گفت‌وگو با سرکرده باند سرقت گوشی تلفن همراه

طعمه، خودش کار را برای ما راحت می‌کند

اعضای باند سه‌نفره سرقت گوشی تلفن همراه در تهران هستند. برای خودشان ساعت کاری داشتند و با سرقت ۵۰۰گوشی تلفن همراه جزو رکوردداران سرقت تلفن در پایتخت بودند اما سرانجام پلیس سراغ‌شان آمد و دستگیرشان کرد. در ادامه گفت‌وگو با سرکرده این باند را می‌خوانید.
کد خبر: ۱۴۴۳۳۹۷
نویسنده امیرعلی حقیقت‌طلب - تپش
 
خودت را معرفی کن.
سعید ۳۰ساله هستم. 
 
سابقه داری؟ 
بله.چندبار به اتهام سرقت دستگیر شدم. باهمدستانم در زندان آشنا شدم وبعد از زندان، باندسرقت گوشی تلفن همراه تشکیل دادیم. 
 
چند سرقت داشتید؟
۵۰۰سرقت داشتیم. 
 
چگونه سرقت می‌کردید؟ 
با دو موتور می‌رفتیم. من و راکب با هم و همدست دیگرمان هم ما را اسکورت می‌کرد. 
 
چاقو همراه‌تان داشتید؟ 
بله. مگر می‌شود دست خالی به سرقت رفت. چاقو همراه‌مان بود که اگر مالباخته مقاومت کرد، برق تیزی را ببیند و بترسد. موتور دیگر که اسکورت ما بود، چاقو داشت اما خوشبختانه نیازی به چاقوکشی نبود. 
 
چرا؟
چون مردم خوبی داریم و جوری در خیابان گوشی را دست می‌گیرند و حرف می‌زنند که راحت آن را قاپیده و فرار می‌کنیم. نیازی به درگیری نبود. 
 
چطوری گوشی را می‌قاپیدی؟ 
درخیابان چرخ می‌زدیم تا سوژه را پیداکنیم. سوژه با بی‌خیالی به ماچشمک می‌زد. من به‌عنوان بکن گوشی ازموتورپیاده‌می‌شدم وهمدستم چندمترجلوتربه انتظارم می‌ایستاد. دریک لحظه گوشی رامی‌زدم وفرار می‌کردم. سوارموتور می‌شدیم و تمام. 
 
روزی چند گوشی سرقت می‌کردید؟
بستگی داشت. روزی شده۲۰تا زدیم، روزی هم بوده که پنج گوشی سرقت کردیم. 
 
پس کل هفته را در حال سرقت بودید؟
نه بابا. بیشتر روزهای پنجشنبه و جمعه یا ایام تعطیل می‌رفتیم که درخیابان مامورکمتر باشد. این‌جوری امکان کار کردن راحت است. 
 
بیشتر چه ساعاتی از روز سرقت می‌کردید؟
ما برای خودمان ساعت کاری داشتیم. از۹صبح شروع می‌کردیم تا۱۲ظهر، روزی سه ساعت بیشتر سرقت نمی‌کردیم. دزدی آداب دارد و نباید حریص بود یا زیاد در خیابان چرخید. امکان گرفتارشدن زیاد است. اینهایی که صبح تا شب کف خیابان دزدی می‌کنند خیلی ناشی یا تازه‌کار هستند. 
 
همه گوشی‌ها را تا شب پیش خودتان نگه می‌داشتید؟ 
مگر دیوانه بودیم. همدست دیگرمان ببر بود.هرسه سرقت اومی‌آمد وگوشی‌ها رامی‌برد تا اگرگرفتار شدیم با تعداد کمی دستگیرمان کنند. 
 
چه شد سارق گوشی شدید؟ 
خب خیلی راحت‌تر است تا این‌که دزد خانه یا موتورسیکلت شوید. این‌قدر مردم حواس‌پرت هستند که یک نفری هم می‌توان گوشی سرقت کرد. 
 
چه توصیه‌ای به مردم داری تا گوشی‌شان سرقت نشود؟
اولا این‌که در خیابان فقط از هندزفری استفاده کنند و حتی برای یک لحظه گوشی را دم گوش‌شان قرار ندهند. اگر هندزفری همراه‌شان نبود حتما گوشی را سمت دیوارروی گوش‌شان بگذارند وسمت خیابان واتوبان گوشی دردست نگیرند.وقتی درخودرو با گوشی کار دارند، شیشه پایین نباشد ودرهم قفل باشد. قاپ زن،گوشی رادست شما ببیند، تحت هرشرایطی سرقت می‌کند. 
 
چگونه دستگیر شدید؟
گشت پلیس هنگام یک سرقت اتفاقی ما را دید و دستگیرمان کرد. بعد هم بقیه اعضای باند و مالخر شناسایی و دستگیر شدند. 
 
حرف آخر...
ما همگی سرکار می‌رفتیم و دزدی، شغل دوم ما بود. توصیه‌ام این است که فیلم‌های سرقت را پخش نکنید. وقتی فیلم‌های سرقت را پخش می‌کنید، چهار نفر هم که بلد نیستند، یاد می‌گیرند و به سمت دزدی می‌روند. 

قیمت گوشی سرقتی

مالخر این گروه نیز شناسایی و دستگیر شده است. پسرجوان می‌گوید با دزدان زیادی کار می‌کرد و پس ازدستگیری اعضای این باند، پلیس سراغش آمده و دستگیر شده است. 

سابقه داری؟ 
خیر. اولین بار است دستگیر شدم.
 
چرا مالخر شدی؟ 
سودخوبی دارد.گوشی راازدزدان می‌خریدم و باسود بیشتربه چند مالخر افغانستانی می‌دادم تا آنها گوشی را ازکشورخارج کنند. 
 
هر گوشی را چند می‌خریدی؟ 
به یک‌سوم قیمت،مثلا اگرگوشی۳۰میلیون ارزش داشت‌ازدزدان۱۰میلیون می‌خریدم‌ و۱۵میلیون به مالخر افغانستانی می‌فروختم. 
 
چقدر از این کار درآمد داشتی؟ 
پولش که زیاد بود اما ماندگار نیست. مال مردم است و پولش خرج می‌شود و پس‌انداز برایت نمی‌ماند. همه را خرج کردم. پول دزدی ماندگار نیست. از این جیب می‌آید و از آن جیب می‌رود. چهارتا اتفاق دیگر در زندگیت می‌افتد که باید بیشتر از آن چیزی که درآوردی، خرج کنید.
newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها