jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۱۴۴۷۷   ۱۴ آبان ۱۳۸۷  |  ۱۹:۲۰

بجنورد - خبرنگار جام‌جم: جهانگیر عرب، مجری طرح توسعه زیتون کشور و نماینده کشور در سازمان جهانی زیتون گفت: ‌براساس مطالعات تفضیلی اجرایی انجام شده در بخش مانه از خراسان شمالی این محدوده برای توسعه کشت زیتون مستعد شناخته شده و مکان مناسبی برای سرمایه‌گذاری و احداث باغ‌های زیتون است. وی در ارتباط با طرح توسعه و اصلاح باغ‌های زیتون اظهار کرد: این طرح از 15سال پیش به صورت طرح ملی تصویب و در سطح 120 هزار هکتار از اراضی 26 استان کشور به انجام رسید.

وی با اشاره به این که میوه زیتون بعد از برداشت سریعا باید روغن‌کشی شود، تصریح کرد: تعداد 10 واحد روغن‌کشی در کشور احداث و 15 هزار نهال زیتون در اختیار کشاورزان قرار گرفت.

وی گفت: سرمازدگی سال 1386 در طول 60 سال گذشته بی‌سابقه بوده و باعث شد درصدی از میزان این محصول، کاسته شود و با توجه به این که درخت زیتون در مقابل کم آبی مقاوم است از نظر خشکسالی آسیبی به محصولات زیتون کشور وارد نشد.

وی افزود: برای آشنایی مردم با این محصول ارزشمند، فعالیت‌های زیادی انجام شده از جمله: طی 5 سال 5 جشنواره ملی و استانی برگزار شد که هدف اصلی آن ارتقای مصرف روغن زیتون بوده که سرانجام، مصرف سرانه از 30 گرم به 130 گرم افزایش یافت.

وی در اختیار گذاشتن اراضی ملی و دولتی، منابع آب و تسهیلات برای احداث باغ‌های زیتون را از جمله حمایت‌هایی دانست که از کشاورزان شده و تاکید کرد: هر سال در 10درصد باغ‌های زیتون (که احداث می‌شود) مدیریت باغ صورت می‌گیرد تا هم دانش بهره‌بردار افزایش یابد هم در کنار آن کار الگویی صورت پذیرد.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نکات مثبت و منفی مذاکرات وین

نکات مثبت و منفی مذاکرات وین

یک نکته مثبت و خوب مذاکرات وین این است که مسؤولان دولت با یک موضع عقلانی و مبتنی بر سیاست قطعی نظام در مذاکرات سطح کارشناسی حاضر شده‌اند.

مصونیت جوانان از کرونا، باطل است

مصونیت جوانان از کرونا، باطل است

از ابتدای شیوع کووید ۱۹ در جهان، ناشناخته بودن ویروس کرونا تنها محدود به درک مردم عادی نبود و این ویروس برای جامعه پزشکی هم ناشناخته بود.

خودمان به خودمان رحم کنیم

خودمان به خودمان رحم کنیم

متاسفانه کرونا روی زندگی همه تأثیر منفی گذاشته است. به‌خصوص هنرمندان و پیشکسوت‌هایی مثل من که حدود ۱۵- ۱۴ ماه است که هیچ پیشنهادی را قبول نکردم.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر