jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۲۴۸۹۲   ۱۹ خرداد ۱۳۸۲  |  ۲۱:۲۴

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در واکنش به تهدیدهای اخیر آمریکا علیه ایران و سخنان کالین پاول وزیر خارجه این کشور اعلام کرد: در مواجهه با امریکا باید اولا تسلیم نشویم و ثانیا دیپلماسی فعال داشته باشیم ؛ به نحوی که نه زور بگوییم و نه زیر بار زور برویم .

به گزارش ایسنا هاشمی رفسنجانی افزود: با دیپلماسی فعال بسیاری از گره ها بازخواهد شد. گفتنی است وزیر امور خارجه امریکا از ایران به عنوان مشکلی در جهان نام برده بود . به گزارش خبرگزاری فارس ، کالین پاول در گفتگو با شبکه تلویزیونی فاکس نیوز گفت : تداوم حمایت از تروریسم و گسترش توانایی هسته ای ایران ، یک مشکل بزرگ است . وی در این باره خطاب به مردم ایران از آنها خواست تا برای ممانعت از این فعالیت ها به رهبران مذهبی و سیاسی خود فشار وارد سازند. پاول افزود: به مردم ایران این اطمینان را می دهیم که ما دشمن آنها نیستیم و اگر ایران از تولید سلاحهای کشتار جمعی و حمایت از تروریسم دست بردارد، زندگی بهتری در انتظار آنها خواهد بود. وی از مردم ایران خواست تا رهبران سیاسی و مذهبی کشور را وادار سازند تا از این طریق در اقتصاد و جامعه ایران ، تغییر و تحول ایجاد شود.از سوی دیگر آیت الله هاشمی رفسنجانی در پاسخ به این که آیا شما درخصوص لوایح اخیر دولت سعی کرده اید که مشکلات را کاهش دهید، گفت : من ، هم به مجلسی ها و هم به شورای نگهبان گفته ام که سعی کنید این مساله را بین خودتان حل کنید تا احتیاجی به مجمع تشخیص نداشته باشید. بهتر است مسائل مهمی مانند این لوایح ، بین مجلس و شورای نگهبان حل شود. آقای خاتمی هم در نامه ای به رئیس مجلس اعلام کرده است که نمی خواهد خلاف شرع را بپذیرد. ترجیح من هم این است که آنها مشکلات را بین خودشان حل کنند و امیدوارم بتوانند چنین کاری را انجام دهند.هاشمی همچنین درباره انتقاد گروههایی از دانشگاهیان اظهار کرد: هیچ کس خالی از نقاط قابل انتقاد نیست ؛ من هم مثل همه . دانشگاهیان و آدمهای آگاه حق دارند انتقاد کنند. من اگر گله ای داشته باشم ، از ناحق گفتن ها و تخریب ها و خصومت و دروغ و شایعه است . این مسائل را در شان هیچ کس بویژه دانشگاه و دانشگاهیان نمی دانم . البته تعداد این افراد کم است ؛ ولی هر جا که لازم شد طبعا باید انتقادات را پاسخ دهم تا منتقدین قانع شوند. از رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام سوال شد که حضرت امام (ره) در نامه هایی که به شورای نگهبان می نوشتند، توصیه می کردند این شورا در تصمیماتش مصالح نظام را در نظر بگیرد؛ اما در حال حاضر شورای نگهبان این شان را برای خودش قائل نیست . به نظر شما آیا الان شورای نگهبان می تواند مصلحت را در نظراتش اعمال کند؛ وی پاسخ داد: اگر مجمع تشخیص مصلحت نظام نبود، می شد از آنان توقع چنین کاری را داشت . اگر این حق را به شورای نگهبان بدهیم ، به این معناست که از لحاظ کارشناسی هم بتواند لوایح و طرحها را رد کند. مصلحت ، یکطرفه نیست ، بلکه دوطرفه است . صحیح نیست که شورای نگهبان با دید مصلحت گرایانه با لوایح برخورد کند. اگر مجمع نبود در مواردی این توقعات درست بود. شورای نگهبان بر محور شرع مقدس و مفاد قانون اساسی نظر می دهد و ممکن است گاهی مصلحت ، خلاف آن را اقتضا کند. اما نفس مراعات شرع و قانون اساسی ، خود حاوی مصلحت مهم است . هاشمی درباره قوه قضاییه نیز گفت : در این که همه باید مصالح نظام را در نظر بگیریم شکی نیست ؛ ولی قوه قضاییه نمی تواند قانون را اجرا نکند. هیچ مصلحتی بالاتر از اجرای قانون نیست . اگر مشکل قانونی وجود دارد، باید مشکل قانونی را حل کنند.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
قطعنامه صادر می‌شد دلیلی برای ادامه برجام وجود نداشت

قطعنامه صادر می‌شد دلیلی برای ادامه برجام وجود نداشت

در مورد موضوع عقب‌نشینی غرب از صدور قطعنامه علیه جمهوری اسلامی می‌توان گفت نوعی عقلانیت بین اعضای شورای حکام یا حداقل حرکت به سمت عقلانیت از سوی آنها وجود دارد و در این ارتباط هشدار افراد عاقل در جامعه جهانی منجر شد آنها از صدور قطعنامه ضدایرانی خودداری کنند؛ چرا که در صورت صدور قطعنامه، دیگر دلیلی برای حضور جمهوری اسلامی در برجام بی‌خاصیت وجود نداشت و به این ترتیب دست ایران برای کنار گذاشتن آن بازتر می‌شد.

مذاکرات پنهانی وجود ندارد

مذاکرات پنهانی وجود ندارد

مهم‌ترین عاملی که موجب عقب‌نشینی غرب از صدور قطعنامه ضدایرانی در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شد اتخاذ مواضع قاطعانه و محکم از سوی جمهوری اسلامی بود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر