jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۲۰۸۴۱۴   ۲۱ مهر ۱۳۸۷  |  ۱۴:۱۱

علیرغم بحران مالی در جهان

وزیر اقتصاد: اقتصاد ایران با ثبات است

شمس الدین حسینی وزیر امور اقتصادی و دارایی جمهوری اسلامی ایران ، بحران مالی غرب را فرصتی برای رشد بازارهای باثبات مانند ایران دانست.

به گزارش واحد مرکزی خبر ، وزیر اقتصاد که در اجلاس بانک جهانی در واشنگتن بسر می برد در مصاحبه ای تاکید کرد: بحران مالی غرب بیشترین تاثیر را بر بازارهای مالی یکپارچه با خود دارد و کمترین تاثیر آن متوجه اقتصاد کشورهایی است که مانند ایران ، کمترین درجه ادغام را با بازارهای مالی غربی دارند.

وی اضافه کرد: اقتصاد ایران از جمله اقتصادهایی است که بازار مالی آن کمترین ادغام را با بازارهای مالی غربی دارد و به همین علت از ثبات خوبی برخوردار است و انتظار می رود بخشی از منابع مالی که از نهادهای مالی غربی خارج می شود در این بازار جذب شود.

وزیر امور اقتصاد و دارایی: بحران مالی غرب و خروج سرمایه از این بازار فرصت مناسبی برای بازار مالی اقتصاد کشورهای باثبات است تا بخشی از آن را جذب کنند.

حسینی گفت: اجلاس واشنگتن و همه مباحث مطرح شده از آن تحت شعاع بحران مالی غربی است که به گفته کارشناسان در 60 سال اخیر بی سابقه است.

وی با اشاره به افت شاخص های بورس کشورهای غربی به طور میانگین تا 20 درصد گفت: مقامات پولی و مالی کشورهای صنعتی به شدت نگران آن هستند که این بحران مالی به بخش واقعی اقتصاد مانند بازار کالاها به ویژه بازار کالاهای صنعتی نیز سرایت کند.

وزیر امور اقتصاد و دارایی تاکید کرد: این کشورها تلاش می کنند اعتماد از دست رفته به بازار مالی برگردانند و دولت ها در بازار مالی دخالت کنند و بخشی از سهام و اوراق تجاری را که ارزش خود را تا حدودی از دست داده اند بخرند یا ارزش آنان را تضمین کنند.

وی گفت: اروپا و کشورهای اروپایی بیشتر درپی افزایش سرمایه بانک های بحران زده هستند و خیلی از کشورها نیز نرخ بهره را کاهش داده اند اما به شدت نگران هستند که بازارهای واقعی اقتصاد مثل بازار کالا نیز تحت تاثیر قرار گیرند.

دیدار با ایرانیان مقیم واشنگتن

وزیر اقتصاد و دارائی جمهوری اسلامی ایران که به منظور شرکت در اجلاس پائیزه صندوق بین المللی پول و بانک جهانی به واشنگتن سفر کرده است با با تجار، بازرگانان و چهره های علمی و فرهنگی ایرانی مقیم واشنگتن دیدار و گفتگو کرد.

حسینی در جمع تجار و بازرگانان ایرانی مقیم واشنگتن گفت : به منظور گسترش ساختار اقتصادی ایران مرزبندی های اصل 44 بازنگری شده است که می تواند فعالیت بخش خصوصی در ایران را گسترش دهد.

وی ابراز امیدواری کرد با تلاش ایرانیان مقیم خارج از کشور پیشرفت ایران از شتاب بیشتری برخوردار شود.

پیش از سخنان وزیر اقتصاد ، رحمانی رئیس دفتر حفاظت از منافع جمهوری اسلامی ایران در واشنگتن گزارشی از وضع ایرانیان مقیم امریکا ارائه کرد.

یک هیئت از مجلس شورای اسلامی و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ، وزیر اقتصاد جمهوری اسلامی ایران را در سفر به واشنگتن همراهی می کند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
قانون جدید چک و افزایش امنیت اقتصادی

قانون جدید چک و افزایش امنیت اقتصادی

قانون جدید صدور چک در آبان سال1397 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و طبق قانون به علت آماده نبودن همه زیرساخت‌ ها و ضوابط و آیین‌ نامه‌ های اجرایی مربوط به برخی قسمت‌های قانون، اجرای آن به سه بازه زمانی تقسیم و به بانک مرکزی فرصت داده شد از تاریخ آذر سال 97 تا آذر سال 99 قانون جدید چک را به صورت کامل اجرایی کند.

اعتمادی که خاموش شد

اعتمادی که خاموش شد

«علت اعتماد مردم این است که می‌بینند برق‌شان در شرایط تحریم و در تابستان قطع نمی‌شود و وزارت نیرویی دارند که در طول هشت سال، ۲۰هزار مگاوات برق جدید برای کشور تولید کرده و می‌کند. برای این‌که می‌دانند آب‌شان در شرایط سخت کرونایی قطع نمی‌شود و در طول هفت سال گذشته ۴۳سد ملی افتتاح شده و تا پایان این دولت بیش از ۱۰۰سد دیگر نیز افتتاح خواهد شد.»

گفتگو

بیشتر
تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

گفت‌وگو با مهدی هدایت، مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس درباره سرنوشت مسکن مهر و طرح اقدام ملی مسکن

تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

پیشنهاد سردبیر بیشتر