تولید تجهیزات پزشکی ۱۰۰درصدایرانی برای کمک به آسیب‌دیدگان ضایعات نخاعی

قدم‌های استوار با همیاری تیوان

تصادف یا هر حادثه دلخراشی که به بدن انسان ضربه وارد کند، معمولا به‌سختی از ذهن افراد پاک می‌شود اما آنچه غیر از خاطره‌ای دردناک و دلهره‎آور، زندگی شخص را تحت تاثیر قرار می‌دهد، محدودیت‌های حرکتی ناشی از آسیب‌های نخاعی است که امکان دارد تا مدت‌ها باقی بماند. برخی بیماری‎ها مانند ام‌اس هم تجربه‌ای مشابه را در محدودیت‌ فعالیت اندام‌های حرکتی برای افراد رقم می‌زند؛ اتفاقی تلخ که شاید از نگاه بسیاری، پایان استقلال فرد باشد.
کد خبر: ۱۴۲۴۶۲۳
نویسنده مریم ملی - خبرنگار پیشران

با این اوصاف به نظر می‌رسد فناوری‌های جدید و البته تلاش محققان قرار است ورق را به نفع این بیماران برگرداند. شرکت «توسعه فناوری تیوان» ازجمله شرکت‎‌های دانش‌‎بنیان فعال در زمینه ساخت تجهیزات پزشکی است که تمرکز خود را روی تولید چنین ابزارهایی گذاشته است و تلاش دارد با تولید کالای پزشکی باکیفیت، به نیاز کشور در این زمینه پاسخ دهد. در گفت‌وگو با پوریا میرعشقی، مدیرعامل این شرکت که در رشته الکترونیک در دانشگاه صنعتی شریف تحصیل‌کرده و از نخبگان کشور است، اهمیت تولید تجهیزات پزشکی متنوع در کشور را جویا شده‌ایم. 

داستان تیوان از تولید محصولاتی برای اصلاح الگوی راه رفتن آغاز شد؛ محصولاتی که براساس نیازسنجی بیمارستان‌ها و پیشنهادهای متخصصان ایرانی تولید شد و سنگ بنایی برای شکل‎گیری کسب‌‎و‎کاری مبتنی بر دانش پزشکی فراهم کرد. این شرکت که از سال ۸۵ فعالیت تحقیق و توسعه را آغاز کرده و از سال ۹۶ موفق به اخذ گواهی دانش‌بنیان شده است، هم‎اکنون تجهیزات پزشکی متنوعی را به بازار عرضه می‎کند. 

گام‎یار ایرانی با قیمت رقابتی و کیفیت بالا

سطح بومی‎سازی محصولات تیوان نزدیک به صددرصد است و این نشان می‌دهد متخصصان ایرانی به جز در برخی از قطعات اولیه، مثل پردازنده‎ها، توانایی فنی قابل قبولی دارند. پوریا میرعشقی درباره کاربرد محصولات مهم این شرکت می‎گوید: «کاربرد تجهیزات تولیدی شرکت ما در حوزه بهبود الگوی راه رفتن، اصلاح عملکرد دست و زانوست. در واقع با کمک سیستم اعمال تحریک‌های الکتریکی می‌توان عصب پا و عضلات را در کسانی که دچار آسیب‎های نخاعی شده‌اند یا مشکلات حرکتی دارند، فعال کرد.» مدیرعامل شرکت توسعه فناوری تیوان در تکمیل توضیحاتش می‌افزاید: «گامیار با کمک اپلیکیشنی در گوشی‌های هوشمند تنظیم می‌شود و ارزیابی حرکتی را به بیمار ارائه می‌کند. استفاده از گامیار به فرد آسیب‎دیده کمک می‎کند راحت‌تر از پله بالا و پایین برود، جریان خون در پاهایش بهتر حرکت کند و دچار آتروفی عضلانی نشود و درمجموع اعتماد‎به‌‎نفس فرد در حرکاتش بیشتر ‎شود.» به گفته میرعشقی از دیگر مزیت‎های قابل توجه این محصولات، قیمت رقابتی نسبت به نمونه خارجی آن است. قیمت نمونه مشابه خارجی گامیار، حدود ۱۰هزاردلار است، درحالی که این محصول با همان کیفیت با قیمت ۵۰۰ دلارارائه می‎‌شود.

بهبود عملکرد دست آسیب‌دیده 

اختلالات سیستم عصبی مرکزی یا سکته، ممکن است باعث مشکلاتی در حرکت دست افراد شود و این مسأله کارایی فرد در انجام کارهای محوله یا امور روزمره‎اش را با دردسرهایی مواجه می‌کند. از دیگر محصولات کاربردی شرکت تیوان، دستگاه اصلاح عملکرد دست است که با ارسال تحریک الکتریکی به اعصاب کنترل‎کننده دست، حرکت آن را بهبود می‌بخشد. به‌گفته میرعشقی، این دستگاه مثل سایر محصولات تیوان، با اپلیکیشن مخصوص به گوشی هوشمند فرد متصل می‎شود تا بتواند شدت تحریک الکتریکی، زاویه و نوع عملکرد حرکتی را تنظیم کند. 

در مسیر جلب اعتماد

برای آن‎که استفاده از کالای پزشکی بومی را در بین بیماران داخل کشور جا انداخت، باید اعتماد پزشکان و متخصصان فعال در بیمارستان‎ها و مراکز درمانی را جلب کرد. این نکته‎ای است که تیوان به آن توجه داشته و به گفته میرعشقی تلاش شده است پزشکان زیادی با تجهیزات ایرانی این شرکت آشنا شوند. تجهیزات پزشکی تیوان تنها مختص بیمارستان‌ها و مراکز درمانی نیست و اگر افراد بخواهند به صورت شخصی محصولات مختلف تیوان را تهیه کنند هم این امکان فراهم است. حمایت دولت؛ راه‌حل حفظ نخبگان و رشد صادرات تولید محصول تخصصی پزشکی غیر از آن‌که جلوی خروج ارز از کشور را می‌گیرد، اگر به درستی مورد حمایت دولت قرار بگیرد، می‌تواند امکان صادرات پیدا  کند و این یعنی ارزآوری و اعتبارسازی برای کشور. میرعشقی معتقد است اگر حمایت مالی کافی دریافت کند، می‎تواند ضمن افزایش تولید محصول، آن را به کشورهای دیگر هم صادر کند. او می‎گوید: «دریافت تاییدیه‎های FDA و نشان CE هزینه دارد و اگر حمایت مالی داشته باشیم، مسیر توسعه را سریع‌تر و بهتر طی می‎کنیم، ضمن این‌که واحد تحقیق و توسعه در شرکت‎هایی مثل شرکت ما بخش بسیار مهمی است و باید مدام فعال باشد تا بتوان با فناوری‎های جدید پیش رفت و محصول تولید کرد و همه این موارد به حمایت نیاز دارد.»

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها