jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۲۰۹۰۴۴   ۲۴ مهر ۱۳۸۷  |  ۱۵:۴۵

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی:

غلط‌ یاب‌فارسی در اینترنت‌قرار می‌گیرد

محمد رضا مخبر دزفولی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت که براساس مصوبه این شورا بزودی نرم افزار غلط یاب زبان فارسی در اینترنت و دنیای مجازی قرار می گیرد.

 دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه این شورا سه شنبه شب به ریاست دکتر محمود احمدی نژاد رییس جمهوری و رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی تشکیل جلسه داد، افزود::در این جلسه موضوع بازنگری وظایف شورای عالی انقلاب فرهنگی ، نحوه ارتقای هیات علمی دانشگاه ها ، استفاده از خط و زبان فارسی در محیط های رایانه ای و آیین نامه تجلیل و تکریم از اساتید برجسته و بازنشسته دانشگاه ها مورد بررسی قرار گرفت .

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی ،درمورد نحوه حضور و به کارگیری خط و زبان فارسی در محیط های رایانه ای گفت : با توجه به اهمیت و غنای زبان و ادبیات فارسی به منظور صیانت این زبان در حین گسترش فناوری اطلاعات و افزایش غنای آن ، مقرر شد طی سازو کارهای مناسب از این زبان و گنجینه شیرین ادبیات فارسی در محیط های رایانه ای جهت انعکاس تحقیقات و پژوهش های به عمل آمده در کشور به نحو مطلوب و صحیح استفاده شود.

وی ، با بیان اینکه در این جلسه مصوبه ای با موضوع تجلیل و بزرگداشت اساتید بازنشسته و پیشکسوت صورت گرفت ، خاطرنشان کرد : استادان پیشکسوت حق بزرگی بر گردن آموزش و فرهنگ کشور دارند که باید به عنوان الگو برای نسل جوان معرفی شوند ؛به همین دلیل شورا تصویب کرد تا در اقدامی نمادین توسط دبیر خانه شورای عالی انقلاب فرهنگی و با همکاری وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی هر سال از اسادید برجسته و بازنشسته دانشگاهها و مراکز آموزش عالی تجلیل شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود : در این جلسه بازنگری در شرح وظایف شورای عالی انقلاب فرهنگی از سوی کارگروه مربوطه ارایه شد که مقرر شد مجموع شرح وظایف شورا با نظرات اصلاحی و پیشنهادهای تکمیلی در جلسه آینده این شورا به تصویب اعضا برسد .

وی خاطرنشان کرد : بازنگری در وظایف شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان مرکز هدایت مدیریت و ارزیابی کلان علمی و فرهنگی کشور و نیز مرکز اصلی مهندسی فرهنگی و با توجه به موضوع مهم پیوست فرهنگی انجام می شود.

مخبردزفولی با اشاره به آیین نامه ارتقای اعضای هیات علمی دانشگاهها گفت : کمیته ای با حضور برخی از وزرا و اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی در جلسه ای منظم ، این آیین نامه را بررسی و پیگیری کرده است و در بندهایی از این آیین نامه ، این امکان فراهم شده است که افراد بااستعداد و دانشمندان برجسته بتوانند بالاترین درجات علمی را با سهولت طی کنند .

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
اهمیت حفظ محققان در 30 سالگی رویان

اهمیت حفظ محققان در 30 سالگی رویان

احساس ما به‌عنوان دانش‌آموزان و دانشجویان قبل از انقلاب که مسائل سیاسی و توسعه ایران را پیگیری می‌کردیم، این بود کشور ما به لحاظ علمی و فناورانه و اقتصاد متکی بر دانش‌ملی به عمد عقب نگه داشته می‌شود.

ابررایانه سیمرغ بستر رشد اقتصاد دیجیتال

ابررایانه سیمرغ بستر رشد اقتصاد دیجیتال

امروزه با توجه به پیشرفت فناوری‌ های نوین، افزایش چشمگیر و گسترش روزافزون اطلاعات، دسترسی به منابع پردازشی پرسرعت و با ظرفیت بالا، به یکی از نیازهای اصلی و بنیادین مراکز پژوهشی و کسب‌ و کارها تبدیل شده و در پایداری و تداوم توسعه اقتصاد دیجیتالی، امری اجتناب‌ناپذیر است.

جای خالی سیاستگذاری در هوش مصنوعی

جای خالی سیاستگذاری در هوش مصنوعی

امروزه فناوری‌ های نوین و به ویژه هوش مصنوعی به سرعت جهان اطراف ما را متحول می‌کند و نفوذ روزافزون آنها در تمامی کاربردهای سنتی، یکی‌از دغدغه‌ها و اولویت‌های دولت‌هاست. اکنون دنیا به تعبیری با سونامی فناوری مواجه بوده و کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو