jamejamonline
ورزشی سایر کد خبر: ۱۵۱۷۳   ۲۱ مهر ۱۳۸۱  |  ۲۱:۳۸

فوتبال ایران برای چهارمین بار، طلای بازیهای آسیایی را مال خود کرد تیم فوتبال امید ما یکی از کم امیدترین رشته های ورزشی کاروان ما در بوسان

(پیش از آغاز بازیها) آنقدر عالی ظاهر شد و بازی به بازی نقاط ضعف خود را برطرف کرد که فقط با طلای بوسان آرام شد. امیدهای فوتبال ما دیروز برای تصاحب مدال طلا، تیم ژاپن را رودرروی خود می دید. برانکو ایوانکوویچ ، سرمربی تیم ما که در این بازی از وجود دایی ، نیکبخت ، مبعلی و کاملی مفرد محروم مانده بود، با قرار دادن بیاتی نیا در راس هرم تیم و استفاده از کاظمیان به عنوان هافبک آزاد نزدیک به بیاتی نیا، با دستی خالی از مهاجم ، برای زدن گل رفت . شاید در پایان نیمه نخست با آن بازی احتیاط آمیز، همه از نبود یک مهاجم ششدانگ در تیم گله می کردند؛ اما در نیمه دوم پس از گلهای کاظمیان (47) و بیاتی نیا (87) همه چیز رنگ عوض کرد و گل دقیقه 88 ناکایاما هم نتوانست گرهی از کار تیم ژاپن باز کند. تیم امید ما با بازیهای روان و خوب ، خود را به فینال رساند و در فینال نیز هوشیارانه به آن چیزی که باید، اندیشید تا درنهایت به عنوان نخستین تیم آسیایی مطرح شود که 4بار فاتح طلای فوتبال بازیهای آسیایی شده است . تیم امید که تا 2ماه پیش زیر شلاق شدیدترین و بیرحمانه ترین انتقادها قرار داشت ، حالا آقای آسیا است که اگر می خواهیم با همین اقتدار در آسیا و دنیا نمایش دهیم بی شک باید بیدار و هوشیار باشیم و بدانیم که فقط با کار بیشتر درمقابل توان و امکانات و برنامه فوتبال دنیا خواهیم ایستاد. هدف بعدی ما المپیک 2004آتن است که باید به آن برسیم . با این قهرمانی شاید آنهایی که همه چیز را در «امروز» می بینند، فوتبال ما را رها کنند و اجازه دهند این ورزش نفس بکشد. فوتبال ما برای جان گرفتن ، برای رونق ، برای آشتی با تماشاگرانش به این طلا نیاز داشت . دیروز زمانی که مدالهای طلای فوتبالیست های ما توسط ژاک روگ ، رئیس کمیته بین المللی المپیک ( IOC) به گردن بازیکنان ما آویخته می شد، همه آرزو می کردند که چنین صحنه ای را در المپیک ببینند. حضور ما و نمایش مطلوب و مقتدرانه ما در المپیک ، به هیچ عنوان خواب و خیال نیست . تا 2ماه پیش همه تیم امید را از کره و ژاپن می ترساندند و همانها دیدند که این بتها چگونه شکسته شدند. حالا نوبت فتح سکوهای بلندترین است . تیم امید باید از همین حالا برای حضور در فوتبال المپیک آتن نقشه بکشد. تیمی که تمام صحبتها و نقشه های پیتر ولاپان ، دبیرکل کنفدراسیون فوتبال آسیا را به هم زد. ولاپان دیروز عروسک های مخصوص بازیها را به دست بازیکنانمان داد و مشخص بود که با آن همه صحبت های نامهربانانه درباره فوتبال ایران و تضعیف آن ، دلش نمی خواهد ایران را بر سکوی اول آسیا ببیند. آرزو داریم فوتبال ایران همواره به همین صورت لیاقت و شایستگی خود را در میدان عمل ثابت کند و به افرادی چون پیتر ولاپان که دوست دارند فوتبال ایران را ضعیف شده ببینند؛ درس بدهد.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
فوتبال، بازتابی از زندگی

فوتبال، بازتابی از زندگی

برای ما فوتبالی‌ها که از بچگی تا پیرانه‌سری با فوتبال زندگی کرده‌ایم، طبیعی است که فوتبال آمیخته با زندگی است و در تک‌تک سلول‌های بدن ما تنیده شده است.

بله! ما هم در این ورزشگاه بازی کردیم

بله! ما هم در این ورزشگاه بازی کردیم

 نیم قرن از عمر ورزشگاه آزادی می‌گذرد. اولین خاطره‌های من از این ورزشگاه به سال ۱۳۵۳ برمی‌گردد که برای تماشای بازی ایران و کره‌شمالی در مقدماتی جام‌جهانی ۱۹۷۴

AFC سیاست زده ترین کنفدراسیون دنیا

AFC سیاست زده ترین کنفدراسیون دنیا

 شاید این سوال اهالی فوتبال و به ویژه هواداران پرسپولیس بی جواب بماند که آیا مستحق‌تر از پرسپولیس برای میزبانی گروه E رقایت های لیگ قهرمانان وجود داشت؟

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر