولت ومجلس و با عنایت به وظیفه قانونی و ملی نمایندگان مجلس شورای اسلامی در بررسی صلاحیت وزرا ، به اعتقاد جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی ، صلاح نیست که مجلس شورای اسلامی مجرد از شرایط حساس داخلی و خارجی ، کابینه ارائه شده را بررسی کند و به‌آن رای دهد لذا از همه مسوولان ، نمایندگان ، گروه‌های سیاسی ، شخصیت ‌ها و رسانه‌ها تقاضا داریم ضمن توجه به اصل وحدت و همدلی ملی، زمینه را برای موفقیت دولت در خدمت به مردم فراهم آورند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
حضور هوشمندانه مردم در انتخابات

حضور هوشمندانه مردم در انتخابات

جمهوری اسلامی ایران دارای یک نظام مردم‌سالار دینی است و محصول انقلاب اسلامی ایجاد بزرگ‌ترین نظام دموکراتیک بر‌مبنای تفکر اسلامی در سطح دنیاست.

مشارکت مبنای اقتدار کشور

مشارکت مبنای اقتدار کشور

یک: انتخابات ۲۸خرداد از طرفی فریضه شرعی، ملی و حق قانونی آحاد ملت و از طرفی خروش عمومی و مصونیت بخش مردم بصیر ایران اسلامی در برابر دسیسه دشمنان است و از سوی دیگر مایه حفظ اعتبار نظام، تحکیم هرچه بیشتر آرمان‌های اصیل نظام اسلامی و منشأ خیرات و برکات ملموس در کشور است.

جلوه‌ اقتدار ملی

جلوه‌ اقتدار ملی

درباره انتخابات ریاست جمهوری 1400 و مشارکت مردم در آن باید چند نکته را مورد توجه قرار داد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر