«جام جم» از جزئیات هزینه یارانه تشویقی کالابرگ در هر ماه گزارش می‌دهد

۱۱هزار میلیارد برای حمایت از سفره مردم

دهه فجر گذشته بود که صولت مرتضوی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از آغاز مرحله جدید طرح کالابرگ الکترونیک با عنوان طرح فجرانه خبر داد. این طرح به این صورت بود که دهک‌های یک تا چهار درآمدی می‌توانستند ۲۲۰ هزار تومان و دهک پنج تا هفت ۱۲۰ هزار تومان یارانه تشویقی می‌گرفتند. این طرح سه‌ماهه از بهمن سال گذشته آغاز شد و تا اردیبهشت امسال ادامه دارد.
کد خبر: ۱۴۵۱۲۴۷
نویسنده رقیه فاضل - دانش آموخته مدیریت آموزشی
 
اقلام سبد کالا
در این طرح مردم می‌توانند ۱۱قلم کالای اساسی (شامل برنج ایرانی، حبوبات، شیر کم‌چرب، پنیر، ماست‌ کم‌چرب، مرغ، تخم‌مرغ، قند و شکر، روغن مایع و ماکارونی که طبق نظر انستیتوی تغذیه ایران به تایید رسیده ‌است) را در فروشگاه‌های متصل به طرح کالابرگ الکترونیکی خریداری کنند.  بر اساس گزارش ارائه‌شده از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سرپرستان خانوار‌های دهک‌های یک تا ۷ درآمدی، بر مبنای قیمت سال ۱۴۰۱، اقلام ۱۱‌گانه را به قیمت ۵۲۳هزار و۳۰۰تومان از فروشگاه‌های متصل به طرح کالابرگ الکترونیک خریداری می‌کنند و با استفاده از اعتبار دولت که به آنها ارائه شده، مابه‌‌التفاوت قیمت این سبد کالایی را براساس داده‌های دی‌ماه امسال، ۲۲۰هزار و ۴۵۰تومان در قالب یارانه مضاعف‌، پرداخت می‌کنند. مابه‌التفاوت قیمت اقلام ۱۱گانه با قیمت روز (۱۴۰۲)، ۷۴۳هزار و ۷۵۰تومان است. در طرح جدید شرط ۲۰۰هزار تومان خرید از یارانه حذف شده و اعتبار تشویقی (۲۲۰هزار تومانی) علاوه بر یارانه ۳۰۰ و ۴۰۰هزارتومانی فعلی بوده و خانوارهای یارانه‌بگیر به‌صورت مجزا یارانه نقدی خود را ماهانه دریافت خواهند کرد. مبلغ حمایتی دولت به‌صورت اعتبار در حساب سرپرست خانوار تخصیص یافته و در زمان خرید و متناسب با میزان خرید مصرف می‌شود. خانوار می‌تواند اقلام طرح را در سقف وزنی و کالایی تعریف‌شده خرید کنند. متقاضیان استفاده از کالابرگ الکترونیکی می‌توانند با مراجعه به فروشگاه‌های طرف قرارداد شبکه ملی اعتبار (۲۱۰هزار فروشگاه خُرد و فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق‌کوروش، جانبو، هفت، دیلی‌مارکت، گندم، هایپرفامیلی، وال‌مارکت، محسن، مینومارت، ترقی و فروشگاه‌های اینترنتی اسنپ‌مارکت و دیجی‌کالا) نسبت به خرید اقلام اساسی اقدام کنند.
   
مشارکت ۸۷درصدی
حالا مشاور معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اعلام این‌که سومین مرحله از واریز یارانه مضاعف طرح فجرانه ۲۰ فروردین انجام می‌شود، گفت: در دو نوبت اجرای این طرح، بیش از ۷۸هزار میلیارد تومان به سمت سفره غذایی مردم هدایت شده و ۸۷درصد مردم در نوبت اول از این طرح استقبال کردند. سیدرضا یحیوی درباره اجرای طرح فجرانه (کالابرگ الکترونیکی) اظهار کرد: مرحله سوم طرح فجرانه از بیستم فروردین‌ماه آغاز می‌شود و مردم تا دیروز فرصت داشتند که از اعتبار یارانه مضاعف ماه گذشته خود استفاده کنند. وی با تاکید بر این‌که در اسفندماه استقبال خوبی از فرآیند خرید از فروشگاه‌های اینترنتی با استفاده از کالابرگ انجام شد، افزود: مردم با استفاده از فروشگاه‌های متصل به طرح کالابرگ الکترونیکی خریدهای خود را از اسنپ‌مارکت و دیجی‌کالا به‌راحتی انجام دادند و بسته خود را از طریق پیک در منزل خود تحویل گرفتند.
     
ارتقای امنیت غذایی
مشاور معاون وزیر رفاه درباره میزان استقبال از طرح فجرانه کالابرگ گفت: در دوره نخست واریز طرح فجرانه کالابرگ بیش از ۸۷درصد مردم از یارانه مضاعف استفاده کردند. در مرحله بعدی که مربوط به اسفندماه بود، این مشارکت به ۷۵درصد رسید که دلیل کاهش آن نیز این بود که مردم درگیر خرید نوروز و سفرهای نوروزی بودند.یحیوی تاکید کرد: در این مدت استقبال دهک‌های یک تا ۳ درآمدی جامعه از این طرح، به بیش از ۸۸درصد رسیده که نشان می‌دهد دولت سیزدهم به اهداف خود که ارتقای امنیت غذایی دهک‌های درآمدی پایین بوده، جامه عمل پوشانده است. وی با تاکید بر این‌که زمانی که از استقبال ۹۰درصدی مردم از یک طرح صحبت می‌کنیم، یعنی توسعه طرح عالی بوده و دسترسی مردم به فروشگاه تا سطح روستاها امکان‌پذیر بوده، تصریح کرد: در آخرین آمار مربوط به ۵۲ روز نخست طرح فجرانه، بیش از ۱۸هزار میلیارد تومان توسط دولت در قالب یارانه بوده و بیش از ۶۰هزار میلیارد تومان آورده مردم را تشکیل داده که به این واسطه ۷۸هزار میلیارد تومان در ۵۲ روز به سمت سفره غذایی مردم روانه شده و در کنار آن تولید داخل رونق گرفته و کارخانجات غذایی هم توانسته‌اند تولید خود را افزایش دهند. مشاور معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: علاوه بر این رفتار اقتصادی و اجتماعی مردم و صاحبان فروشگاه‌ها نسبت به خرید اعتباری شکل گرفته که این مهم نیز از دستاوردهای دولت است. یحیوی گفت: طرح فجرانه یک طرح سه‌ماهه است که دولت منابع خود را برای همین سه ماه تامین کرده و اگر قرار باشد این مسیر ادامه پیدا کند، حتما در دولت مطرح و پس از آن اعلام می‌شود تا مردم در جریان آن قرار بگیرند.

هزینه‌های هر دهک
هر دهک حدود ۸.۵ میلیون نفر است. چهار دهک پایین درآمدی از یارانه ۲۲۰‌هزار تومانی برخوردار  می‌شوند و سه دهک ۵،۶ و ۷ از یارانه تشویقی ۱۲۰ هزار تومانی بهره‌مند خواهند شد، از این رو اگر همه چهار دهک درآمدی از طرح کالا برگ استفاده کنند حدود ۷۴۸۰ میلیارد تومان برای دولت هزینه‌دارد.  از سوی دیگر دولت برای یارانه تشویقی همه سه دهک دیگر نیز بیش از ۳۰۰۰‌میلیارد تومان  باید پرداخت کند که مجموع آن حدود ۱۱ هزار میلیارد تومان می‌شود. اگر دولت بخواهد این طرح را ادامه دهد برای یک ماه این رقم را باید تامین کند.  نکته قابل توجه اینجاست که یارانه کودکان و مادران شیرده نیز در طرح یارانه کالایی گنجانده شده تا همه اقشار جامعه از حداقل ها برخوردار شوند.
newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها