مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: آنفلوآنزای فصلی یک بیماری حاد تنفسی ناشی از ویروس آنفلوآنزاست که به آسانی انتقال می‌یابد.
کد خبر: ۱۴۴۴۳۵۱

به گزارش جام جم آنلاین، آنفلوآنزا یک بیماری تنفسی بسیار واگیردار است که در فصل‌های سرد سال بیشتر دیده می‌شود؛ به طوری که از ابتدای مهر ماه تا پایان فروردین فصل آنفلوآنزا محسوب شده و موارد بیماری در این دوره بیشتر مشاهده می‌شود.

آنفلوانزا چیست؟

آنفلوآنزا زمانی اتفاق می‌افتد که ویروس‌های آنفلوآنزا در بینی، گلو یا ریه‌های یک فرد وارد می‌شوند. علائم آنفلوانزا به طور ناگهانی در بدن فرد ظاهر می‌شوند. اکثر افراد معمولا در عرض ۷-۱۰ روز بدون هیچ مشکلی از درگیری بیماری آنفلوانزا بهبود می‌یابند.

اما اگر افراد گروه پرخطر به بیماری آنفلوآنزا مبتلا شوند ممکن است دچار عوارضی تهدید کننده زندگی شوند. افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، به دلیل بیماری خاص یا مصرف دارو، مبتلایان به آسم، دیابت جزو گروه پر خطر هستند.

بیماران مبتلا به بیماری‌های زمینه‌ای مزمن مانند بیماری‌های قلبی، کلیوی ریوی و کبد و بیماران چاق در گروه پرخطر آنفلوانزا هستند. به بیمارانی که در گروه پرخطر قرار دارند، توصیه می‌شود با بروز علائم بیماری آنفلوآنزا، فوراً به پزشک مراجعه کنند.

آنفلوانزا بیماری است که با شروع ناگهانی تب، سرفه، سردرد، درد ماهیچه‌ها و مفاصل، ضعف، گلودرد و ترشح و گرفتگی بینی ظاهر می‌شود. در حالی که اکثر بیماران به طور متوسط ​​طی یک هفته بدون هیچ درمانی از این بیماری بهبود می‌یابند، اما در افرادی مانند زنان باردار، افراد زیر ۵ سال و بالای ۶۵ سال، افراد مبتلا به بیماری‌های نقص ایمنی و بیماری‌های مزمن (مانند بیماری‌های قلب، ریه، کلیه، متابولیک، کبد و هماتولوژی) این بیماری شدید تراست، حتی ممکن است در این افراد مرگ و میر اتفاق افتد.

این بیماری از طریق انتقال ویروس آنفلوآنزا در ترشحات تنفسی، از فردی به فرد دیگر با عطسه، سرفه، صحبت کردن و حتی لمس کردن اشیاء منتقل می‌شود. تنها بودن در یک محیط بسته با افراد بیمار برای انتقال بیماری کافی است. دوره کمون این بیماری به طور متوسط ​​بین ۱-۴ روز متغیر است.

عوامل ایجاد کننده بیماری آنفلوآنزا، ویروس‌های آنفلوآنزا A وآنفلوآنزا B است. این ویروس آنفلوآنزای A است که موجب بیماری نگران کننده‌ای در انسان‌ها می‌شود. ویروس آنفلوانزا‌ی A در انسان، خوک، پرندگان، اسب دیده میشود و آنفلوانزای B فقط در انسان ایجاد بیماری می‌کند.

شناخته شده‌ترین نمونه آنفلوانزای A، آنفلوانزای پرندگان است. در سال‌های اخیر نشان داده شده است که این ویروس می‌تواند به انسان نیز منتقل شود. اگرچه این موارد بسیار کم گزارش شده است، اما نگرانی‌هایی وجود دارد که شاید شیوع گسترده‌ای در این بیماری رخ دهد.

محمدرضا سربازی، مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به تفاوت آنفلوانزا با سرماخوردگی، تب و سرفه را به عنوان علایم کلیدی این بیماری برشمرد و سردرد، گلودرد، درد عضلانی، تعریق، آبریزش بینی و گاهی استفراغ و اسهال را از سایر نشانه‌ها عنوان کرد.

به گفته وی، در کودکان ممکن است نشانه‌های گوارشی علامت غالب باشد.

 سربازی با اشاره به راه‌های انتقال بیماری گفت: ویروس آنفلوانزا از طریق قطرات حاوی ویروس (Droplet) در هنگام عطسه، سرفه و صحبت کردن بیمار مبتلا در هوا منتشر می‌شود و افرادی که در فاصله نزدیک این قطرات را تنفس می‌کنند به بیماری مبتلا می‌شوند.

مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های معاونت بهداشت افزود: تماس غیرمستقیم از طریق دست آلوده به ویروس آنفلوانزا از سطوح و وسایل آلوده و سپس دست زدن به مخاط بینی، چشم و دهان نیز موجب انتقال بیماری می‌شود.

 سربازی تاکید کرد: برای پیشگیری از انتقال و شیوع بیماری همه افراد باید علاوه بر رعایت آداب بهداشتی، هنگام سرفه و عطسه دهان و بینی خود را بپوشانند و دست‌ها را مرتب با آب و صابون بشویند.

وی به افراد توصیه کرد که در طول مدت بیماری ضمن پرهیز از حضور در اماکن عمومی و تجمعات حتما از ماسک یک‌بار مصرف استفاده کنند.

مدیر گروه مبارزه با بیماری‌های معاونت بهداشت خاطرنشان کرد: آنفلوانزا یک بیماری خود محدوده شونده است و بهبودی به سرعت رخ می‌دهد. اما بسیاری از بیماران برای یک هفته یا بیشتر، کاهش قوای جسمانی یا انرژی را تجربه می‌کنند.

سربازی با بیان اینکه استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها در درمان سرماخوردگی و آنفلوانزا و بیماری‌های ویروسی تاثیری ندارد، افزود: در صورتی که فرد مبتلا دارای سیستم ایمنی آسیب‌پذیری باشد با تشخیص پزشک ممکن است از دارو‌های ضدویروسی برای وی تجویز شود.

وی همچنین بر استراحت در منزل و نوشیدن آب و مایعات کافی در هنگام بیماری تاکید کرد.

مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های معاونت بهداشت گفت: همه گروه‌های سنی ممکن است به بیماری مبتلا شوند، اما برخی گروه‌ها به عنوان گروه‌های پرخطر محسوب می‌شوند که عبارتند از:

- سالمندان
- ساکنان و کارکنان آسایشگاه‌ها
- افراد دارای بیماری زمینه‌ای مانند بیماری‌های، قلبی عروقی، آسم، دیابت، بیماری‌های کلیوی، کبدی و...

- مبتلایان به بیماری‌هایی که سیستم تنفسی را مختل می‌کنند نظیر بیماری‌های احتقانی (بیماری انسدادی ریه در سیگاری‌ها)، صدمات نخاعی، اختلالات صرعی، اختلالات عصبی عضلانی

- خانم‌های باردار که سه ماهه دوم و سوم حاملگی آنان مقارن با فصل شیوع آنفلوآنزا است و مادران تا دو هفته پس از زایمان

- افراد دارای نقص سیستم ایمنی

- افراد زیر ۱۸ سال که تحت درمان طولانی مدت با آسپرین هستند

- افراد چاق که توده بدنی آن‌ها مساوی یا بالاتر از ۴۰ است

- کودکان زیر ۵ سال به ویژه کودکان زیر ۲ سال.

توصیه‌های مهم برای پیشگیری از آنفلوآنزا 

 سربازی برای پیشگیری از ابتلا و کنترل شیوع آنفلوآنزا توصیه‌های زیر را مطرح کرد:

افراد از تماس دست‌ها با چشم‌ها، دهان و بینی خودداری کنند. 

دست‌ها به طور مکرر با آب و صابون شسته شود و یا از مواد ضدعفونی کننده استفاده شود.

در محل سکونت، محل کار و اماکن تجمعی به تهویه مناسب و مطلوب توجه شود.

گروه‌های در معرض خطر و آسیب‌پذیر واکسن آنفلوآنزا را سالانه تزریق کنند.

فاصله‌گذاری اجتماعی رعایت شود و از تماس با افراد مبتلا خودداری شود.

در صورت ابتلای یکی از افراد خانواده به آنفلوانزا ضمن رعایت بهداشت و شست و شوی دست‌ها، هنگام مواجهه با بیمار از ماسک استفاده شود.

وسایل و سطوح مشترک به ویژه در زمانی که یکی از افراد خانواده بیمار است به طور مکرر تمیز و گندزدایی شود.

از تماس بدون حفاظت با پرندگان و سایر حیوانات به ویژه لاشه پرندگان و حیوانات تلف شده خودداری شود.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها