تیم ملی بسکتبال ایران نتیجه پنجمین دیدار خود در جام جهانی را همچون چهار دیدار قبل واگذار کرد و اینگونه اندک امید باقی مانده برای حضور در رقابت های گزینشی المپیک به طور کامل از بین رفت.
کد خبر: ۱۴۲۱۶۳۶
تعداد بازدید : 22

به گزارش جام جم آنلاین، دیدار پنجم و پایانی تیم ملی بسکتبال در نوزدهمین دوره جام جهانی از ساعت ۱۷ امروز شنبه در سالن اندونزی آره نا برابر لبنان آغاز شد و با نتیجه ۸۱ بر ۷۳ به سود لبنان به پایان رسید.

محمدامینی، حامد حدادی، بهنام یخچالی، ارسلان کاظمی و پیتر گیرگوریان ترکیب اولیه ای بود که هاکان دمیر برای آغاز رقابت با لبنان وارد زمین شد.

شکست برابر لبنان در حالی در کارنامه تیم ملی ایران ثبت شد که این تیم چهار دیدار قبلی برابر برزیل، ساحل عاج، اسپانیا (مرحله مقدماتی) و فرانسه (مرحله دوم - رده بندی تیم های هفدهم تا سی و دوم) را هم واگذار کره بود.

نتیجه کامل دیدار تیم های ملی بسکتبال ایران و لبنان به این شرح است:

* ایران ۷۳ - لبنان ۸۱
(۱۳ به ۲۰)، (۲۳ به ۲۸)، (۱۳ به ۱۴)، (۲۴ بر ۱۹)

بدین ترتیب تیم ملی بسکتبال ایران بدون حتی یک پیروزی به کار خود در جام جهانی ۲۰۲۳ پایان داد.

تیم ملی بسکتبال ایران پیش از این و بعد از شکست برابر ساحل عاج با توجه به برد ژاپن در مصاف با فنلاند، فرصت کسب سهمیه المپیک از جام جهانی به عنوان تیم برتر آسیا را از دست داده بود اما در صورت پیروزی برابر این تیم می توانست شانس حضور در رقابت های بین قاره ای به عنوان دومین تیم برتر آسیا را برای خود حفظ کند که با توجه به نتیجه به دست آمده، این فرصت هم از دست رفت.

کوارتر اول؛ درخشش پسر ۱۹ ساله بسکتبال ایران

رقابت دو تیم ایران و لبنان با امتیاز آوری لبنانی‌ها آغاز شد. هنوز ۱۵ ثانیه از آغاز بازی نگذشته بود که ملی پوش لبنان با جا گذاشتن دفاع ایران، تیمش را صاحب اولین امتیاز کرد و خیلی زود دو امتیاز دیگر هم به حساب لبنان واریز شد. یک دقیقه از بازی گذشته بود که لبنانی‌ها با یک اقدام سه امتیازی مجموع امتیازات شان را به ۶ رساند در حالیکه تیم ایران هنوز امتیازی دشت نکرده بود. بعد از آن محمد امینی با دو پرتاب آزاد تیم ایران را صاحب دو امتیاز کرد و اینگونه امتیازآوری تیم ایران آغاز شد

در ادامه تیم ایران با یک ضد حمله دوباره توسط محمد امینی صاحب دو امتیاز دیگر شد و اختلاف امتیازش را به ۲ رساند اما این لبنانی‌ها بودند که در ادامه بازهم در نفوذ به دفاع و استفاده از موقعیت‌های پرتاب بهتر عمل کردند و امتیازات‌شان را به ۱۲ رساندند. در این لحظه بود که اولین وقت استراحت این بازی توسط هاکان دمیر درخواست شد اما این وقت استراحت خیلی برای تیم ایران مثمر ثمر نبود چراکه در بازگشت دو تیم به زمین، حامد حدادی در یک موقعیت حمله توپ را وارد سبد لبنان کرد اما اعلام خطا توسط داور باعث شد امتیازی به حساب ایران ثبت نشود در حالیکه لبنانی‌ها در بازگشت به زمین ایران با یک اقدام سه امتیازی صاحب پانزدهمین امتیاز شدند.

البته بلافاصله محمد امینی که هر چهار امتیاز تیم ایران را به دست آورده با اولین اقدام سه امتیازی خود مجموع امتیازت را به ۷ رساند. درخشش این بازیکن در این دقایق اندوخته‌های تیم ایران را به ۹ رساند اگرچه بازهم پرتاب سه امتیازی لبنان، اختلاف امتیاز را زیاد کرد (۱۸ بر ۹ به سود لبنان)

در یک دقیقه پایانی این کوارتر و در حالیکه بازیکنان دو تیم چند دقیقه در کسب امتیاز جدید ناکام بودند، تیم لبنان در یک موقعیت ضد حمله دوباره صاحب دو امتیاز شد اما میثم میرزایی خیلی روند وبد خود ر فوذزود این حمله را با یک شوت دو امتیازی جبران کرد. همین بازیکن در ادامه یک پرتاب دو امتیازی موفق دیگر را به ثمر رساند تا این کوارتر با این پرتاب و امتیاز آن و البته برتری ۲۰ به ۱۳ لبنان به پایان برسد.

کوارتر دوم؛ ناکامی دوباره ایران

برخلاف کوارتر اول، تیم ملی بسکتبال کوارتر دوم رقابت با لبنان را خیلی زود با امتیاز آوری آغاز کرد اگرچه لبنانی‌ها مثل دقایق قبل مصمم در کسب امتیاز بودند طوریکه بلافاصله پس از شوت میثم میرزایی، خود را صاحب امتیاز کردند.

دو دقیقه و ۴۰ ثانیه از کوارتر دوم گذشته بود و بازی با نتیجه ۲۴ بر ۱۷ به سود لبنان در جریان بود که حامد حدادی دوباره وارد زمین شد اما در بدو ورود او لبنانی‌ها از روی دو پرتاب آزاد صاحب دو امتیاز دیگر شدند. در ادامه هاکان دمیر برای جبران اختلاف امتیاز ایجاد شده با لبنان دوباره ارسلان کاظمی را هم وارد زمین کرد اما این بازیکنان تیم لبنان بودند که همچنان در نفوذ به عمق دفاع تیم ایران و پرتاب‌های نتیجه بخش، موفق عمل می‌کردند طوریکه نتیجه ۳۵ بر ۲۱ به سود آنها در جریان بود.

در این لحظه بود که متین آقاجان پور با اولین پرتاب سه امتیازی خود مجموع امتیازات تیم ایران را به ۲۴ رساند. در ادامه بازیکنان تیم ملی بسکتبال نه تنها نتوانستند فاصله امتیازی ایجاد شده را بهبود بخشند بلکه با دفاع متزلزل خود نتوانستند مانع ادامه امتیازاوری حریف شوند طوریکه لبنانی‌ها یا با جا گذاشتن دفاع یا شوت یا پرتاب آزادِ حاصل از خطای ملی پوشان ایران صاحب امتیاز می‌شدند.

در دو دقیقه پایانی این کوارتر و در حالیکه نتیجه ۴۳ بر ۲۸ به سود لبنان بود، خطا روی حامد حدادی تیم ایران را صاحب یک پرتاب آزاد کرد که خود حامد به خوبی از آن استفاده کرد. در ادامه حامد حدادی در یک ضد حمله دو امتیاز دیگر هم کسب کرد. بعد از آن سرمربی تیم لبنان متقاضی وقت استراحت شد. در بازگشت به زمین اما این تیم ایران بود که به واسطه خطای لبنانی‌ها صاحب دو پرتاب آزاد شد و محمد امینی هر دو را وارد سبد کرد.

البته خیلی سریع خطای حدادی روی علی حیدر لبنانی، دو پرتاب آزاد هم به لبنان داد که برای این تیم نتیجه بخش بود. البته همچنان خطای بازیکنان دو تیم و ایجاد فرصت برای پرتاب آزاد ادامه داشت طوریکه درادامه تیم ایران توسط یخچالی توانست از پرتاب آزاد صاحب امتیاز شود اما در نهایت این کوارتر با برتری ۲۸ بر ۲۰ لبنان به پایان رسید.

بدین ترتیب نیمه نخست دیدار تیم‌های ملی بسکتبال ایران و لبنان با نتیجه ۴۸ بر ۳۶ به سود لبنان تمام شد.

کوارتر سوم؛ اختلاف به حداقل رسید

کوارتر سوم رقابت دو تیم ایران و لبنان با برتری ۱۴ بر ۱۳ لبنان به پایان رسید. این نتیجه نشان می دهد که ملی پوشان ایران در این کوارتر تلاش بیشتری برای نزدیک شدن به حریف داشتند اگرچه در نهایت ناکام در کسب برتری ماندند.

لبنانی ها کوارتر سوم را هم خوب آغاز کردند. بازیکنی مانند علی حیدر که از بهترین های لبنان در نیمه نخست بود در این کوارتر هم با سد کردن حملات بازیکنان ایران و شوت های خود کمک حال تیمش برای تصاحب امتیازات جدید بود.

در اوایل این کوارتر حدادی با کسب چهار امتیاز متوالی باعث کاهش اختلاف امتیاز دو تیم به ۱۰ شد اما لبنانی ها خیلی زود دوباره این اختلاف را بیشتر کردند طوریکه هاکان دمیر مجبور به درخواست وقت استراحت شد.

دودقیقه پایانی این کوارتر پرتاب سجاد مشایخی بعد از چند دقیقه ناکامی و توقف بازی، امید را به تیم ایران بازگرداند به خصوص که محمد امینی دوباره موفق به گلزنی شد. در ادامه و در حالیکه کمتر از یک دقیقه به پایان این کوارتر باقی مانده بود، تیم ایران ۱۳ بر ۱۲ پیش افتاد اگرچه در مجموع همچنان تیم بازنده میدان بود و در نهایت هم این کوارتر را واگذار کرد اگرچه با حداقل امتیاز.

مصدومیت بهنام یخچالی از اتفاقات ناگواری بود که تیم ملی بسکتبال در این کوارتر با آن مواجه شد و برای دقایقی بازی را متوقف کرد ضمن اینکه هاکان دمیر در این کوارتر به خاطر اعتراض به اعلام خطای فنی مشایخی، اخطار تکنیکال گرفت.

کوارتر چهارم؛ پیروزی بدون نتیجه

یک دقیقه از کوارتر چهارم گذشته بود اما دو تیم هنوز امتیازی به دست نیاورده بودند تا اینکه بازهم لبنانی ها با یک شوت صاحب دو امتیاز شدند و اینگونه دوباره روی دور امتیازآوری قرار گرفتند اما در ادامه این ملی پوشان ایران بودند که بازی را جدی تر گرفته و برای کاهش اختلاف امتیاز و حفظ امید به پیروزی، به آب و آتش زدند و حتی اختلاف امتیاز خود را در ثانیه های پایانی به چهار هم رساندند.

سینا واحدی از بهترین های تیم ملی بسکتبال ایران در این کوارتر بود که در نمایش خوب تیمی ایران تاثیر زیادی داشت روحیه جنگندگی بازیکنان تیم ایران از نیمه این کوارتر بیشتر هم شد طوری که خطاهای زیادی را از سوی بازیکنان دو تیم به دنبال داشت و در نهایت منجر به برتری ۲۴ بر ۱۹ تیم ملی بسکتبال ایران شد اما در مجموع لبنان برنده بازی شد.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها