jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۲۰۹۰۴۴   ۲۴ مهر ۱۳۸۷  |  ۱۵:۴۵

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی:

غلط‌ یاب‌فارسی در اینترنت‌قرار می‌گیرد

محمد رضا مخبر دزفولی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت که براساس مصوبه این شورا بزودی نرم افزار غلط یاب زبان فارسی در اینترنت و دنیای مجازی قرار می گیرد.

 دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه این شورا سه شنبه شب به ریاست دکتر محمود احمدی نژاد رییس جمهوری و رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی تشکیل جلسه داد، افزود::در این جلسه موضوع بازنگری وظایف شورای عالی انقلاب فرهنگی ، نحوه ارتقای هیات علمی دانشگاه ها ، استفاده از خط و زبان فارسی در محیط های رایانه ای و آیین نامه تجلیل و تکریم از اساتید برجسته و بازنشسته دانشگاه ها مورد بررسی قرار گرفت .

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی ،درمورد نحوه حضور و به کارگیری خط و زبان فارسی در محیط های رایانه ای گفت : با توجه به اهمیت و غنای زبان و ادبیات فارسی به منظور صیانت این زبان در حین گسترش فناوری اطلاعات و افزایش غنای آن ، مقرر شد طی سازو کارهای مناسب از این زبان و گنجینه شیرین ادبیات فارسی در محیط های رایانه ای جهت انعکاس تحقیقات و پژوهش های به عمل آمده در کشور به نحو مطلوب و صحیح استفاده شود.

وی ، با بیان اینکه در این جلسه مصوبه ای با موضوع تجلیل و بزرگداشت اساتید بازنشسته و پیشکسوت صورت گرفت ، خاطرنشان کرد : استادان پیشکسوت حق بزرگی بر گردن آموزش و فرهنگ کشور دارند که باید به عنوان الگو برای نسل جوان معرفی شوند ؛به همین دلیل شورا تصویب کرد تا در اقدامی نمادین توسط دبیر خانه شورای عالی انقلاب فرهنگی و با همکاری وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی هر سال از اسادید برجسته و بازنشسته دانشگاهها و مراکز آموزش عالی تجلیل شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود : در این جلسه بازنگری در شرح وظایف شورای عالی انقلاب فرهنگی از سوی کارگروه مربوطه ارایه شد که مقرر شد مجموع شرح وظایف شورا با نظرات اصلاحی و پیشنهادهای تکمیلی در جلسه آینده این شورا به تصویب اعضا برسد .

وی خاطرنشان کرد : بازنگری در وظایف شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان مرکز هدایت مدیریت و ارزیابی کلان علمی و فرهنگی کشور و نیز مرکز اصلی مهندسی فرهنگی و با توجه به موضوع مهم پیوست فرهنگی انجام می شود.

مخبردزفولی با اشاره به آیین نامه ارتقای اعضای هیات علمی دانشگاهها گفت : کمیته ای با حضور برخی از وزرا و اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی در جلسه ای منظم ، این آیین نامه را بررسی و پیگیری کرده است و در بندهایی از این آیین نامه ، این امکان فراهم شده است که افراد بااستعداد و دانشمندان برجسته بتوانند بالاترین درجات علمی را با سهولت طی کنند .

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو