jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۲۲۸۳۲۵   ۲۰ دی ۱۳۸۷  |  ۱۶:۳۶

وزیر نفت از توافق کلی با روسیه برای سوآپ گاز طبیعی این کشور از طریق خاک ایران خبر داد.

غلامحسین نوذری در گفتگو با مهر با بیان اینکه برای شروع عملیات سوآپ گاز با مقامات روسیه به توافقهای کلی دست پیدا کرده ایم، گفت: در صورت نهایی شدن این طرح، گاز را از شمال دریافت و در جنوب به خریداران تحویل خواهیم داد.

وزیرنفت با تاکید بر این موضوع که چارچوب سوآپ گاز هنوز بین دو کشور نهایی نشده است، افزود: مذاکره ها در این رابطه برای دست یافتن به توافق نهایی در حال انجام است .

وی در پاسخ به این سوال مهر که آیا برای سوآپ گاز با کشورهای قزاقستان و ترکمنستان هم به توافقهایی رسیده اید؟ پاسخ داد: در این رابطه تنها با روسیه به توافق رسیده ایم.

نوذری گفت: علاوه بر روسیه با مقامات کشور ترکیه هم برای ترانزیت گاز مذاکراتی انجام شده که با این وجود برای حصول تفاهم کامل، مذاکرات بین دو طرف در حال انجام است.

یکی از برنامه های ایران برای افزایش سهم خود در بازارهای جهانی گاز، سوآپ 50 میلیون متر مکعب گاز کشورهای آسیای میانه، مرکزی و حوزه قفقاز است که از این رو برنامه ساخت خط لوله ای به نام سرخس به جاسک را دنبال می کند.

در این رابطه پیشتر حسین نقره کار شیرازی معاون امور بین الملل وزیر نفت گفته بود که ساخت این خط لوله گاز با مشارکت کشورهای ترکمنستان، قزاقستان و ازبکستان انجام خواهد شد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چندی پیـش محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در جریان حضور وزیرخارجه در صحن مجلس و پس از قانع نشدن نمایندگان از پاسخ‌های وزیرخارجه، در جملاتی به بیان ضرورت احیای دپیلماسی اقتصادی در این وزارتخانه کلیدی پرداخت و عنوان کرد: باید نام وزارت خارجه را تغییر دهیم و اگر نیاز است این کار را هم دنبال کنیم و نام آن را به وزارت خارجه و تجارت امور بین‌الملل تبدیل کنیم.

مسائل اقتصادی و منطقه‌ای در اولویت روابط تهران - مسکو

مسائل اقتصادی و منطقه‌ای در اولویت روابط تهران - مسکو

سفر رئیس‌مجلس ایران به روسیه ابعاد مختلفی دارد؛ یک بعدش به روابط دوجانبه ایران و روسیه مرتبط است به این معنا که دو کشور تمایل دارند روابط خود را در عرصه‌های مختلف به‌ویژه در حوزه‌های اقتصادی و همکاری‌های منطقه‌ای توسعه بخشند.

فرصت‌ سوزی در ایجاد پل صادراتی

فرصت‌ سوزی در ایجاد پل صادراتی

سوریه پس از جنگ با داعش زیرساخت کشور خود را از دست داد و پس از پایان جنگ که ایران نقش اساسی داشت، قرار شد بخشی از اقتصاد این کشور نصیب ما شود. متاسفانه در موضوع سوریه پیشرفتی نداشتیم.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر