jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۲۱۷۱۷۴   ۲۸ آبان ۱۳۸۷  |  ۱۷:۰۳

با استفاده از سلول های بنیادی

نوار پانسمان زنده ساخته شد

دانشمندان دانشگاه بریستول از سلول‌های بنیادی یک بیمار «نوار پانسمان زنده» برای بهبود زخم‌هایش تولید کردند. دانشمندان این سلول‌های بنیادی را از بیماری گرفتند که زانوی وی به دلیل شرکت در فعالیت‌های ورزشی دچار جراحت شده بود.

به گزارش ایسنا ، هر ساله عده زیادی از ورزشکاران دچار پارگی غضروف هلالی می‌شوند که نقش بالشتک جاذب ضربه را در بین استخوان‌های بالا و پایین پاها ایفاء می‌کند.

بسیاری از مصدومان زنان و مردان در سنین 20 و 30 سالگی هستند واین آسیب دیدگی عمدتا در اثر کشیدگی پا در حین فوتبال ، اسب دوانی، اسکی و برخی دیگر از فعالیت‌های ورزشی رخ می‌دهد.

تا امروز متخصصان تلاش می‌کردند تا غضروف پاره شده را دوباره بدوزند اما در اغلب موارد این عمل ناموفق بود و مدت بسیار زیادی طول می کشید تا عضو آسیب دیده بیمار دوباره احیا شود و توانایی خود را به دست آورد.

بسیاری از ورزشکاران تصمیم می‌گیرند ، بافت آسیب دیده را طی جراحی از بدن خارج کنند با این کار فرد به تدریج بهبود پیدا می‌کند  اما از سوی دیگر استخوان‌ها در زانو باز می‌مانند و خطر ابتلا به پوکی استخوان تشدید می‌شود.

در پژوهش جدید دانشمندان توانستند به روشی منحصر به فرد و امیدوار کننده برای درمان این مصدومیت دست یابند.

این دانشمندان موفق شدند در آزمایشگاه با استفاده از سلول‌های بنیادی برگرفته از مغز استخوان خود بیمار، نوعی «نوار پانسمان زنده» تولید کنند که می‌تواند بافت غضروف را به شیوه‌ای خارق العاده شفا دهد.

برای این منظور آنها از سلول‌هایی استفاده کردند تا یک چارچوب اسفنجی را که از «کلاژن» ساخته شده ، پوشش دهند سپس این ساختار را در داخل شکاف موجود در غضروف قرار دادند.

در نهایت سلول‌های بنیادی دو سوی پاره شده غضروف را به سمت یکدیگر کشانده و به این ترتیب پارگی را ترمیم می‌کنند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها