معاون‌سفارت‌ایران‌درعراق‌اعلام‌کرد:

5 دیپلمات ایرانی هفته‌آینده در تهران

معاون سفارت ایران در عراق گفت: صبح دیروز 5 دیپلمات ربوده شده ایرانی در عراق آزاد و ساعت 22 شب گذشته در کمال صحت و سلامت تحویل سفارت ایران شدند.
کد خبر: ۲۶۴۸۰۶

کاظم فروتن، معاون سفارت ایران در عراق در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهارداشت: پس از طی یک سری مقدمات برای دیپلمات های ربوده شده ایرانی که  پس از دو سال اسارت به سفارت ایران در عراق تحویل داده شدند، آنها ظرف یکی دو روز آینده به ایران باز خواهند گشت.

وی در این باره افزود: این افراد دو سال در اسارت بوده اند و پس از استراحت و انجام زیارت احتمالا روز شنبه و یا یک شنبه به ایران باز می گردند.

تحویل دیپلماتها درکمال سلامت به‌سفارت

فروتن درباره اینکه آیا بعد از آزادی، دیپلمات های ایرانی با خانواده های خود دیدار داشته اند یا خیر؟ تصریح کرد: آنها با خانواده های خود بعد از آزادی صحبت کرده اند و با بازگشتشان به ایران اسلامی طبیعتا با خانواده های خود نیز دیدار می کنند.

معاون سفارت ایران در بغداد تاکید کرد که دولت عراق بعد از تحویل گرفتن دیپلماتها و کارمندان ایرانی از نیروهای آمریکایی و اجرای مسایل اداری، ساعت 22 پنجشنبه شب آنها را در کمال صحت و سلامت تحویل سفارت جمهوری اسلامی ایران داد.

محسن باقری، محمود فرهادی، مجید قائمی، مجید داغری و عباس جمی پنج دیپلمات و کارمند ایرانی هستند که بعد از پیگیری های مستمر سفارت جمهوری اسلامی ایران در عراق آزاد شدند.

نیروهای نظامی آمریکایی مستقر در عراق 21 دی ماه 1385 با حمله به کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در شهر اربیل در شمال عراق دیپلمات های مستقر در آن را ربوده بودند.

آمریکا طبق توافق با عراق از روز سه شنبه 30 ژوئن 2009 (9 تیر ) خروج از شهرهای عراق ، استقرار در پادگانها و تحویل امنیت شهرها  به نیروهای عراقی را آغاز کرد ، طبق این توافق از همین تاریخ تحویل کلیه زندانیان در اختیار آمریکا در عراق از جمله دیپلمات های ایرانی و همچنین اماکن موجود تحت اختیار در این کشور به دولت عراق آغاز شد .

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها