گفت‌وگو با محمد جواد پاک‌نفس، تهیه‌کننده «اسکرین شات»:

اولین اجرای برنامه با هوش‌مصنوعی

شبکه جهانی سحر آذری یکی از شبکه‌های تلویزیونی معاونت برون‌مرزی سازمان صداوسیماست که در حال حاضر با ساخت و تولید برنامه‌های متنوع در خدمت مخاطبان این شبکه به زبان‌های گوناگون در اقصی نقاط دنیاست؛ این مسیر با بهره‌گیری از جوانان مستعد و هنرمند و نیز فناوری‌های جدید سعی دارد که تصاویری گویا و امیدآفرین را در بین رسانه‌ها و در کشورمان داشته باشد و با تولید برنامه‌های شاخصی همچون «اسکرین شات» به زبان آذری به نوعی موجب ایجاد امید و انگیزه و خودباوری در میان جوانان و نوجوانان باشد.
شبکه جهانی سحر آذری یکی از شبکه‌های تلویزیونی معاونت برون‌مرزی سازمان صداوسیماست که در حال حاضر با ساخت و تولید برنامه‌های متنوع در خدمت مخاطبان این شبکه به زبان‌های گوناگون در اقصی نقاط دنیاست؛ این مسیر با بهره‌گیری از جوانان مستعد و هنرمند و نیز فناوری‌های جدید سعی دارد که تصاویری گویا و امیدآفرین را در بین رسانه‌ها و در کشورمان داشته باشد و با تولید برنامه‌های شاخصی همچون «اسکرین شات» به زبان آذری به نوعی موجب ایجاد امید و انگیزه و خودباوری در میان جوانان و نوجوانان باشد.
کد خبر: ۱۴۱۶۲۱۷
نویسنده رسول شمالی ورزنده - روزنامه‌نگار

اسکرین‌شات برنامه‌ای است که به معرفی و بررسی تازه‌های فناوری، انیمیشن‌ها و بازی‌ها، وبسایت‌ها و اپلیکیشن‌های ایرانی می‌پردازد. در همین راستا و برای اولین بار در صداوسیما و در برنامه اسکرین‌شات شبکه جهانی سحر آذری از مجری هوش مصنوعی استفاده شده است و این مجری با نام «شهریار» در بخشی از برنامه اسکرین‌شات که شنبه هرهفته به‌صورت زنده و از ساعت ۱۷ روی آنتن شبکه سحر آذری می‌رود تازه‌های نرم‌افزار، بازی‌های پویا‌نمایی و سایت‌های ایرانی را معرفی می‌کند. خبرنگار قاب کوچک جام‌جم در رابطه با تولید برنامه اسکرین‌شات شبکه جهانی سحر آذری با محمد‌جواد پاک‌نفس، تهیه‌کننده این برنامه گفت‌وگویی انجام داده است که می‌خوانید.

 بفرمایید برنامه «اسکرین‌شات» درباره چه موضوعاتی است و چه اهدافی را دنبال می‌کند‌؟ 
برنامه اسکرین‌شات با هدف خنثی‌کردن تزریق بذر ناامیدی از سوی دشمنان و استکبار جهانی میان مردم کشورمان به‌خصوص جوانان و نوجوانان بود. قصدمان این بود که اقتدار و توانایی‌های داخل کشور را به خارج از کشور و به دنیا معرفی کنیم و از سوی دیگر هم هدف ما ایجاد اعتماد به‌نفس و خودباوری به مخاطب داخلی است و می‌کوشیم در جهت خنثی‌سازی تزریق ناامیدی که از خارج از کشور و رسانه‌های معاند و استکباری دنبال می‌شود حرکت کنیم و به لطف الهی تاکنون این برنامه در این زمینه موفق بوده است.
 
با توجه به این‌که برای اولین بار از هوش مصنوعی در این برنامه استفاده کردید، در این مورد توضیح بفرمایید. ‌
به‌کار‌گیری هوش مصنوعی در این برنامه به عنوان مجری تلویزیونی، تقریبا برای اولین بار در سازمان صداوسیما اتفاق افتاده است، البته در جهان حدود هشت ماه پیش از این فناوری استفاده شده و ما آن را به‌تازگی رسانه‌ای کردیم که به‌عنوان مجری دوم در کنار خانم نرگس عاشوری به اجرا می‌پردازد که یقینا برای مخاطبان شبکه جهانی سحر بسیار جذاب می‌تواند باشد. 
 
در این برنامه بیشتر به چه موضوعاتی پرداخته می‌شود؟ 
در برنامه اسکرین‌شات به معرفی و بررسی تازه‌های فناوری، انیمیشن‌ها، بازی‌ها، وبسایت‌ها و اپلیکیشن‌های ایرانی، به بررسی موفقیت‌های این محصولات و نیز اشخاص سازنده این محصولات می‌پردازیم.

 اسکرین‌شات از چه زمانی آغاز شده و چند قسمت است و چه آیتم‌هایی  ‌دارد؟ 
از دوم مهرماه ۱۴۰۱ اولین قسمت این برنامه از سیمای آذری شبکه جهانی سحر پخش شد و تاکنون هر هفته شنبه‌ها ساعت ۱۷ با حضور مهمانان برجسته‌ای که از سازندگان بازی‌ها، انیمیشن‌های ایرانی و کارشناسان فناوری هستند در خدمت مخاطبان بوده و هستیم.‌ 
 
به‌نظر شما تاکنون بازخورد این برنامه میان مخاطبان چگونه بوده است؟ 
حقیقت مسأله این است که بازخورد‌های این برنامه هم از مخاطبان مرزی کشور و هم مخاطبان خارج از ایران و در دنیا به‌گونه‌ای بود که مخاطبان همواره با عوامل برنامه ارتباط و تعامل داشته و دارند و به ایراد نظرات، انتقادات و پیشنهادها می‌پردازند، البته جالب اینجاست با توجه به قدرتمند بودن تیم‌های ایرانی، بسیاری از مخاطبان از حضور عوامل و سازندگان آثار بسیار متعجب و ذوق‌زده می‌شدند که این خود نشان از اهمیت و توجه مخاطبان به برنامه اسکرین‌شات است. 
 
این برنامه به چه نوعی می‌تواند خدمت‌رسانی کند؟ 
برنامه اسکرین‌شات با توجه به نیازهای روز مخاطبان که بیشتر نوجوانان و جوانان هستند به تامین محتوای مناسب و مفید پرداخته است. 
 
پخش این برنامه در حال حاضر به چه شکل است و آیا فقط به زبان آذری خواهد بود و در آینده چه تغییراتی خواهد داشت؟ 
برنامه  اسکرین‌شات  شنبه‌ها ساعت ۱۷ به‌صورت زنده از کانال آذری شبکه جهانی سحر به زبان آذری پخش می‌شود و برای فصل دوم هم برنامه‌ریزی انجام شده و ان‌شاءا... به لطف خدا به زبان‌های دیگر هم تولید خواهد شد. 
 
آیا آیتم‌های جدیدی هم در آینده به این برنامه اضافه می‌شود؟ 
برای فصل جدید این برنامه طرح و ایده‌های جدید برنامه‌ریزی شده است که تقریبا برای اولین بار این طرح‌ها را در داخل کشور اجرا خواهیم کرد. 
 
به نظر شما پخش این برنامه چه تاثیری در جامعه خواهد گذاشت؟ 
اسکرین‌شات علاوه بر تاثیراتی که از توانمندی‌های داخل کشور به خارج از کشور و دنیا ارائه می‌کند برای مخاطب داخلی هم نمود خود باوری و آشنایی با توانمندی داخلی است و این‌که همواره شناسایی و معرفی تیم‌های خوب و ناشناخته از اهداف ما در این برنامه بوده است. این برنامه به مخاطبان کمک می‌کند وارد این عرصه شوند و محصولات مناسب را به آنها معرفی می‌کند.
 
در پایان اگر مطلب خاصی هست که بتوانید بیان کنید، بفرمایید. 
من از همه عوامل و دوستانی که در ساخت و تولید برنامه اسکرین‌شات با ما همراه بودند و کمک کردند تا این برنامه تولید و به پخش برسد تشکر می‌کنم، به‌ویژه از مدیران شبکه جهانی سحر به‌خاطر حمایت‌ها و همکاری‌های‌شان، همچنین از گرافیست خوب برنامه سحر حیدری، مدیر تولید برنامه امیر عاشوری که بیشتر زحمات تولید و مشاوره محتوایی برنامه را انجام داد تشکر ویژه می‌کنم و نیز از میلاد رحمانی که تا اواسط برنامه با ما همراه بود و هویت بصری و کارهای شاخص تولید برنامه را برعهده داشت، سپاسگزارم. 

 

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها