ائتلاف حزب نواز شریف و حزب مردم پاکستان

خروج از بن‌بست با دولت ائتلافی

یک هفته پس از انتخابات پارلمانی پاکستان و بن‌بستی که به‌دلیل تعداد کرسی‌های کسب‌شده از سوی گروه‌های مختلف در عرصه سیاسی این کشور ایجاد شده بود به نظر می‌رسد حزب مردم پاکستان و حزب نواز شریف در حال تشکیل ائتلافی هستند که می‌تواند این کشور را از بن‌بست خارج کند.
کد خبر: ۱۴۴۵۳۸۱
 
براساس گزارش‌هایی که در این زمینه منتشر شده، خروجی این ائتلاف به نخست‌وزیری شهباز شریف و ریاست‌جمهوری آصف زرداری منجر خواهد شد. در پی برگزاری انتخابات پارلمانی روز پنجشنبه پاکستان، کاندیداهای مستقل عمدتا مرتبط با حزب عمران‌خان، نخست‌وزیر سابق محبوس در زندان، موسوم به حزب «تحریک انصاف»، بیشترین کرسی‌ها را به‌دست آوردند. با این وجود این کاندیداهای مستقل نمی‌توانند دولت تشکیل دهند و در نتیجه یک بن‌بست سیاسی که می‌تواند باعث چند هفته بی‌ثباتی سیاسی شود به‌وجود آمده‌است. در این شرایط احزاب رقیب باید بر سر تشکیل ائتلاف‌ مذاکره کنند و بیلاوال بوتو زرداری، وزیر خارجه اسبق و رهبر ارشد حزب مردم پاکستان روز سه‌شنبه با گذشت پنج روز از انتخابات پارلمانی هشتم فوریه، از ائتلاف با حزب مسلم لیگ نواز حمایت کرد.به نوشته رویترز، حزب مسلم لیگ نواز در پی انتخابات پارلمانی توانست با کسب ۸۰ کرسی تبدیل به حزب اول پارلمان شود و حزب مردم پاکستان نیز با کسب ۵۴‌کرسی در جایگاه دوم در پارلمان قرار می‌گیرد. مجموع کرسی‌های دو حزب، اکثریت را در مجلس قانون‌گذاری پاکستان که ۲۶۴ کرسی دارد نصیب ائتلاف آنها می‌کند.با این وجود کاندیداهای مستقل مورد حمایت عمران‌خان در انتخابات روز پنجشنبه توانستند ۹۲ کرسی کسب کنند و این کاندیداها عملا بزرگ‌ترین گروه در پارلمان محسوب می‌شوند در حالی که قانونا به‌دلیل نداشتن حزب نمی‌توانند با اتکا به خودشان دولت تشکیل دهند. این نمایندگان مستقل از سوی دیگر تشکیل ائتلاف با حزب مسلم لیگ نواز یا حزب مردم پاکستان را نیز رد کرده‌اند.بیلاوال بوتو زرداری گفت، کاندیداهای مستقل مرتبط با عمران‌خان و کاندیداهای حزب مسلم لیگ نوازتعداد کرسی‌هایی بیشتر ازحزب اودارند اماعمران‌خان شراکت با حزب مردم پاکستان را رد کرده‌است.
او در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت: «حزب مسلم لیگ نواز تنها حزب سیاسی در مجلس ملی پاکستان بوده که سراغ حزب مردم پاکستان آمده و از ما برای پیوستن به دولت خود دعوت کرده است.»
بوتو زرداری افزود که حزب مردم پاکستان خواستار یک بحران اقتصادی مداوم یا یک انتخابات جدید که به بحران سیاسی در پاکستان منجر شود، نیست و از حزب مسلم لیگ نواز بدون پیوستن به دولت فدرال و از خارج از این دولت حمایت می‌کند.بیلاوال بوتو زرداری همچنین ابراز تمایل کرد که آصف علی زرداری، پدر او بار دیگر رئیس‌جمهور پاکستان شود.شبکه تلویزیونی جئو نیوز پاکستان و به نقل از چند منبع وابسته به حزب مردم گزارش کرد این حزب خواستار انتصاب مقامات خود در سمت‌های فرمانداری تمامی چهار ایالت پاکستان شده‌است.شهباز شریف، رهبرحزب مسلم لیگ نواز پاکستان و برادر کوچک‌تر نواز شریف از حمایت حزب مردم پاکستان استقبال کرد. شهباز شریف که ۷۲ سال دارد و تا پیش از ماه آگوست گذشته ۱۶ ماه نخست‌وزیر بود در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «با آصف علی زرداری و بیلاوال بوتو گفت‌وگوی تلفنی انجام داده و از آنها به‌خاطر حمایت از حزب مسلم لیگ نواز تشکر کردم. ما امیدواریم در کنار یکدیگر موفق به خارج کردن پاکستان از همه بحران‌های سیاسی و اقتصادی شویم.»
حزب تحریک انصاف پاکستان انتخابات پارلمانی روزپنجشنبه را همراه با تقلب دانسته ووعده داده که به‌طور قانونی نتایج این انتخابات را به چالش خواهد کشید. دولت موقت پاکستان و کمیسیون انتخابات این کشور اتهام مطرح‌شده ازسوی حزب عمران‌خان را رد کرده‌اند.
newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها