jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۱۴۳۱۲   ۰۲ مهر ۱۳۸۱  |  ۲۱:۳۸

به دنبال درج اظهارنظر کارشناسان اقتصادی در واکنش به اظهارنظرهای محمد هاشمی ، معاون اجرایی پیشین رئیس جمهوری مبنی بر ایجاد 80میلیارد دلار تعهد ارزی در زمان دولت فعلی برای کشور و رد این اظهارنظر از سوی وزیر امور اقتصادی و دارایی ، نظر یک نماینده مجلس را جویا شدیم .

دکتر امیدوار رضایی ، عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار ما، دراین باره اظهار کرد: طول و زمان اجرای طرحها و پیشرفت فیزیکی آنها از علل افزایش تعهدات کشور به شمار می آید. او با اشاره به این که ایجاد تعهد، هیچ خطری برای هیچ کشور پیشرفته ای نبوده و نیست ، گفت : فقط در صورتی که اقتصاد کشوری دچار رکود باشد، این تعهدات مشکل زا خواهند بود وگرنه در یک اقتصاد پویا، ایجاد تعهدات جدید و داشتن تعهدات قبلی ، مشکلی محسوب نمی شود. او تاکید کرد: البته تعهدات باید برای مواردی ایجاد شود که درآمدزایی و جبران این تعهدات با دقت انجام پذیرد تا برای دولتهای آینده مشکل ایجاد نشود. او در پاسخ به این پرسش خبرنگار ما که چرا برخی تعهدات صرفا به دلایل شخصی و بدون نظارت و توجیه اقتصادی در کشور اجرا می شوند، گفت : متاسفانه دستگاه های نظارتی بدون کارکرد درست و با موازی کاری های متعدد، مشکلاتی را ایجاد کرده اند. او یادآور شد: از آنجا که اقتصاد ایران برپایه درستی استوار نیست ، لذا فساد زیادی در عملکرد دستگاه ها وجود دارد که براحتی قابل اصلاح نیست . وی گفت : فعالیت ها باید شفاف باشند و بدون دسترسی و تاثیرگذاری اشخاص انجام گیرند. اشخاص ، غیرشفاف و پشت درهای بسته نباید اقدام به انجام فعالیت کنند. به گفته او، با موازی کاری های بدون خاصیت ، امیدی برای اصلاح این امور نیست .
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایان احتکار مسکن؟

پایان احتکار مسکن؟

نخستین مصوبه مجلس یازدهم که به‌طور مستقیم به مطالبات مردم اختصاص داشت، مربوط به مالیات بر خانه‌ های خالی (احتکار مسکن) و اصلاح قانون مالیات‌ ها در این زمینه بود.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چندی پیـش محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در جریان حضور وزیرخارجه در صحن مجلس و پس از قانع نشدن نمایندگان از پاسخ‌های وزیرخارجه، در جملاتی به بیان ضرورت احیای دپیلماسی اقتصادی در این وزارتخانه کلیدی پرداخت و عنوان کرد: باید نام وزارت خارجه را تغییر دهیم و اگر نیاز است این کار را هم دنبال کنیم و نام آن را به وزارت خارجه و تجارت امور بین‌الملل تبدیل کنیم.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر