jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۰۲۵۷۵   ۲۴ شهريور ۱۳۸۷  |  ۰۰:۲۷

طبق تحقیقات انجام شده، مادرانی که فرزندشان را به طور طبیعی به دنیا می‌آورند، بیش از مادرانی که به صورت سزارین نوزادشان متولد می‌شود، به گریه‌های کودک خود حساسیت نشان می‌دهند و احساس مسوولیت‌پذیری بیشتری دارند. این نتایج براساس MRI و اسکن مغز 2 تا 4 هفته پس از زایمان به دست آمده است. آزمایش‌ها نشان می‌دهد در مادرانی که به صورت طبیعی وضع حمل می‌کنند، آن نواحی از مغز که مربوط به تنظیم احساسات، انگیزه (محرک) و رفتارهای عادی است در زمان گریه کردن کودک حساسیت بیشتری نشان می‌دهد. سزارین تحت شرایطی انجام می‌شود که سلامتی نوزاد یا مادر در معرض خطر باشد و برای محافظت از آنها این کار صورت می‌گیرد، اما به طور بحث‌انگیزی با افسردگی پس از زایمان مرتبط است.

میزان انجام عمل سزارین در سال 1995 در ایالات متحده و در تمام زایمان‌هایی که صورت گرفته 5/4 درصد بوده که این رقم در سال 2006 با افزایش زیادی به 1/29 درصد رسیده است.

توانایی مادران در مراقبت موفقیت‌آمیز از فرزندان تازه متولد شده به‌گونه‌ای که حداکثر رشد فکری و عقلی را داشته باشند، با جریانات مغزی خاص و معینی از هورمون‌ها پشتیبانی می‌شود.آزمایش کودکانی که به طور طبیعی متولد شده‌اند، در مقایسه با کودکان سزارینی نشان دهنده افزایش ترشح اکسی‌توکسین از هیپوفیز پسین است. اکسی‌توکسین یک واسط کلیدی رفتار مادرانه در حیوانات است.

محققان در عین تعجب دریافتند در مادرانی که فرزندشان با سزارین متولد می‌شود، قسمتهایی‌ از مغز فعالیت کمتری دارد که در مدل‌های جانوری نیز این نواحی مرتبط با کاهش رفتار مادرانه است و در مدل انسانی گرایش به افسردگی پس از زایمان را بیشتر می‌کند.

این فرضیه که تفاوت در چگونگی وضع حمل ممکن است میزان پاسخ‌دهی مغز مادرانه انسان را به هنگام وضع حمل کاهش دهد، تایید می‌کند.

محققان با بررسی نواحی از مغز که تحت تاثیر چگونگی وضع حمل قرار می‌گیرد به ارتباط بین فعالیت مغزی و حالت روانی پی بردند و دریافتند که بعضی از همین نواحی مغزی می‌توانند در تنظیم حالت روانی پس از زایمان کمک کنند. از آنجایی که بیشتر زنان مایلند که برای داشتن فرزند کمی ‌سنشان بالاتر، در این گروه اجتماعی انجام عمل سزارین هنگام تولد افزایش می‌یابد. نتایج این تحقیق می‌تواند به درک بهتر آنها از فیزیولوژی عصبی و روان‌شناسی ارتباط مادر ‌ فرزند کمک کند. این تحقیق می‌تواند به تشخیص سریع‌تر خانواده‌هایی که در معرض افسردگی پس از زایمان و مشکلات مربوط به آن هستند، کمک کند و مدلی برای مداخلات آزمایشی ایجاد کند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عراق خواهان تعادل سیاسی است

عراق خواهان تعادل سیاسی است

با توجه به شرایط خاص و ویژه‌ای که در آن آقای مصطفی الکاظمی به‌عنوان نخست‌ وزیر عراق انتخاب شد، باید به این نکته توجه داشت که وی به‌عنوان بالانس کننده میان نیروهای مؤثر در کشور عراق مطرح است.

ویروس در جهش است

ویروس در جهش است

این روزها بحث درباره جهش‌ های ویروس داغ است؛ دیروز نایب‌ رئیس‌ مجلس از شواهد تایید نشده‌ای گفت که از جهش ویروس ایرانی در قزوین حکایت دارد، پس از او رئیس روابط‌ عمومی وزارت بهداشت نیز به این موضوع پرداخت و گفت تاکنون افزون بر ۷۰ جهش در ایران شناسایی شده که البته هیچ‌ کدام تغییر معناداری در رفتار ویروس ایجاد نکرده و اطلاق واریانت (گونه) جدید به آنها درست نیست.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

گفت‌و گو با دکتر حسن گلچین‌ نژاد دزفولی، استاد دانشگاه و معلم باسابقه‌ای که به کودکان کار مهاجر در خیابان درس می‌دهد

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر