وضعیت تردد از مرزهای زمینی و هوایی ایران و عراق در اربعین و همچنین مطالبات ایران درباره عمره، همزمان با سفر سفیر ایران در عربستان، در شورای برنامه‌ریزی بعثه و حج و زیارت بررسی شد.
کد خبر: ۱۴۲۱۱۲۸

به گزارش جام جم آنلاین، سیدعباس حسینی در نشست شورای برنامه‌ریزی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت از ثبت‌نام بیش از دو میلیون و ۷۰۰ هزار نفر در سامانه سماح تا روز دوشنبه خبر داد و گفت: نزدیک به دو میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از این افرد با پرداخت حق بیمه ثبت‌نام خود را قطعی کرده‌اند.

«باشماق» کم‌ترددترین مرز در اربعین

حمیدرضا محمدی، معاون عتبات عالیات سازمان حج و زیارت درباره وضعیت تردد از مرزهای انتخابی زائران گفت: مرز مهران با ۶۳ درصد بیشترین و مرز باشماق با نیم درصد کمترین آمار را به خود اختصاص داده‌اند و ۳ درصد زائران هم مرز هوایی را برای خروج انتخاب کرده‌اند.

او با بیان اینکه اوج سفرها در این روزها انجام می‌شود، افزود: یکشنبه پنجم شهریورماه حدود ۱.۱۳ درصد از کل جمعیتی که متقاضی تشرف به عراق بودند از مرزها خارج شدند.

معاون عتبات عالیات سازمان حج و زیارت همچنین گفت: با هدف تسهیل در راهنمایی زائران و امور گمشدگان امسال نرم‌افزار «همیار اربعین» به کار گرفته شده است و بیش از ۹۵۰ نیرو نیز در ۷۰ ایستگاه در داخل عراق و ۱۴ ایستگاه در شش نقطه مرزی فعالیت دارند و به زائران خدمات ارائه می‌دهند.

مهران فرشید، مدیرکل دفتر طرح و برنامه و فناوری اطلاعات و امنیت فضای مجازی سازمان حج و زیارت نیز درباره مشکل فنی پیش‌آمده برای ثبت‌نام در سامانه سماح، اظهار کرد: درحال حاضر روند ثبت‌نام زائران، عادی ادامه دارد و بررسی‌های کارشناسی درباره علل بروز مشکل در این سامانه توسط تیم‌های مجرب درحال پیگیری است.

در ادامه، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعبدالفتاح نواب، نماینده ولی فقیه در امورحج و زیارت که ریاست این شورا را به عهده داشت، از مسئولان و مدیران حج و زیارت خواست که تمام تلاش خود را به‌کار برند تا سفرهای عمره در زمان خود راه‌اندازی شود و علاقه‌مندان و مشتاقان سفر به سرزمین وحی از این سفر معنوی و زیارتی بهره‌مند شوند.   

ماموریتی برای سفیر جدید ایران در عربستان

در ادامه و در حضور علیرضا عنایتی، سفیر جدید ایران در عربستان، که در آستانه عزیمت به محل ماموریت خود است، موضوعاتی که در این ماموریت در حوزه حج و زیارت باید پیگیری شود، بررسی شد.

سفیر جدید ایران در عربستان اظهار کرد: نمایندگی سیاسی کشورمان در عربستان در دور جدید فعالیت‌های خود این درخواست‌ها و مطالبات را مورد توجه قرار خواهد داد به نحوی که خواسته‌های مجموعه حج و زیارت تامین شود و توافقات لازم با کشور میزبان به نتیجه برسد.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها