رییس ستاد درآمدها و تجهیز منابع استان یزد:

مازاد درآمد‌های یزد در اختیار خود استان قرار می‌گیرد

یزد- رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان یزد در سومین نشست کارگروه اقتصادی، اشتغال و سرمایه‌گذاری استان بر اساس آمارهای منتشر شده از سوی سازمان تامین اجتماعی استان، گفت: از مجموع بیمه شدگان اجباری استان یزد، 61 درصد بومی و 39 درصد آن غیربومی هستند.
کد خبر: ۱۴۱۱۴۸۴

به گزارش خبرنگار جام جم آنلاین یزد ، مجید دهقانی‌زاده با اشاره به اینکه این آمارها مربوط به اسفند سال 1401 بوده است، اظهار داشت: از میان بیمه شدگان غیر بومی در استان بیشترین میزان متعلق به استان‌های فارس، کرمان و خوزستان بوده است.

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان یزد با بیان اینکه بیش از 96 هزار نفر بیمه شده غیر بومی در استان مشغول به کار هستند، اظهار داشت: این حجم از بیمه‌شدگان غیر بومی در استان یزد نشان دهنده رویکرد‌های قبلی استان و نقش‌آفرینی برجسته آن در ایجاد اشتغال برای سایر هموطنان بوده است.

دهقانی‌زاده با توجه به این موضوع از مسوولان کشوری خواست تا در مقابل این اقدام مهم استان در ایجاد اشتغال برای هموطنان سایر استان‌ها، توجه ویژه‌ای به اختصاص سهم تسهیلات و اعتبارات به استان یزد داشته باشند.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه سیاست‌های استان در ایجاد نوع اشتغال باید به گونه‌ای باشد که اشتغال بومی و متناسب با دانش‌آموختگان در اولویت قرار گیرد، تصریح کرد: نوع و جنس اشتغالی‌ که قرار است در استان ایجاد کنیم باید هوشمندانه باشد به این معنی که باید به سمت اشتغال مرتبط با حوزه اقتصاد دانش‌بنیان که از سیاست‌های اصلی استان است، برویم و در این راه تغییر ریل استان از اقتصاد منبع‌محور به اقتصاد دانش‌بنیان راه‌گشا خواهد بود.

دبیر کارگروه اقتصادی، اشتغال و سرمایه‌گذاری استان به توزیع جمعیت بیمه‌شدگان اجباری غیربومی در استان به تفکیک شهرستان‌ها اشاره کرد و گفت: بیش از 50 درصد بیمه شدگان شهرستان‌های اردکان، بهاباد و بافق غیربومی بوده که این آمار وضعیت خاص آنان را در جذب نیروی کار از خارج از استان نشان می‌دهد.

دهقانی‌زاده با توجه به نرخ بیکاری 5 درصدی مردان استان در سال 1401، گفت: در خصوص اشتغال مردان به شاخص اشتغال کامل نزدیک شده‌ایم و توسعه صنایع با تکنولوژی پایین می‌تواند درصد اشتغال غیربومی استان را در سال‌های بعد بازهم افزایش دهد.

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی یزد در پایان سخنان خود، خاطر نشان کرد: می‌توان نقش استان را در ایجاد اشتغال برای سایر هموطنان به گونه‌ای ایفا کرد که آسیب‌های اجتماعی و چالش‌های فرهنگی در این حوزه را به حداقل رساند.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها