jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۲۴۶۵۸۵   ۳۰ فروردين ۱۳۸۸  |  ۱۳:۵۸

معاون پژوهشی پژوهشگاه بین المللی زلزله:

شبکه علمی پیش بینی زلزله در کشور ایجاد می‌شود

دکتر مهدی زارع معاون پژوهشی پژوهشگاه بین المللی زلزله از راه اندازی شبکه علمی برای پیش بینی زلزله در این پژوهشگاه خبر داد.

معاون پژوهشی پژوهشگاه بین المللی زلزله در گفتگو با مهر به اقدامات این پژوهشگاه در زمینه پیش بینی زلزله اشاره کرد و اظهار داشت: موفقیت در زمینه پیش بینی زلزله و استفاده از فناوریهای نوین در این امر مستلزم ایجاد شبکه علمی (Science Network) است که تاکنون به دلایل مختلف از جمله بدبینی افراد و سازمانها به یکدیگر این امر تحقق نیافته است.

وی به ویژگیهای این شبکه اشاره کرد و اظهار داشت: این شبکه باید دارای افراد متخصص سطح بالا باشد و تحت یک هدف راهبردی خاص توانایی کار در گروههای تحقیقاتی را داشته باشد.

رئیس پژوهشگاه بین المللی زلزله از تلاشهای این پژوهشگاه برای راه اندازی شبکه علمی پیش بینی زلزله خبر داد و اضافه کرد: در حال حاضر در قالب ایجاد کارگاههای آموزشی و کنفرانسهای تخصصی سعی کردیم محیطی ایجاد شود تا افراد متخصص رده بالا در حوزه های مرتبط دور هم جمع شوند.

زارع ابراز امیدواری کرد که با آشنایی این محققان در آینده بتوان شبکه علمی برای پیش بینی دقیق زلزله ایجاد کرد.

معاون پژوهشی پژوهشگاه بین المللی زلزله توسعه دانش را یکی از اقدامات مهم در این پژوهشگاه ذکر کرد و افزود: با توجه به این امر پژوهشگران پژوهشگاه اقداماتی را جهت توسعه دانش در زمینه های مربوط انجام داده اند که از آن جمله می توان به ارائه رابطه ای برای «محاسبه خطر» در ایران اشاره کرد.

وی افزود: این رابطه یک رابطه و یک ستون ضریب است که به عنوان پایه مطالعات در اختیار کلیه مهندسان مشاور قرار گرفته است و در حال حاضر در تمام پروژه های سد سازی، راهسازی و ساختمان سازی به طور گسترده از آن استفاده می شود و با استفاده از آن می توان میزان خطرات احتمالی ساختمانها را محاسبه کرد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
جای خالی سیاستگذاری در هوش مصنوعی

جای خالی سیاستگذاری در هوش مصنوعی

امروزه فناوری‌ های نوین و به ویژه هوش مصنوعی به سرعت جهان اطراف ما را متحول می‌کند و نفوذ روزافزون آنها در تمامی کاربردهای سنتی، یکی‌از دغدغه‌ها و اولویت‌های دولت‌هاست. اکنون دنیا به تعبیری با سونامی فناوری مواجه بوده و کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست.

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو