لنز‌های تماسی چشم نباید در مجاورت هیچ آبی از جمله آب استخر، دریا، لوله‌کشی و آب حمام قرار گیرند؛ به این خاطرکه آب بهترین بستر برای انواع ویروس‌ها و میکروب‌های خطرناک است.
کد خبر: ۱۴۴۱۷۷۰

به گزارش جام جم آنلاین، اکثر افراد میل به تغییر در چهره خود دارند، یکی از راهکار‌هایی که برای تغییر چهره وجود دارد استفاده از لنز‌های رنگی است. لنز‌های رنگی علاوه بر تغییر چهره، به چهره افراد زیبایی نیز می‌بخشند؛ اما این تغییر مانند خیلی از روش‌های دیگر دارای عوارض و ضرر‌های خاص خود است که در زیر به آن‌ها می‌پردازیم. 

یکی از مضرات لنز رنگی که وجود دارد این است که ممکن است لنز چشم بر روی مردمک چشم بلغزد و باعث کاهش دید شود که در این صورت اگر فرد در حال رانندگی و یا انجام فعالیتی باشد که در صورت کاهش دید باعث آسیب به چشم شود، باعث می‌شود که خطرات جدی فرد را تهدید کند. 

قطر مردمک مدام بر اثر تغییر شدت نور در حال تغییر است و در زمان‌هایی که قطر مردمک مطابق با قسمت شفاف لنز نباشد، باعث کاهش دید، تار دیدن و یا دیدن هاله‌ها و درخشش نور در دید می‌شود.

فردی که تصمیم به استفاده از لنز رنگی می‌گیرد حتما باید قبل از خرید با پزشک متخصص چشم مشورت کند و از کار‌هایی که باعث بروز مضرات لنز رنگی میشود پرهیز کند. 

امروزه لنز‌های رنگی به مراکز فروش بی ارتباط ارئه می‌شود و این مراکز اقدام به فروش این لنز‌ها می‌کنند؛ از جمله فروشگاه‌های لوازم آرایشی، آرایشگاه‌ها و خیاطی‌ها در واقع در این مراکز به اهداف مختلفی از جمله سود مالی لنز‌های غیر استاندارد را به فروش می‌رسانند و سلامت بینایی افراد را تهدید می‌کنند. 

علت اینکه لنز باید حتما تحت نظر چشم پزشک تهیه شود این است که چشم و قرنیه هر فرد ویژگی‌های منحصر به فردی دارد که دیگری ندارد و یا حتی ممکن است چشم یک فرد دارای مشکل و یا حساسیت خاصی باشد که خود فرد از آن بی اطلاع است.

با مشورت با پزشک از شر مضرات لنز رنگی یا طبی در امان بمانید

بنابراین چشم پزشک با معاینه چشم فرد و دادن اطلاعاتی در مورد سایز قرنیه چشم فرد به او بهترین گزینه را برای خرید لنز ارائه میدهد. از همه مهمتر اینکه چشم پزشک میتواند لنز‌ها با برند‌های معتبر و استاندارد را به افراد معرفی کند که خود کمک بزرگی به فرد برای خرید لنز میباشد. 

در مورد سایز قرنیه نیز باید گفت که سایز قرنیه هر فرد با دیگری متفاوت است و اگر از لنز با سایز نامناسب استفاده کند باعث کاهش دید و یا عاجز شدن و ناراحتی فرد در هنگام استفاده از لنز میشود. 

همچنین اینکه پزشک با معاینه میتواند متوجه میزان انحنای قرنیه فرد شود که این انحنا برای هر فرد مختص خود اوست، پزشک نیز میتواند ویژگی‌های دیگر چشم فرد از جمله میزان اشک و خشکی چشم او را در نظر بگیرد و سپس لنز تجویز کند.

افراد در اثر عارضه‌ها و یا بیماری‌های مختلف و حتی بالا رفتن سن و تاثیر هورمون‌ها میزان اشک چشمشان تغییر می‌کند که حتما در تهیه لنز باید به آن‌ها دقت شود زیرا میزان نفوذ اکسیژن در لنز‌های رنگی بر اساس جنسشان با یکدیگر متفاوت است و اگر فردی دچار خشکی چشم باشد و از لنز با ضریب نفوذ اکسیژن کم استفاده کند این عارضه در او تشدید می‌شود.

تعداد بازدید : 6
newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها