jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۱۸۹۸۳۲   ۳۰ تير ۱۳۸۷  |  ۰۰:۰۸

با سیدمحمد جهرمی، وزیر کار و امور اجتماعی‌

مشکل عمده واحدهای تولیدی بعد از نقدینگی؛ مدیریت است‌

گروه اقتصاد: زمانی که دولت نهم مسوولیت اجرایی کشور را به عهده گرفت بیکاری مهمترین مساله کشور و به تعبیر برخی متغیر بحرانی اقتصاد بود اما امروز پس از 3 سال تورم جای بیکاری را به عنوان متغیر بحرانی اشغال کرده است. به اعتقاد بسیاری از کارشناسان طرح راه‌اندازی بنگاه‌های اقتصادی کوچک و زودبازده نقش انکارناپذیری در کنترل بیکاری افسارگسیخته طی 3 2سال گذشته داشت اما به عقیده همین کارشناسان چه بسا بخشی از تورم موجود در شرایط کنونی کشور نیز محصول همان سیاست باشد. سیدمحمد جهرمی ،وزیر کار و امور اجتماعی دولت نهم راه‌اندازی و حمایت از بنگاه‌های زودبازده را در راستای ایجاد اشتغال برای خیل بیشمار جوانانی که هر سال به جمع کارجویان اضافه می‌شوند اجتناب‌ناپذیر می‌داند. به اعتقاد جهرمی می‌توان بدون افزایش پایه پولی، نقدینگی را طوری مدیریت کرد که هم تسهیلات مورد نیاز بنگاه‌های اقتصادی تامین شود و هم نرخ تورم به واسطه رشد نقدینگی افزایش پیدا نکند و با این استدلال خط بطلانی بر توجیه کسانی که پرداخت تسهیلات به بنگاه‌های زودبازده را تورم‌زا می‌دانند، می‌کشد.

وزیر کار و امور اجتماعی دولت نهم که حالا‌ دیگر بحث معرفی او برای تصدی وزارت کشور  نیز کاملا‌ جدی شده  ‌از جمله مسوولا‌نی  است که خود را متعهد به پاسخگویی به رسانه‌ها می‌داند. جهرمی در مجلس و دولت از پشتوانه سیاسی خوبی برخوردار است اما به واسطه اظهار نظرهای اقتصادی‌اش چالش‌های زیادی را با برخی از اقتصاددانان درون و بیرون از دولت پشت سر گذاشته است.

وزیر کار  و امور اجتماعی که به نوعی سخنگوی غیررسمی اقتصادی دولت هم محسوب می‌شود، در گفتگوی خود با «جام‌جم» ابهامات و مسائل متعددی را گره‌گشایی کرده است.

مشروح این گفت‌وگو را در صفحه 7 بخوانید.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سامانه‌ حمایت از خانواده زندانیان

سامانه‌ حمایت از خانواده زندانیان

در برنامه تحولی قوه‌ قضاییه، رسیدگی به امور خانواده زندانیان به عنوان یک اولویت مورد توجه متولیان است و این مهم موجب شده سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور، یکی از مأموریت‌های محوری خود را به مساله رسیدگی به امور خانواده زندانیان اختصاص دهد و در این مسیر برنامه و امکاناتی را در دستور کار دارد.

دستمان پر است

دستمان پر است

با توجه به بازدیدی که چند روز گذشته از سوی کمیسیون امنیت ملی و انرژی مجلس از مراکز هسته‌ای کشورمان صورت گرفت باید به این نکته مهم اشاره کنم که اگر اسرائیل یا آمریکا دست به ترور و به شهادت رساندن دانشمندان هسته‌ ای کشورمان می‌زنند، به این معنی است که به دانش هسته‌ای آن هم به شکل تمام و کمال آن دست یافته‌ایم و همین موضوع یعنی منابع انسانی و دانشمندان هسته‌ای کشورمان برگ برنده جمهوری اسلامی هستند.

چه پیامی را به غرب می‌فرستیم؟

چه پیامی را به غرب می‌فرستیم؟

پس از وقوع حادثه روز یکشنبه ۲۲فروردین در تاسیسات‌ هسته‌ ای نطنز و در شرایطی که افکار عمومی در انتظار اتخاذ موضعگیری محکم و قاطع مسؤولان بود، مشاور رئیس‌جمهور در اظهارنظری در فضای مجازی نوشت: «آیا باید پاسخ قطع برق در نطنز را با قطع مذاکرات در وین داد؟»

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر